StoryEditorpaliwo rolnicze

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2018 – terminy, stawki i wniosek

30.01.2018., 15:01h
Od 1 do 28 lutego można składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Niestety stawki zwrotu akcyzy za olej napędowy jest taka sama jak przed rokiem. Podpowiadamy jakie dokumenty są niezbędne do wypełnienia wniosku o zwrot akcyza za paliwo rolnicze. 

Terminy składania wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

W ciągu roku kalendarzowego są dwa terminy na składanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Od 1 do 28 lutego 2018 roku rolnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego za paliwo wykorzystanie do produkcji rolniczej w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 roku.

Natomiast od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2018 roku gospodarz będzie mógł złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo wykorzystane w gospodarstwie rolnym w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2018 roku.

Stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2018, czyli ile litrów ON na 1 ha?

Rząd w rozporządzeniu określił stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze na 2018 rok na poziomie 1 złotego na 1 litr oleju napędowego zużytego do produkcji rolnej z zastrzeżeniem, że maksymalne zużycie oleju napędowego wynosi 86 l na 1 ha użytków rolnych. Jest to dokładnie taka sama stawka, jak ta która obowiązywały w 2017 r. 

Nieco upraszczając ten wzór, rolnik za każdy 1 ha użytków rolnych jakie posiada może otrzymać maksymalnie 86 złotych zwrotu akcyzy za olej napędowy zużyty do produkcji rolniczej.

Rolnicza „Solidarność”: zwiększyć limity na paliwo rolnicze

Według organizacji rolniczych określone przez rząd stawki i limity są niewystarczające i nie rekompensują rolnikom poniesionych nakładów na produkcję rolniczą. Większość samorządów i związków rolniczych postuluje o podniesienie stawki do maksymalnej dopuszczonej przez Radę Europejską, czyli do 1,08 zł za litr ON. Dodatkowo, „Solidarność” Rolników Indywidulanych chciałaby zwiększenia limitu zużycia paliwa na cele rolnicze do poziomu 126 litrów na 1 ha użytków rolnych.

Gdzie złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i jakie dokumenty są potrzebne?

Wniosek zwrot akcyzy za paliwo rolnicze rolnik musi złożyć w urzędzie gminy (do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). Do wypełnionego wniosku należy dołączyć oryginały lub kopie faktur VAT potwierdzające zakup oleju napędowego w danym okresie, czyli do wniosku składanego w lutym muszą to być faktury zakupione od 1 sierpnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 roku. Co ważne, faktury musza być wystawione na osobę, która wnioskuje o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Gdzie złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze i jakie dokumenty są potrzebne?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a dzierżawa lub współwłasność gospodarstwa

Jeżeli właścicielami gospodarstwa jest więcej niż jeden rolnik, to zwrot akcyzy za paliwo rolnicze przysługuje temu z nich, który uzyska na to zgodę od pozostałych współposiadaczy. Zgodę taką w formie pisemnej należy dołączyć do wniosku do magistratu. Jednak co ważne, taka zgoda nie jest wymagana w przypadku małżonków, o ile mają wspólnotę majątkową.

Rolnik może także wystąpić o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze także na grunty dzierżawione. Musi jednak zgłosić to we wniosku. Gospodarz nawet nie musi załączać umowy dzierżawy do takiego wniosku, ponieważ zgodnie z prawem zwrot podatku akcyzowego za paliwo rolnicze przysługuje dzierżawcy nawet w przypadku zawarcia jedynie ustnej umowy dzierżawy.

Jednak urzędnicy magistratu przed wydaniem decyzji o zwrocie akcyzy na te grunty mogą zażądać od rolnika przedłożenia odrębnego oświadczenia o dzierżawionych użytkach lub nawet przedstawiania umowy dzierżawy w formie pisemnej. Na szczęście nie jest to częsta praktyka i powinna być stosowana wyłącznie po to, aby urząd mógł ustalić kto faktycznie jest użytkownikiem danych gruntów w ostatnim czasie.

Stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2018, czyli ile litrów ON na 1 ha?

Kiedy rolni otrzyma zwrot pieniędzy za zapłaconą akcyzę w paliwie rolniczym? 

Zgodnie z prawem, burmistrz czy wójt ma 30 dni od dnia złożenia przez rolnika wniosku na wydanie decyzji o wysokości zwrotu podatku akcyzowego. W przypadku wniosków składanych w lutym, taka decyzja musi zostać wydana między 3 a 30 kwietniem 2018 roku. W przypadku wniosków o zwrot akcyzy składanych w sierpniu, magistrat ma czas na wydanie decyzji między 1 a 31 października 2018 r.

W tym czasie rolnik powinien otrzymać pieniądze za nadpłaconą akcyzę. Środki te otrzyma na rachunek bankowy podany we wniosku, bądź odbierze osobiście w kasie urzędu gminy.

Pobierz wniosek na zwrot akcyzy za paliwo rolnicze za 2018 roku

Wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów:
–> Pobierz wniosek

Paweł Mikos

Fot. archiwum TPR,  

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 09:45