Bób często powoduje wzdęcia. Aby ich uniknąć, należy namoczyć go na godzinę w gorącej wodzie, odlać ją i zagotować warzywo w świeżejShutterstock
StoryEditorOgród

Bób można posiać już w marcu. Jak go uprawiać w ogródku?

10.03.2024., 08:00h
Mickiewicz, opisując ogródek Zosi w „Panu Tadeuszu”, pisał: Tam, plącząc strąki w marchwi zielonej warkoczu, wysmukły bób obraca na nią tysiąc oczu. Rzymianie natomiast uważali, że czarne oczy kwiatów bobu mogą być żałobną wróżbą. Wszystko za sprawą jego białych kwiatów z rzadko spotykaną kompozycją barw, bo z dwiema czarnymi plamkami na białych skrzydełkach.

Od kiedy uprawiany jest bób?

Bób jest zaliczany do najstarszych roślin uprawnych i jest bardzo pożywnym jednorocznym warzywem strączkowym. Wykształca sztywną łodygę do 1 m wysokości, na której tworzy od 6 do 10 strąków wypełnionych dużymi nasionami. To warzywo najlepiej rośnie na otwartym, słonecznym stanowisku, na glebie średniej do ciężkiej i dużej pojemności wodnej, o pH 6,5. Jeśli odczyn spadnie poniżej tego wskaźnika, glebę należy zwapnować. Można zaryzykować uprawę na glebach lekkich, pod warunkiem że zawierają dużo próchnicy i są systematycznie nawadniane.

Kiedy najlepiej wysiać bób?

Ponieważ wymagania klimatyczne bobu nie są zbyt wysokie, bo wytrzymuje przymrozki do –5°C, można go wysiewać przy sprzyjającej pogodzie już od początku marca. Najlepsze pod bób jest stanowisko w drugim roku po oborniku. Wysokość plonu zależy od terminu siewu – wczesny siew ogranicza nalot mszyc. Na korzystnych stanowiskach i w rejonach zachodnich kraju można zaryzykować siew nawet pod koniec lutego. Ten termin dotyczy również siewu na rozsadę, ale rzadko się to stosuje, bo nie zawsze osiąga się rozsadę w odpowiedniej kondycji. Bób ma ciepło, ale słaby dostęp światła, co przyczynia się do tego, że rośnie szybko, tworząc wielkie rośliny, które się będą pokładały na zagonie i dużych zbiorów nie zagwarantują.

image

kwiaty bobu

FOTO: Shutterstock

W jaki sposób dobrać rozstaw siewu w plantacji bobu?

Przy siewie bezpośrednim stosujemy rozstaw zależny trochę od odmiany. Są bowiem takie, które tworzą jeden pęd, ale są i takie, które się krzewią, i lepiej się dostosować do informacji podanej na opakowaniu. Ogólnie przy siewie pojedynczym sadzimy co 10–20 cm w rzędzie i 30–50 cm między rzędami. Można również siać po 2–3 nasiona gniazdowo, zachowując wówczas większy odstęp w rzędzie, np. 30 cm między gniazdami. Siew gniazdowy sprzyja dobremu wzrostowi bez pokładania się, bo rośliny będą się wzajemnie podpierały. Głębokość siewu zależy od gleby: na glebach ciężkich nasiona umieszczamy na głębokości około 4 cm, na glebach lekkich – 6 cm. Można profilaktycznie na końcach rzędów wbić paliki i rozciągnąć sznurek, tak żeby bób rósł między sznurkami.

Jak dbać o glebę na plantacji bobu?

Gleba powinna być dobrze nawodniona, lecz nie bardzo mokra. Nie podlewamy nigdy, gdy świeci słońce. Najlepiej podlewać, a także pryskać przeciw szkodnikom (mszycom) po zachodzie słońca. Dobrze jest również glebę odchwaszczać, spulchniać i ściółkować, głównie po to, by nie rosły chwasty. Bób nie potrzebuje dużego nawożenia azotem, ponieważ wykorzystuje azot atmosferyczny, stosujemy więc przedsiewnie obornik lub kompost, a w początkowym okresie wzrostu podlewamy nawozem z pokrzyw lub nawozem humusowym.

Jakie rośliny wysiewać obok bobu?

Po zawiązaniu się strąków należy uszczknąć wierzchołek rośliny nad 6. piętrem kwiatów. Dzięki temu zażegna się w znacznej mierze atak mszyc, które w pierwszej kolejności żerują na delikatnych wierzchołkach. Uszczknięcie sprzyja również lepszemu wzrostowi zawiązanych strąków. Obok bobu możemy posadzić miętę pieprzową lub aksamitkę, co zmniejszy nalot mszyc, ale z tym bywa różnie. Dobrym sąsiedztwem dla bobu będą ogórek, brokuł, kalarepa, pasternak, ziemniak czy kukurydza, złym sąsiadem zaś pomidor.

image
Uprawa

Groch siewny: Lista Odmian Zalecanych na sezon 2024

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 08:16