StoryEditorZdrowie

Jak sobie radzić z problemem nietrzymania moczu?

16.02.2021., 15:02h
Każdy wiek ma swoje prawa. Z mądrością jest tak, że zwykle im starsi jesteśmy, tym jest większa. Ale z ciałem jest inaczej i nie ma odstępstwa od tej reguły. Z każdym rokiem życia nasze ciało zwyczajnie się zużywa. Czasem nie zwracamy na to uwagi, ale bywa, że skutki bardzo utrudniają nam życie. Tak jest na przykład z nietrzymaniem moczu. Metody walki z tą przypadłością mogą się komuś wydać zaskakujące czy problematyczne, ale tu chodzi o zdrowie.
Nietrzymanie moczu to przypadkowe wydostawanie się płynu z pęcherza moczowego. U każdej z płci ryzyko pojawienia się problemu jest różne i zależy między innymi od wieku. Już wiadomo, że w dzieciństwie dziewczynki szybciej uzyskują kontrolę nad pęcherzem. Dlatego tzw. moczenie nocne jest częstsze u chłopców. Ale w wieku dorosłym to kobiety są bardziej narażone na nietrzymanie moczu ze względu na różnice anatomiczne w obrębie miednicy i zmiany wywoływane ciążą i porodem. Z wiekiem obie płcie narażone są na tę przypadłość coraz bardziej. A problem ma trzy wcielenia.
 
Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się, kiedy wbrew naszej woli kilka kropel wydostanie się podczas kaszlu, kichania, nagłego przysiadu czy podnoszenia czegoś. Wtedy na pęcherz wywierany jest nagły nacisk. Istnieje też naglące nietrzymanie moczu. To niemożność utrzymania moczu następująca tuż po nagłym odczuciu parcia na pęcherz. Czujemy potrzebę pójścia do toalety i nie udaje nam się do niej zdążyć. Trzecim rodzajem przypadłości jest nietrzymanie moczu z przepełnienia. Jest skutkiem tego, że pęcherz nie opróżnia się do końca podczas oddawania moczu, a to powoduje, że szybko p...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 13:34