Bitwa Regionów
StoryEditorKoła Gospodyń Wiejskich

Bitwa Regionów 2023: jakie koła wygrały eliminacje na Podkarpaciu i w Lubuskiem?

16.08.2023., 11:20h
Z początkiem sierpnia rozpoczął się etap wojewódzki Bitwy Regionów. Wiadomo już, jakie koła z województw lubuskiego i podkarpackiego przeszły dalej. W trakcie długiego weekendu odbyły się kolejne eliminacje. Jakie dania zachwyciły jurorów i trafiły do finału?

Jakie są zasady Bitwy Regionów? 

Organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego konkurs Bitwa Regionów ma na celu promowanie lokalnej kuchni. Zadaniem kół gospodyń wiejskich, które chcą wziąć udział w rywalizacji, jest przygotowanie tradycyjnej dla danego regionu potrawy. Od tego roku w regulaminie widnieje dodatkowy zapis: koła są zobowiązane do wykorzystania w swoim daniu co najmniej jednego produktu regionalnego. 

Ile KGW wzięło udział w Bitwie Regionów 2023? 

Konkurs realizowany jest na trzech etapach: powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Szczebel powiatowy już za nami: wystartowało w nim 2780 potraw. Od 5 sierpnia do 17 września rozgrywa się etap wojewódzki. 5 konkursów już za nami, półfinały odbyły się w województwach

  • podkarpackim (5.08), 
  • lubuskim (6.08), 
  • kujawsko-pomorskim (12.08), 
  • świętokrzyskim (12.08), 
  • pomorskim (13.08). 

Część laureatów została już ogłoszona publicznie. 

Jakie KGW wygrały etap wojewódzki Bitwy Regionów? 

Znane jest już kilka kół gospodyń wiejskich, które zakwalifikowały się do finału. Są to: 

  • z województwa podkarpackiego: Koło Gospodyń Wiejskich w Leszczawie Dolnej z potrawą: karczek z dzika z plackami ziemniaczanymi i sosem z grzybów leśnych;
  • z województwa lubuskiego: Koło Gospodyń Wiejskich Muszkowianki z potrawą: indyczka nadziewana pieczarkami, pieczona w towarzystwie słodkiej gruszki i renety; 
  • z województwa kujawsko-pomorskiego: Koło Gospodyń Wiejskich Ziemi Starotoruńskiej w Przysieku z potrawą: gęsina w sosie śliwkowo-cebulowo-miodowym z kluseczkami i buraczkami. 

Na razie nie podano informacji o tym, jakie koła zwyciężyły w rywalizacji w województwach świętokrzyskim i pomorskim. Kolejne województwa będą rywalizować już w najbliższy weekend: 19 sierpnia zmierzą się koła gospodyń wiejskich z opolskiego, 20 sierpnia – z podlaskiego. 

Jakie są nagrody w Bitwie Regionów? 

W Bitwie Regionów 2023 pula nagród wynosi ponad 65 tys. zł. Dodatkowo laureaci I miejsca w nagrodę będą mogli wyjechać na zagraniczne targi rolno-spożywcze w Unii Europejskiej. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Bitwa Regionów

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 22:58