StoryEditorOSP

Ewa Kasperek miała 13 lat, gdy trafiła do straży. Teraz jest szefową OSP Głębowice

13.03.2022., 09:03h
Druhna Ewa Kasperek strażacką przygodę rozpoczęła mając zaledwie trzynaście lat. W dużej mierze decyzję podjęła dzięki ówczesnemu prezesowi jednostki dh. Jerzemu Obstarczykowi.

Jednogłośnie wybrana szefowa OSP Głębowice

W maju ubiegłego roku druh Obstarczyk podjął decyzję, iż jego miejsce na stanowisku prezesa OSP Głębowice powinien zająć ktoś młodszy, pełen zapału w działaniu, będący jednocześnie dobrym organizatorem. Nowo wybrani członkowie zarządu podjęli jednogłośną decyzję i te zadania powierzyli dh. Ewie Kasperek.

Głębowice, niewielka wieś licząca zaledwie 1400 mieszkańców, położona w gminie Osiek w powiecie oświęcimskim. Tutaj w 1912 r. założona została jednostka OSP.

Wójt rozumie potrzeby jednostki

 – Nie ukrywam – mówi prezes Ewa Kasperek – że doskonałym prezentem z okazji jubileuszu 110-lecia istnienia naszej jednostki byłoby powiększenie floty samochodowej o nowe auto. Dysponujemy lekkim pojazdem rozpoznawczym marki Ford Transit, którym najczęściej wyjeżdżamy do zdarzeń drogowych. Niestety, nie brakuje ich z racji chociażby rozbudowanej w ostatnich latach infrastruktury na trasie Zator – Oświęcim, gdzie znajduje się największy w Polsce Park Rozrywki. Drugie auto to leciwy Star 244 GBA 2/5 z 1988 r. Właśnie o wymianie tego auta na nowsze wspomniałam. Czy tak się stanie, nie wiem, ale jesteśmy już po rozmowach z urzędem gminy, na czele którego stoi wójt Marek Jasiński mieszkający na co dzień w pobliskim Osieku. Wójt rozumie nasze potrzeby i wierzę, że nam pomoże. W gminie działają tylko dwie jednostki, tym samym pracy jest dużo, więc skoro rozmawiamy o inwestycji w nowy sprzęt, jestem optymistką – powiedziała dh. Ewa Kasperek i dodała: – Nasza jednostka została wpisana na listę zatwierdzoną przez wiceministra MSWiA, jako jednostka, która kwalifikuje się do uzyskania dofinansowania z ministerstwa na zakup samochodu.

Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej OSP w Głębowicach na czele z prezes Ewą Kasperek
  • Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej OSP w Głębowicach na czele z prezes Ewą Kasperek

Całe życie związane ze strażą

Dh. Ewa Kasperek męża poznała w OSP Głębowice, więc mówiąc, iż od dzieciństwa i na całe życie jest związana ze strażą nie jest przesadą.

 – To prawda – mówi prezes Ewa Kasperek – męża Damiana poznałam zaczynając swoją przygodę w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Mamy dwie córki Sabinę i Natalię. Są jeszcze zbyt małe, by wstąpić do MDP, ale nie ukrywam, że z mężem wiążemy ich przyszłość z głębowicką drużyną młodzieżową. Co będzie dalej, zobaczymy.

Liczne sukcesy młodych następców

Wiele czasu i uwagi strażacy poświęcają swoim młodym następcom. Opiekunką MDP jest dh. Beata Obstarczyk, żona byłego prezesa Jerzego. Druhna Kasperek rozpoczęła swoją przygodę w MDP m.in. pod okiem ówczesnego prezesa Jerzego Obstarczyka, który zapoczątkował jej istnienie. Tworzone na przestrzeni lat kolejne drużyny MDP osiągały liczne sukcesy. Ich członkowie zdobywali najwyższe szczeble w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W 2017 roku za współpracę OSP Głębowice z JF Glienicke/Nordbahn/Niemcy znaleźli się w gronie laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Floriany”. Sukcesy odnosi również Kronika MDP Głębowice, która jest prowadzona przez dh. Martynę Mazgaj i w 2021 roku na Ogólnopolskim Konkursie Kronik w Toruniu otrzymała status kroniki wyróżniającej.

 Martyna w prowadzenie kroniki i gromadzenie materiałów wkłada mnóstwo czasu, ale i serca. Jestem jej ogromnie wdzięczna i dumna z jej postawy – powiedziała dh Ewa Kasperek.
Członkowie MDP w Głębowicach wraz z dh. Ewą Kasperek, dh. Beatą Obstarczyk oraz dh. Jerzym Obstarczykiem
  • Członkowie MDP w Głębowicach wraz z dh. Ewą Kasperek, dh. Beatą Obstarczyk oraz dh. Jerzym Obstarczykiem

Pandemia nie ułatwia zwiększania szeregów wśród młodzieży

W OSP Głębowice służy siedemdziesięciu ośmiu strażaków, w tym aż dwadzieścia cztery kobiety. Blisko trzydziestu strażaków jest przeszkolonych i wchodzi w skład Jednostki Operacyjno-Technicznej.

Młodzieżówkę tworzy dwunastu druhów. Nadchodzi moment, kiedy większość młodzieży z czasem przechodzi w szeregi strażaków. Pandemia nie ułatwia zadania w pozyskiwaniu młodzieży.

Druhowie z Głębowic są w dobrej sytuacji, skoro mówimy o pozyskiwaniu kadry młodzieżowej. Na terenie wsi od ponad stu lat działa Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Pawła II.

 – Nabór ogłaszamy co kilka lat. Organizujemy spotkania z młodzieżą, zapraszamy do strażnicy, by mogła poczuć strażacką atmosferę. Od najmłodszych lat wpajamy im takie wartości, jak chociażby radzenie sobie w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim kluczową rzecz, jaką jest niesienie pomocy. Skutecznym sposobem podczas prowadzenia naboru jest nasze uczestnictwo podczas lokalnych imprez, m.in. mecze piłki nożnej rozgrywane z udziałem klubu LKS Wichura Głębowice, czy też podczas organizacji festynów i występów Amatorskiej Orkiestry Dętej. Reasumując, by być skutecznym w budowaniu silnej i licznej MDP działamy wielotorowo, co przynosi efekty. Oczywiście nie z dnia na dzień, ale cierpliwości nauczył mnie prezes Jerzy Obstarczyk – powiedziała dh. Ewa Kasperek.

Martyna Mazgaj pracująca nad wpisem w kronice
  • Martyna Mazgaj pracująca nad wpisem w kronice

Jakie są najpotrzebniejsze inwestycje jednostki w Głębowicach?

Do zadań prezesa OSP należy m.in. dążenie do rozwoju jednostki. Doskonale wie o tym prezes Kasperek.

 – Stąd też nasze starania o pozyskanie nowego auta w miejsce wysłużonego Stara 244. Poza tym, skoro rozmawiamy o inwestycjach, to od kilku lat składamy wnioski do urzędu gminy z prośbą o przekazanie środków na niezbędne remonty. Mam nadzieję, że w tym roku, a najpóźniej w przyszłym, uda nam się je przeprowadzić. Dobudowanie trzeciego stanowiska garażowego jest obecnie najpilniejsze. Nie mamy też szatni z prawdziwego zdarzenia. Strażacy przed wyjazdem do akcji i po powrocie przebierają się między samochodami, co nie jest dla nich zbyt komfortowe. Ten problem wielokrotnie zgłaszaliśmy do urzędu gminy i wójta Marka Jasińskiego. Ze strony urzędników jest pełne zrozumienie i wkrótce ten problem zostanie rozwiązany. Kolejne inwestycje, które jeszcze leżą w sferze marzeń dotyczą nadbudowy pomieszczenia świetlicowego. Mamy jedną świetlicę, ale chcielibyśmy, by młodzież miała odrębne zaplecze szkoleniowe. Pragniemy również stworzyć tzw. izbę pamięci. Jestem przekonana, że za to szczególne miejsce młodzi ludzie czuliby się odpowiedzialni, a tego właśnie staramy się ich uczyć – powiedziała na zakończenie prezes Ewa Kasperek.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Głębowice
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 10/2022 na str. 90. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. czerwiec 2023 19:58