StoryEditorWiadomości rolnicze

Dzielimy piwonie i kosaćce

23.08.2017., 16:08h
To najprostszy sposób uzyskania nowych roślin. Tak rozmnożone mają szansę zakwitnąć już w następnym roku po posadzeniu. Nadszedł najlepszy okres dla podziału.
W przypadku piwonii musimy zachować ostrożność przy wykopywaniu, gdyż jej marchwiowe i długie korzenie tworzące zwarty system łatwo ulegają uszkodzeniu. Najlepiej jest wykopywać rośliny widłami szeroko zębnymi, tzw. amerykańskimi. Po wyjęciu roś­liny pędy skracamy do długości 10–15 cm i dokładnie spłukujemy strumieniem wody, by pozbyć się zalegającej ziemi, która pozostała między korzeniami. Po oczyszczeniu ostrym nożem dzielimy karpę w taki sposób, by każda część miała po 3–4 pąki odnawiające. Fragmenty karpy bez pąków są bezwartościowe i można je wyrzucić. Jeżeli mamy do podziału piwonię lekarską, której pora kwitnienia przypada wcześniej, po podziale może być pąków mniej, a korzenie pozbawione pąków możemy zakopać gdzieś na skraju w ogrodzie, bo zdarza się, że je utworzą.



Po oczyszczeniu kłącza piwonii z ziemi należy przyciąć dzielone części rośliny na długość ok. 30 cm.


Zaraz po podziale karpy piwonię sadzimy na miejsce stałe. Wybieramy stanowisko słoneczne, wzbogacone przefermentowanym obornikiem, kompostem, a gdy gleba jest piaszczysta, zmieszajmy ją z gliną. Pamiętajmy, by po posadzeniu pąki znajdowały się około 5 cm pod powierzchnią. Zbyt głębokie sadzenie może być przyczyną braku kwitnienia.



Chcąc zachwycać kwiatami piwonii na nowych krzewach w przyszłym roku, trzeba właśnie teraz przygotować ich nowe sadzonki


Za dzielenie kosaćców zabieramy się, gdy końcówki liści zaczynają żółknąć. Zazwyczaj zabieg przeprowadzamy co 4–5 lat, ponieważ karpa ogołaca się od środka, brzydko wygląda i zmniejsza się kwitnienie. Po wykopaniu rośliny matecznej dokładnie czyścimy ją z resztek ziemi i ostrym nożem docinamy fragmenty kłącza wraz z pióropuszem liści, które skracamy do połowy długości. Uzyskane sadzonki umieszczamy w glebie, którą wzbogacamy kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Uważajmy, by podczas sadzenia górny fragment kłącza znajdował się nad powierzchnią gleby. Pióropusz liści powinien znajdować się od północnej strony, by nie zasłaniał kłącza.



Kosaćce, potocznie zwane irysami rozmnaża się przez dzielenie kłącza. Jeśli zrobimy to jesienią, zakwitną na wiosnę. 



Podczas suchych i ciepłych dni pamiętajmy, by w razie potrzeby sadzonki podlewać, wówczas mają większą szansę na przyjęcie się.
  • Gdy panuje susza

    Zanim zaczniemy podział roś­lin, przygotujmy dla nich stanowisko. Po podziale rośliny są osłabione i musimy im stworzyć jak najlepsze warunki. W przeddzień sadzenia podlejmy bardzo obficie oczyszczoną z chwastów rabatę, na której posadzimy piwonie i kosaćce. Zwilżenie podłoża na głębokość 15–20 cm powinno wystarczyć. Następnego dnia podlejmy ponownie i gdy woda wsiąknie w podłoże, sadźmy rośliny. Po posadzeniu obficie podlejmy, a wokół roś­lin rozsypmy materiał ściółkowy (trociny, kora, zrębki), który ochroni glebę przed utratą wilgoci. Jeżeli rośliny narażone są na duże nasłonecznienie, zacieniajmy je osłonami z kartonów czy parawanami.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2024 20:34