StoryEditorMateriał promocyjny

Zootechnika – kierunek z tradycją i przyszłością

11.07.2021., 23:07h
Zootechnika to nauka zajmująca się chowem, hodowlą i użytkowością zwierząt gospodarskich. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie są to szczególne studia, bo uczą wiedzy o potrzebach pokarmowych, rozrodczych, behawioralnych zwierząt takich gatunków jak bydło domowe, konie, trzoda chlewna, owce, kozy, zwierzęta futerkowe, owady użytkowe, różne gatunki drobiu i ryb. Są to gatunki zwierząt udomowione przez człowieka tysiące lat temu i służące człowiekowi w różny sposób na przestrzeni wieków, zarazem wpisując się w krajobraz obszarów wiejskich.

Do jakich zadań muszą być przygotowani absolwenci zootechniki?

Poznanie zwierząt gospodarskich od strony ich anatomii i fizjologii czy biochemii daje podstawy umożliwiające realizację ich podstawowych potrzeb życiowych. Nauka o żywieniu zwierząt rozwija się nieustannie, potrzeby pokarmowe zwierząt są znane na każdym etapie rozwoju i wzrostu, a zootechnik ma zatroszczyć się o ich zaspokojenie. Zwierzęta muszą być utrzymywane w dobrych warunkach, dlatego należy poznać i spełnić ich potrzeby odnośnie mikroklimatu pomieszczeń inwentarskich, przestrzeni życiowej, której potrzebują, aby realizować charakterystyczne dla gatunku zachowania.

Kolejnym obszarem zadań dla zootechnika jest poznanie zasad genetyki i metod hodowlanych stosowanych w hodowli zwierząt gospodarskich. Zmieniające się uwarunkowania środowiskowe, ekonomiczne, oczekiwania przemysłu przetwórczego i konsumentów wpływają na kierunek pracy hodowlanej. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju i konkurencja na rynkach zagranicznych wymusza wysoką jakość żywności pochodzenia zwierzęcego. Spełniając te oczekiwania zootechnik musi znać możliwości fizjologiczne zwierząt, procesy je kształtujące i sposoby modyfikowania produktów pochodzenia zwierzęcego, by były pełnowartościowe, bezpieczne i zdrowe dla ludzi.

Zootechnik dba o zwierzęta, którymi się opiekuje, także w kontekście przygotowania ich do rozrodu, opieki nad ciężarną samicą i później, jej potomstwem. To bardzo ciekawy i ogromnie wymagający aspekt pracy zootechnika. Towarzyszy jej nieustanne pragnienie, by wszystkie urodzone czy wyklute młode zostały odchowane, rosły i rozwijały się prawidłowo.

Zootechnik powinien posiadać pasję, lubić pracę przy zwierzętach, wykazywać się wrażliwością i empatią, delikatnością w opiece nad zwierzętami, bez względu na warunki atmosferyczne i porę dnia – nie jest to więc kierunek studiów dla każdego.
Do jakich zadań muszą być przygotowani absolwenci zootechniki?

Do jakich zadań muszą być przygotowani absolwenci zootechniki?

Dla zootechnika miejsc pracy zawsze będzie dużo – sektor produkcji zwierzęcej jest ważny dla rozwoju rolnictwa i kraju. Zawód ten wymaga także nieustającego poznawania nowych rozwiązań technicznych i logistycznych, dotyczących m.in. wyposażenia pomieszczeń inwentarskich, specyfiki żywienia poszczególnych grup wiekowych zwierząt gospodarskich, dostosowania produkcji zwierzęcej do zmieniających się czynników klimatycznych i środowiskowych.


Zarówno studia pierwszego jak i drugiego stopnia, które już niestety niedługo kończę, były wspaniałą przygodą, podczas której zdobyłem ogrom wiedzy, nauczyłem się inaczej patrzeć na otaczający mnie świat, poszerzyłem znacznie swoje horyzonty, odkryłem pokłady umiejętności, o których wcześniej nie miałem pojęcia i co najważniejsze, poznałem wspaniałe osoby zarówno wśród studentów i studentek jak i kadry naukowo-dydaktycznej – mówi Jakub Urban, student.
– Teraz będąc już prawie na „mecie” mogę powiedzieć, że to właśnie wykładowcy, z którymi miałem ogromną przyjemność współpracować są jedną z największych wartości dodanych tych studiów. Ich podejście do studenta, pasjonujący sposób przekazywania wiedzy, otwartość na pytania oraz umiejętność wydobywania ze studentów pokładów zdolności wcześniej dla nich nieznanych są niezbywalnymi wartościami tego kierunku. Dodatkowym elementem zwiększającym efektywność i atrakcyjność studiowania Zootechniki są zajęcia przeprowadzane w doskonale dostosowanych do tego laboratoriach oraz zwierzętarniach i fermach, które są częścią infrastruktury wydziałowej. Podczas studiów angażowałem się w życie naukowe i działania samorządowo-społeczne, co doprowadziło mnie do etapu, w którym jestem pewien, że swoje życie zawodowe chcę związać ze ścieżką naukową – dodaje.
Do jakich zadań muszą być przygotowani absolwenci zootechniki?

Rozpocznij studia na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW

Jeśli chcesz studiować na kierunku Zootechnika, lubisz pracę przy zwierzętach, chcesz realizować swoje pasje i zainteresowania związane ze zwierzętami gospodarskimi, to zapraszamy na Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt.

Więcej na: www.sggw.edu.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 19:17