StoryEditorŻycie wsi

1000 lat historii w Święcku Wielkim

05.07.2019., 17:07h
15 czerwca bieżącego roku odbyły się uroczyste obchody 1000 lecia Grodziska Kasztelanii Święckiej. Wydarzenie rozpoczęło się poświęceniem krzyża oraz uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną przez biskupa Stanisława Stefanka. Biskup w kazaniu pogratulował i zwrócił uwagę, aby nie zapominać o głębokiej historii oraz o tym, że wywodzimy się z dobrego rodu, tak jak sam męczennik Antoni. Aby tym przykładem, zgodą i ciężką pracą mieszkańcy budowali dalszą historię Święcka.

Podziękowania mieszkańców Święcka

Kolejnym punktem uroczystości były podziękowania mieszkańców Święcka oraz wręczenie darów biskupowi. Następnie głos zabrali główni organizatorzy: Anna Bogucka – burmistrz Czyżewa, oraz Krzysztof Krajewski – wójt gminy Wysokie Mazowieckie. Podziękowali mieszkańcom za pomoc w organizacji wydarzenia. Wyrazy uznania kierowali również w stronę Jadwigi Fibakiewicz, która była inicjatorką wydarzenia, oraz rodziny Witolda Kaczyńskiego, która jest kustoszem starego grodu.

Podziękowania i występy

Głos zabrali również Dariusz Sapiński – prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, poseł na sejm Jacek Bogucki, Łukasz Siekierko – wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego oraz radni, samorządowcy i wójtowie z regionu.

Prezes Dariusz Sapiński pogratulował mieszkańcom Święcka świetniej organizacji wydarzenia. Powiedział m.in., że to okazja do dumy ze wspaniałych tradycji małej ojczyzny. Korzystając z okazji, wręczył pamiątkowe dyplomy głównym organizatorom wydarzenia. Na scenie przedstawiono krótką inscenizację opowiadającą o historii Święcka Wielkiego. Wystąpiły również okoliczne zespoły ludowe, uczniowie z pobliskiej szkoły podstawowej w Święcku Wielkim oraz regionalni artyści, m.in. duet „Paweł i Daniel”. Goście i mieszkańcy mieli możliwość przejażdżki bryczkami oraz zwiedzania terenów historycznego grodu.

Historia czytana z kości

Święck został odkryty na nowo dzięki Danucie Jaskanis i zespołowi archeologów. Prace badawcze na grodzisku trwały 9 lat, a dzisiaj podziwiamy ich efekty.

Jak wspomina Leszek Brzozowski – radny gminy Wysokie Mazowieckie oraz długoletni członek rady nadzorczej Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem – nazwa ,,Święck” pochodzi od słowa ,,Święty” i wiąże się z funkcją religijną miejsca. Wspomniany w archiwach kościół na terenie przygrodowej osady otoczony był przez rozległe cmentarzysko. Budynek drewnianego kościoła w grodzie archeolodzy odtworzyli na podstawie resztek wydobytych z ziemi. Przebadano 500 jam grobowych, w których znaleziono kości ludzkie. Na miejscu wykopalisk odnaleziono także stilus (rylec) poświadczający, że w grodzie kasztelańskim były osoby posługujące się pismem. W wykopaliskach znaleziono także wyroby z brązu i szlachetnych kruszców. Część eksponatów będzie można oglądać w muzeum Ziemi Czyżewskiej.


Biskup Stanisław Stefanek podczas homilii przypominał o konieczności czerpania z doświadczeń poprzednich pokoleń
  • Biskup Stanisław Stefanek podczas homilii przypominał o konieczności czerpania z doświadczeń poprzednich pokoleń
Z badań i istniejących dokumentów wynika, że obszar Kasztelanii Święckiej wynosił 1000–1100 km2 i zajmował pas ziemi szerokości 45 km i 15–20 km długi. Do parafii święckiej, wchodzącej w skład diecezji płockiej, wg historyków należały 42 wsie: m.in. Cisov (Czyżew), Święcienica (obecnie Rosochate Kościelne), Wronie (Andrzejewo), Wysokie (Wysokie Mazowieckie), Łuniewo, Boguty, Wyszonki, Kuczyn, Płonka, Grochy, Leśniewo i Lubowicz.

Nazwa Święck Wielki przyjęta została dopiero w XIX wieku. Nowa miejscowość wydzieliła się z północno-wschodniej części Święcka (dawnego) wraz ze Święckiem Strumianami – wsią obecnie położoną na zachód os dawnego grodziska średniowiecznego.

Ziemia, która wydała świętych

Ksiądz Andrzej Stypułkowski, proboszcz parafii Dąbrowa Wielka, podkreślił że ważne jest kultywowanie tej historii, a święto stworzyło dobrą rodzinną atmosferę.

Święto wybrzmiewa historią X wieku, chodzi o to, aby przypominać sobie kulturę miejsca, z którego wyrastamy, ponieważ to nas jednoczy i określa, kim jesteśmy – powiedział. Przypomniał, że ze Świecka pochodził błogosławiony Antoni Zawistowski, który został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Dachau.


Od lewej: Stefan Grodzki, prezes Dariusz Sapiński, starosta Bogdan Zieliński, Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, wójt gminy Wysokie Mazowieckie Krzysztof Krajewski, Jacek Bogucki, Łukasz Siekierko
  • Od lewej: Stefan Grodzki, prezes Dariusz Sapiński, starosta Bogdan Zieliński, Burmistrz Czyżewa Anna Bogucka, wójt gminy Wysokie Mazowieckie Krzysztof Krajewski, Jacek Bogucki, Łukasz Siekierko
Burmistrz Anna Bogucka cieszy się, że impreza odbiła się szerokim echem w lokalnej społeczności, podkreśliła ogromny wkład w wydarzenie mieszkańców i sołtysów z okolicznych miejscowości.

Dla młodych osób forma może być ciekawa, dzięki zaangażowaniu najmłodszych w występy lepiej możemy przekazać ponadczasowe wartości i wiedzę historyczną. Z kolei dofinansowanie takich imprez to nasz patriotyczny obowiązek. Popularyzujemy w ten sposób historię wśród młodego pokolenia – powiedziała burmistrz i dodała, że ziemie te były nękane przez sąsiednie kraje, a polska krew lała się strumieniami – tak było w Strumianach – zwłaszcza podczas powstania styczniowego w 1863 roku. Mieszkańcy terenów dawnego Święcka zajmują się uprawą ziemi aż po dzisiejsze czasy. Pamięć o ,,Okopie” – wczesnośredniowiecznym grodzie kasztelańskim, trwa wśród nich do dzisiaj.

Łukasz Łuniewski
Zdjęcia: Łukasz Łuniewski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 23:56