StoryEditorZdrowie

Jak zatamować krwawienie z nosa?

07.03.2020., 11:03h
Nosy mają prawo krwawić. I te dziecięce, i całkiem dorosłe. O krwawienie z nosa nietrudno, bo znajduje się w eksponowanym miejscu, a jego wnętrze bogate jest w naczynia krwionośne. Skąd krew z nosa?

Dlaczego pojawia się krwawienie z nosa?

Krwawienie może pojawić się w wyniku urazu albo przesuszenia błony śluzowej. Bardziej narażone na krwawienia są też osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, aspirynę, która działa rozrzedzająco na krew, i leki przeciwzapalne. Krwawienie jest zawsze bardziej prawdopodobne podczas infekcji, przy alergicznym i niealergicznym katarze, nadciśnieniu, nadużyciu alkoholu i z powodu zmian hormonalnych podczas ciąży.

Więcej krwawień z nosa obserwuje się jesienią i zimą, kiedy częściej chorujemy na infekcje górnych dróg oddechowych, a temperatura otoczenia i jego wilgotność podlegają częstym zmianom. Do tego dochodzi sytuacja, w której z bardzo chłodnej przestrzeni wchodzimy do ciepłych i wysuszonych przez ogrzewanie pomieszczeń. To też uwrażliwia nasz nos i sprzyja krwawieniom.

Zdarza się w przypadku niektórych guzów i w rodzinach z większą skłonnością do krwawień.

Jak zatrzymać krwawienie z nosa?

Większość krwawień z nosa można zatrzymać w warunkach domowych. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad. Może się okazać, że całe życie byłeś uczony zupełnie innego zachowania w takim momencie, dlatego warto przeczytać je uważnie i zapamiętać.

Przede wszystkim usiądź i pochyl ciało. Do przodu wysuń lekko głowę. Przechylanie się do tyłu albo odchylanie głowy powoduje, że krew wpływa do zatok i gardła, a to może skutkować odruchem wymiotnym albo dostaniem się krwi do tchawicy. Wypluj krew, która ewentualnie zgromadziła się w ustach czy gardle. Połknięta może wywołać nudności, wymioty lub biegunkę. Bardzo delikatnie wydmuchaj ewentualne skrzepy krwi z nosa, Krwawienie może wtedy na chwilę się wzmóc, ale nie przejmuj się – to normalne.


Żeby skutecznie hamować krwawienie z nosa, należy siedzieć lekko pochylonym i uciskać dwoma palcami nos
  • Żeby skutecznie hamować krwawienie z nosa, należy siedzieć lekko pochylonym i uciskać dwoma palcami nos
Ściśnij palcem wskazującym i kciukiem miękkie partie nosa, czyli w miejscu tuż pod kością. Trzymając ten ucisk, staraj się jednocześnie nadać mu kierunek ku twarzy. Uciskając, oddychaj przez usta. Trzymaj w ten sposób nos przez przynajmniej 5 minut. Jeśli krwawienie nie ustąpiło, powtórz czynność. Usiądź wygodnie, trzymając głowę powyżej poziomu serca. Nie kładź się ani też nie trzymaj głowy między kolanami. Jeśli masz możliwość, przykładaj na nos i policzki jeszcze przez chwilę lód zawinięty w ręcznik. Jeśli jednocześnie masz zapchany nos, możesz użyć łagodnych kropli do nosa (np. oksymetazolinę). Mogą sobie pozwolić na to osoby, które nie cierpią na nadciśnienie. Ale pamiętaj, że wolno ich używać najwyżej kilka dni. Stosowane dłużej mogą zwiększać obrzęk śluzówki i wzmagać krwawienia.

Po ustaniu krwawienia odpoczywaj jakiś czas z głową uniesioną o 30–35 stopni. Nie wydmuchuj nosa tego dnia ani niczego do niego nie wkładaj. Jeśli musisz kichnąć, otwórz usta, tak żeby powietrze nie musiało uchodzić nosem. Staraj się nie napinać podczas wypróżniania. Nie schylaj się i nie podnoś ciężkich rzeczy. Nie pal. Postaw tego dnia na chłodniejsze posiłki. Przez 24 godziny nie pij gorących napojów. Jeśli możesz, powstrzymaj się od przyjmowania leków, które rozrzedzają krew, w tym m.in. aspiryny czy ibuprofenu. Ale pod żadnym pozorem nie odstawiaj leków, które masz przepisane, bez wcześniejszej konsultacji z twoim lekarzem! Szukaj pomocy lekarza także w sytuacji, kiedy krwawienie nie ustaje albo też często się powtarza.

Karolina Kasperek
Zdjęcia: Archiwum
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 17:28