StoryEditorżycie wsi

Cuda z gruszki rozsławiają Hajduki na Opolszczyźnie

29.09.2021., 13:09h
Opolszczyzna to skarbnica historii i... gruszki. Tam bowiem nadal stoi i rośnie najstarsza grusza w kraju, która ciągle rodzi piękne i pyszne gruszki. A te są znakomitym pretekstem dla pań ze wsi Hajduki Nyskie w powiecie nyskim do kulinarnych spotkań pod gruszą. Dla gości natomiast – do delektowania się najróżniejszymi wytworami miejscowych gospodyń.      

Nasza grusza ma ponad dwieście lat – chwali się Elżbieta Piekarczyk ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie na Opol­szczyźnie. – To drzewo nadal rośnie i nadal daje piękne i smaczne owoce. Dlatego byłoby grzechem nie skorzystać z takiego plonu.

I to właśnie drzewo (i jego owoce) natchnęło panie z Hajduk do działania, także kulinarnego.

Koło Gospodyń Wiejskich Hajduki Nyskie działa od 3 lat

Trzy lata temu powołały do życia koło gospodyń wiejskich w swojej wsi i choć dziś już żadna tego nie pamięta, to najwyraźniej powstało pod historyczną, by nie rzec zabytkową, gruszą.

Najpierw więc powstawały pyszne ciasta. Teraz są jeszcze smaczniejsze ciasteczka, oczywiście z gruszką i w kształcie gruszki. Później mężowie podpowiedzieli paniom produkowanie tradycyjnej gruszkówki. A ostatnio kobiety spod gruszy w Hajdukach Nyskich gotują nowy kulinarny specjał, czyli flaki z gruszką.

Przepis jest owiany tajemnicą niemal taką samą jak skarby templariuszy. Pani Elżbieta zdradza jednak czytelnikom „Tygodnika Poradnika Rolniczego” nieco składników. Są to, naturalnie, gruszki, ale także kabanosy, ciecierzyca, soja, ostra papryka, por. Zaś ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 14:06