StoryEditorWiadomości rolnicze

Kontynuują działalność swoich mam

16.06.2016., 14:06h
Głównym nurtem działalności tego liczącego ponad 40 lat koła jest plastyka i rękodzieło. Organizowane w ramach spotkań warsztaty i zajęcia były finansowane przede wszystkim z członkowskich składek. Przełom w działaniu nastąpił w roku 2012, gdy koło po raz pierwszy zdecydowało się aplikować o grant. Przygotowało projekt pod hasłem „Spotkajmy się w Dubinach"

Nasze mamy w latach 70. ubiegłego stulecia założyły Koło Gospodyń Wiejskich w Dubinach. Po jakimś czasie działalność koła ustała. Kiedyś pozbierałyśmy spisane przez nie przepisy, spotkałyśmy się w świetlicy i postanowiłyśmy reaktywować działalność. Rozwijała się stopniowo, ale można powiedzieć, że od 2010 roku działamy prężnie – mówi Grażyna Sacharuk, jedna z członkiń KGW w Dubinach.

Koło obecnie zrzesza 18 kobiet w różnym wieku. Na co dzień współpracuje z miejscową szkołą, angażując w swoją działalność dzieci, które chętnie uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach.

– Same przekazujemy im rozmaite umiejętności. Robiłyśmy między innymi pisanki wielkanocne. Jedna ze starszych pań uczyła nas malowania jaj woskiem. A na którymś z festynów z okazji Dnia Dziecka razem z najmłodszymi piekłyśmy ciastka amoniaczki według przepisu naszych mam. Dzieci były zachwycone. Teraz już tradycyjnie jesteśmy zapraszane na pieczenie ciasteczek – mówi pani Grażyna.

Koło utrzymuje się z własnych składek. Gospodynie z Dubin często posiłkują się też pomocą przyznawaną w ramach projektów. Pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyły na organizację warsztatów kuchni regionalnej. Udało się również aktywizować dzieci, które w formie konkursu z nagrodami miały okazję poznać, a następnie opisać lokalną historię. Po tym sukcesie szukanie środków na realizację pomysłów stało się łatwe, a to korzystnie wpłynęło na działania lokalnej społeczności i wizerunek wsi.

– Najczęściej piszemy projekty w ramach programu „Działaj lokalnie”. Zdobywanie funduszy motywuje nas do dalszej działalności. Za pozyskane pieniądze można coś kupić oraz bardzo dużo się nauczyć – wyjaśnia pani Grażyna.

Koło ma mnóstwo pomysłów na wspólne działania. Dysponuje też wypróbowanymi sposobami na pozyskiwanie pieniędzy.

– Dzięki głosowaniu internetowemu w ramach jednego z konkursów mamy w Dubinach pracownię internetową. Obecnie wysyłamy maile w ramach konkursu „Nestle porusza”. Głosujemy prężnie i liczymy na to, że może uda nam się zdobyć nagrodę, jaką jest siłownia. W sumie ponad 700 lokalizacji w całej Polsce ubiega się o 16 siłowni, dlatego mobilizujemy się wzajemnie, licząc, że jedna z nich powstanie w Dubinach – podsumowuje pani Grażyna.

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 06:03