StoryEditorKoła Gospodyń Wiejskich

Gospodynie z Elganowa podtrzymują tradycje swoich matek i babć

22.06.2024., 14:30h
Mieszkanki mazurskiej wsi Elganowo rok temu reaktywowały działalność koła gospodyń wiejskich. Wielopokoleniowa organizacja działa po nowemu, ale też podtrzymuje tradycje. Oprócz aktywności na rzecz wioski gospodynie serwują atrakcje również dla turystów, którzy odwiedzają urokliwą okolicę położoną pośród jezior.

Koło Gospodyń Wiejskich w Elganowie reaktywowane przez młodsze pokolenie dawnych członkiń

Koło Gospodyń Wiejskich w Elganowie (powiat szczycieński, gmina Pasym) reaktywowano w maju 2023 r. Inicjatorką była jedna z założycielek pierwotnie działającej organizacji. Obecnie KGW tworzą głównie córki i wnuczki dawnych członkiń.

Koło jest organizacją wielopokoleniową. Tworzą ją m.in. członkinie dawnego KGW, które prężnie działało do lat 70. ubiegłego wieku. Dziś zrzesza 31 mieszkanek Elganowa oraz kilka kobiet z Pasymia. Panie mają od 30 do 80 lat. Również pod względem zawodowym wachlarz profesji gospodyń jest zróżnicowany. Wśród członkiń są kobiety aktywne zawodowo: ekonomistki, pracownice biurowe, fryzjerka, manikiurzystka czy asystentka stomatologa. Są gospodynie domowe, rolniczki oraz emerytki, które dawniej pracowały w rolnictwie, a także jako pielęgniarki, nauczycielki czy kucharki.

Jesteśmy dumne z tego, że zdołałyśmy się zorganizować i po wielu latach kultywować tradycje naszych matek i babć. Tak jak poprzedniczki, staramy się zmieniać na lepsze naszą małą, ale bliską sercu wioskę – mówi Iwona Brdyła, czło...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 10:06