StoryEditorWiadomości rolnicze

Gospodarstwa opiekuńcze. Jak na nowym pomyśle ministerstwa mogą zarobić rolnicy?

18.01.2022., 14:01h
Ministerstwo rolnictwa planuje powołać sieć gospodarstw opiekuńczych. Mają one pomóc seniorom na wsi i być dodatkowym źródłem dochodu dla rolników.

Gospodarstwa opiekuńcze - pomoc dla rolników seniorów

Nie jest tajemnicą, że zmiany demograficzne wywołują potrzebę podejmowania nowych działań społecznych. Współczesne społeczeństwo coraz mniej stawia na rodziny wielodzietne, które opiekują się starszymi pokoleniami. 

Projekt gospodarstw opiekuńczych jest propozycją rozwiązania, które pozwoli seniorom spędzać starość w sposób nieodbiegający od tego, do jakiego się przyzwyczaili: w gospodarstwach rolnych. Pracowali nad nim wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Krakowie. Projekt, realizowany od 2015 r., obecnie jest już na etapie wdrażania. 

Zysk dla seniora, zysk dla rolnika 

W założeniu projekt gospodarstwa opiekuńczego ma być korzystny zarówno dla prowadzącego go rolnika, jak i dla przebywającego w nim seniora. 

- Osoby starsze nie będą wyrywane ze swojego środowiska, będą mogły funkcjonować w gospodarstwach opiekuńczych. Dla właścicieli gospodarstw jest to zaś forma dywersyfikacji dochodów. Jestem pewna, że ten projekt wywoła duże zainteresowanie i z punktu widzenia rolników i seniorów będzie bardzo atrakcyjny - mówiła w trakcie konferencji prasowej sekretarz stanu Anna Gembicka. 

Co robić na emeryturze?  

Osoby, które całe życie pracowały w gospodarstwie i dobrze się tam czują, na starość zwykle nie są już w stanie wykonywać cięższych prac. To sprawia, że czują się bezużyteczne. Takie osoby często trafiają do ośrodków opiekuńczych, ponieważ model wielopokoleniowej rodziny, mieszkającej w jednym domu, jest coraz rzadszy. 

Projekt gospodarstw opiekuńczych ma zapobiegać izolacji seniorów. Jego głównym założeniem jest integracja. Przebywanie w takim gospodarstwie ma zapewnić osobom starszym kontakt z ludźmi i z naturą.  

- Nie zależy nam na programie krótkotrwałym, ale na stworzeniu modelu, który będzie funkcjonował w społeczeństwie - podkreślał dr hab. Piotr Nowak z UJ, jeden ze współtwórców projektu. 

Ile zapłaci rolnik-senior za pobyt w gospodarstwie?  

W ramach prowadzonych badań przygotowano kalkulację, przybliżającą, ile kosztowałby miesięczny pobyt emeryta w gospodarstwie opiekuńczym. Oszacowano, że bez żadnych dopłat ze strony państwa byłoby to około 875 zł miesięcznie. 

Spośród 500 zbadanych gospodarstw, ponad 12% jest zainteresowanych utworzeniem gospodarstwa opiekuńczego. Największe zainteresowanie przejawiają właściciele gospodarstw agroturystycznych, którzy widzą w tym dodatkowe źródło dochodów i możliwość rozszerzenia swojej działalności. 

Gospodarstwa opiekuńcze - nie praca, ale misja 

Gospodarstwa opiekuńcze mają być działalnością prowadzoną z poczucia misji. Ma to być forma zapobiegania samotności osób starszych oraz kryzysom zdrowotnym w późnej starości. Ich główne zalety to mała skala, rodzinna atmosfera, kontakt z naturą, motywacja do działania przez wypełnianie pewnych stałych obowiązków. 

Projekt gospodarstw opiekuńczych wpisuje się w coraz popularniejszy nurt rolnictwa społecznego, skupiającego się na edukacji, opiece i działaniach terapeutycznych. 

Zuzanna Ćwiklińska, fot. MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 03:45