StoryEditorWiadomości rolnicze

Zmarł Roman Bartoszcze działacz chłopski i pierwszy prezes zjednoczonego PSL

02.01.2016., 12:01h
W czwartek 31 grudnia 2015 r. po długiej chorobie zmarł Roman Bartoszcze. Współtwórca NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Poseł do Sejmu kontraktowego i Sejmu I kadencji.

Roman Bartoszcze był bratem zamordowanego w 1984 r. Piotra Bartoszcze, także działacza chłopskiego, wraz z którym od 1980 roku współtworzył najpierw „Solidarność Chłopską”, a potem „Solidarność” RI. W stanie wojennym był internowany. Po zwolnieniu działał w Ogólnopolskim Komitecie Oporu Rolników, wydawał pismo „Żywią i bronią”. Prowadził kilkunastohektarowe gospodarstwo rolne w Sławęcinie niedaleko Inowrocławia. Odznaczony  przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia.

W 1989 r. z ramienia Komitetu Obywatelskiego został wybrany do  Sejmu kontraktowego. W listopadzie 1989 r. dotychczasowe ZSL przekształciło się podczas kongresu w Polskie Stronnictwo Ludowe „Odrodzenie”. Uchwalono wtedy nowy program nawiązujący do Idei agraryzmu. Formacji jednak bardzo ciążyło peerelowski dorobek związany z ZSL.

 Na wsi działały w tamtym czasie inne partie nawiązujące do ruchu ludowego. 11 – 12 listopada 1989 r. w Warszawie zwołano II kongres PSL, który numeracją nawiązywał do mikołajczykowskiego PSL z lat 40 tych. Roman Bartoszcze został wiceprezesem partii.

Kilka miesięcy później doszło do zjednoczenia partii ludowych. PSL „Odrodzenie”, któremu ciążyło ZSL dziedzictwo chciało się uwiarygodnić w nowej rzeczywistości politycznej i społecznej. Kongres jednoczący chłopskie partie odbył się 5 maja 1990 r. Podczas niego powołano bezprzymiotnikowe PSL. Jego pierwszym prezesem został Roman Bartoszcze.

W tym samym roku kandydował jako pierwszy ze stanu chłopskiego w wyborach prezydenckich. Uzyskał ponad 1,1 mln głosów (7,15 proc.) i był to najlepszy wynik ludowego kandydata na prezydenta. Wówczas wybory wygrał Lech Wałęsa. Kandydat PSL na prezydenta nigdy nie powtórzył tak dobrego wyniku wyborach prezydenckich.

Pogrzeb Romana Bartoszcze odbył się 2 stycznia 2016 r.,  nabożeństwo żałobne odprawiono w kościele p.w. Św. Józefa w Inowrocławiu.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 11:41