StoryEditorOgród

Jak dobrze przyciąć żywopłot?

25.06.2021., 10:06h
Żywopłot to piękny, żywy, zielony i ekologiczny płot. Stanowi gęstą ścianę , która skutecznie chroni przed hałasem, kurzem i wzrokiem ciekawskich. Jednak, aby trwale i pięknie się prezentował, należy go pielęgnować, czyli przycinać.
Żywopłot to zbiorcza nazwa drzew lub krzewów posadzonych w szpalerze, dzięki czemu zyskują funkcję ogrodzenia. Należą tu zarówno rośliny liściaste i iglaste, zimozielone, pnące lub gubiące jesienią liście.

Rośliny żywopłotowe tworzą zwarte pokroje, są bogate w liście, nie maja dużych wymagań i są dość odporne na niekorzystne czynniki, takie jak pogoda, choroby czy szkodniki. W zasadzie prawie każdą roślinę można wykorzystać jako naturalne ogrodzenie. Jednakże należy zadbać o ich pielęgnacje, która głównie opiera się na przycinaniu gałęzi w odpowiednim momencie, nawet kilka razy w sezonie.

Wyróżniamy dwa rodzaje naturalnego ogrodzenia:  żywopłot formowany lub nieformowany.

Żywopłot formowany to taki, który wymaga stosunkowo dużej liczny cięć wierzchołków i pędów bocznych. Odpowiednio uformowane rośliny, tworzą równe, geometryczne, niekiedy fantazyjne wzory. Z kolei żywopłoty nieuformowane są bardziej naturalne i swobodne, ale wymagają więcej przestrzeni. Zdecydowanie więcej roślin nadaje się na taki niesforny żywopłot.

Jak rośliny żywopłotowe są najpopularniejsze i jak często je ciąć?

Do najbardziej popularnych roślin żywopłotowych należą iglaki i bukszpan. Ale gatunków i ich odmian jest dużo więcej. Dla przykładu podajemy po trzy gatunki z liściastych i iglastych roślin żywopłotowych.

Iglaste rośliny żywopłotowe, czyli tzw. iglaki, to m.in.: jałowiec pospolity, daglezja sina, świerk kłującym żywotnik wschodni. Wśród nich bardzo popularne są tuja brabant i cyprysik lawsona columnaris.

TUJA BARBANT – krótka charakterystyka:
  • Należy do roślin o szybkim wzroście, ale wymagających częstego przycinania,
  • Aby uformować kształt należy regularnie obcinać połowę przyrostu pędów, następnie wierzchołki pędów aż do preferowanej wysokości,
  • Młode rośliny – przycina się wczesną wiosną przed rozwinięciem się pędów, a latem poprawiamy (najpóźniej w sierpniu), aby nadać lepszego kształtu 1-2 razy,
  • Cięcie boków zagęszcza gałęzie i je wyrównuje.
JAŁOWIEC CHIŃSKI–  krótka charakterystyka:
  • Tworzy proste, gęste i zwarte żywopłoty,
  • Cięcia sanitarne, aby usunąć zaschnięte i chore gałęzie, robi się w czasie przedwiośnia,
  • Przycina się go w zależności od potrzeb, można nawet bardzo rzadko, ale jeśli już to robić, to najlepiej w okresie kwiecień-czerwiec. Cięciem można nadać pożądany kształt.
JODŁA KALIFORNIJSKA – krótka charakterystyka:
  • Bardzo łatwa w uprawie i pielęgnacji, osiąga duże rozmiary,
  • Nie wymaga formowania ani częstych cięć,
  • Jeżeli chcemy dokonać przycięcia – warto to zrobić  między listopadem a kwietniem (w okresie spoczynku) – najlepiej równomiernie i symetrycznue, przycinając nowe przyrosty od dołu ku górze, a wierzchołek skracamy.

Żywopłoty liściaste – choć są bardziej różnorodne niż iglaki, ale nie pełnią swej funkcji cały rok

LIGUSTR - krótka charakterystyka:
  • możliwe jest przycinanie raz na miesiąc w sezonie wegetacyjnym, tak aby zbyt szybko nie osiągnął pożądanej wysokości, gdyż będzie zbyt rzadki,
  • Kiedy zasadzimy młode roślinki, warto je przyciąć do wysokości 30-40 cm nad ziemią,
  • Starsze ligustry, ale dość rzadkie, przyciąć wiosną można do 15 cm od ziemi,
  • Latem, dla efektu zagęszczenia skracamy o 20-30 cm.
TAWUŁA VAN HOUTTE – charakterystyka:
  • można przycinać kilka razy do roku,: wiosną w celach sanitarnych, ale aby ładnie ją zagęścić – tuż po czerwcowym przekwitnięciu, potem w sierpniu i we wrześniu,
  • kwitnie na biało w okresie maj-czerwiec, po kwitnieniu usuwa się stare kwiaty, a to stymuluje drugi kwitnięcie w lipcu,
  • Roślinę skra się głównie o 1/3 długości, tak aby nie ograniczyć obfitości kwitnienia, chociaż dobrze znosi mocne cięcia.
KRZEWUSZKA, znana także jako wajgela – krótka charakterystyka:
  • należy do zimozielonych roślin, tak jak bukszpan, kwitnie cały rok,
  • przycinany w czerwcu, ewentualnie korekcyjnie pod koniec lata,
  • najlepsza pogoda to pochmurna, ale nie deszczowa, aura, gdyż wtedy rany po cięciu szybciej się goją,
  • co kilka lat – cięcia prześwietlające i odmładzające.

Jak prosto i geometrycznie ciąć żywopłot?

Zabieg cięcia rozpoczyna się z boków. Podstawa musi być szersza niż wierzchołek, aby zapewnić dolnym pędo odpowiednia ilość światła. Dalej idziemy po łuku ku górze.
Aby wyrównać wysokość można ciąć wzdłuż sznurka lub linki – wtedy warto naciągnąć ją i zamocować na początku i końcu przycinanego odcinka na preferowanej wysokości cięcia.
Jednakże nic nie zaszkodzi jeśli nie będziemy trzymać się linijki – nasz płot nie musi być idealny. Często artystyczny nieład, trzymany w ryzach, choć z pewną dozą swobody, wygląda równie ładnie. No i zdecydowanie naturalniej.

Przed cięciem sprawdźmy też czy w naszym żywopłocie nie uwiły sobie gniazd jakieś ptaki i inne zwierzęta. Na pewno się one nam odpłacą ładnym śpiewem, a i pozwolimy odchować pisklaki.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 04:30