StoryEditorogród

Co można zasiać i posadzić w ogrodzie w październiku?

07.10.2021., 14:10h
Może się wydawać, że jesień jest czasem przygotowywania swoich ogrodów na zimę, które wiąże się z zamykaniem mijającego sezonu wegetacyjnego. To prawda. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie wysiać czy posadzić nowe rośliny, których plonami i pięknem będziemy się cieszyć na wiosnę.

Dziesiąty miesiąc roku to doskonały okres do uporządkowania naszego zielonego zakątka po mijającym sezonie, ale także czas sadzenia wielu roślin, w tym cebulowych. Wczesna jesień, jej umiarkowane temperatury i dość wilgotna aura, sprzyjają aklimatyzacji posadzonych roślin. Z łatwością się one zakorzeniają i przyjmują w nowym miejscu.

Umiarkowane temperatury w październiku sprzyjają aklimatyzacji roślin

Mimo, że średnia opadów na październik jest sprzyjająca, w ostatnich latach zdarzało się, że było ich zdecydowanie za mało. Dlatego obserwujmy pogodę i jeżeli zajdzie taka potrzeba, to podlewajmy nasze nowo posiane i posadzone rośliny. Te warunki sprzyjają temu, żeby rośliny zaaklimatyzowały się w ogrodzie i zakorzeniły się w glebie. Mimo, że dobowe wahania temperatury bywają znaczne, kiedy za dnia słupki rtęci mogą wskazywać nawet 20ºC, z drugiej strony wieczory oraz noce są już chłodne. Takie fluktuacje przyczyniają się do wolniejszego parowania wody z gleby, która pozostaje ona dłużej wilgotna. Zdarza się, że w nocy może także nieco przymrozić.

W związku z możliwością pojawienia się przymrozków, rośliny cebulowe, byliny, iglaki oraz zimozielone drzewa i krzewy, najlepiej sadzić w pierwszej połowie października. Te dwa ostatnie potrzebują czasu na porządne ukorzenienie się zanim nastaną mrozy. Z sadzeniem roślin zrzucających liście na zimę takiego pośpiechu nie potrzeba.

Na jakie rośliny warto postawić wczesną jesienią?

Wczesna jesień to dobry moment na wysianie ozimych odmian niektórych warzyw. Dzięki czemu ich plonami będziemy cieszyć się wczesną wiosną. Jesienne sianie roślin pozwala na uniknięcie szkodników, które pojawiają się w nowym sezonie.

Nasiona wielu gatunków, zwłaszcza kwiatów, wymagają okresu przechłodzenia, czyli stratyfikacji. Do takich kwiatów należą m.in.: chaber bławatek, nagietek lekarski czy złocień polny oraz wiele innych. Z kolei w przypadku bylin możemy zdecydować się na ich sadzenie poprzez podział.

Październik to czas dostępności tanich sadzonek krzewów i drzewek owocowych, sprzedawanych z tzw. odkrytym korzeniem.

Przygotujmy stanowisko dla roślin, tak jak robimy to wiosną

Na wiosnę zajmujemy się takimi czynnościami jak przekopywanie gleby, jej odchwaszczanie, nawożenie. Takie zabiegi są także koniczne jesienią.

Pamiętajmy, że wybierając stanowisko dla naszych roślin, należy uwzględnić preferencje poszczególnych gatunków, takie jak:

  • nasłonecznienie stanowiska: duże, w cieniu czy półcieniu
  • zapotrzebowanie na wodę: duże, małe, umiarkowane
  • rodzaj gleby: piaszczysta, gliniasta, itd.
  • pH gleby: ziemia kwaśna czy zasadowa
  • sądziedztwo innych roślin: z czym się lubią, a z czym się czubią

Październikowe porządki w ogrodzie

W październiku zróbmy przegląd naszych kwiatów, drzew i krzewów. Usuwamy wtedy gnijące i opadłe z drzew owoce, porażone chorobami i zaschnięte części roślin.

Odchwaszczenie stanowisk, opóźni ich pojawienie się wiosną, a co więcej, będzie ich mniej.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 22:32