StoryEditorkoło gospodyń wiejskich

KGW Ekosłowianki z Rakowic Wielkich – ich produkty budzą podziw wśród wegetarian

16.01.2020., 19:01h
Gdy kilka lat temu fiaskiem zakończył się projekt lokalnego stowarzyszenia „Nowoczesna Wieś” w Rakowicach Wielkich na Dolnym Śląsku, panie, które do niego należały, uznały, że to tylko potknięcie, chwilowe niepowodzenie, a może kaprys złośliwego losu. Dlatego postanowiły przejąć inicjatywę codziennej, mrówczej pracy na rzecz wsi.
Tak we wsi powstało Koło Gospodyń Wiejskich „Ekosłowianki”. Dziś to już niemal dwadzieścia kobiet ze wsi i kilku okolicznych miejscowości. Mogą się pochwalić sukcesami, których pozazdroszczą im popularne celebrytki na portalach społecznościowych czy ekologiczne organizacje pozarządowe.

Korzystają z dobra natury

Ekosłowianki propagują bowiem ekologiczne wartości i odżywianie, a co ważniejsze – żyją nimi. Od święta korzystają z ich pracy miastowi.

Mamy wokół siebie aptekę Pana Boga. Trudno jej nie zauważyć, a grzechem byłoby z niej nie skorzystać – mówi Krystyna Skwarkowska, szefowa koła, pokazując piękne lasy wokół wsi i doniczki w swoim domu z różnymi ziołami i leczniczymi roślinami.

Tam właśnie mieści się siedziba koła, gdyż miejscowa świetlica jest zbyt mała. Ale dzięki temu dom pachnie ziołami, a w sezonie także grzybami.

Aloes, żyworódka, geranium, nawłoć, wrotycz, złoty wąs – to tylko kilka z ziół, jakie pielęgnuje pani Krystyna. Wykorzystuje je do wytwarzania różnych zdrowotnych mikstur.

Dla każdego coś dobrego

Powstają z nich między innymi wielosmakowe herbaty: z wiśni, maliny, truskawk...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 06:49