StoryEditorOgród

Jak nawozić krzewy owocowe na wiosnę?

18.03.2022., 11:03h
Wiosenne nawożenie drzewek owocowych to bardzo ważny zabieg, który bardzo mocno decyduje o wysokości plonów. Co decyduje o prawidłowym odżywieniu drzewek owocowych? 

Zrównoważone nawożenie krzewów owocowych to innymi słowy racjonalne odżywianie roślin, dzieki któremu jest sznasa na uzyskanie wysokich i jakościowych plonów w przydomowym sadzie. Pozytywnie wpływa także na utrzymanie optymalnej zawartości składników pokarmowych w glebie.

O dobrym odżywieniu krzewów owocowych świadczą między innymi długość przyrostów i ilość młodych pędów. Jest to możliwe i szczególnie skuteczne, jeśli poprzedimy to chemiczną analizą gleby, która da nam odpowiedź na temat pH gleby i jej zasobności w poszczególne składniki pokarmowe.

Równie ważna jest analiza zawartości pierwiastków w roślinach z uwzględnieniem ich wyglądu.

Na pierwszy nawóz wybierajmy produkty zawierające potas, który przygotuje rośliny na nadchodzący sezon, choć nie pobudzi on ich do wzrostu.

Jakich nawozów potrzebują drzewa i krzewy owocowe?  

​​​Najważniejszym składnikiem odżywczym w uprawach roślin owocujących wczesną wiosną jest azot, który bierze udział w syntezie białek oraz w tworzeniu nowych komórek. Pierwiastek ten zawarty jest w nawozach organicznych i mineralnych.

Ponieważ niedobór azotu odbija się na wzroście, tworzeniu pędów i rozwoju systemu korzeniowego, wiosna to idealny czas na dokarmianie drzew i krzewów owocowych. Azot do gleby można wprowadzić poprzez nawożenie odchodami kurzymi, kompostem, przegniłym obornikiem, mocznikiem lub azotanem amonowym.

Dawkowanie nawozów pod drzewa i krzewy owocowe

Pod drzewa owocowe i krzewy owocowe dobrze jest zastosować ściółkę z obornika lub kompostu. Wiosenne nawożenie azotem młodych drzewek owocowych należy wykonać na przełomie marca i kwietnia.

  • Kompost rozsypuje się w pochmurny dzień na grubość 2–5 cm wokół rośliny, a następnie delikatnie miesza z glebą.
  • Obornik warto zastosować przed sadzeniem drzew owocowych i wymieszać z ziemią, zalecana dawka to120 g na 1m².
  • Z obornika granulowanego można przygotować roztwór wodny, którym będzie można podlewać rosnące już drzewka owocowe.

Tak zastosowany nawóz rozpada się i wchłania po ok. 30 dniach, dzięki czemu znacznie poprawia strukturę gleby i uwalnia składniki odżywcze.

Optymalne dawki azotu to:

  • w roku pierwszym oraz drugim – 50 g,
  • w trzecim i czwartym - 80 g.

Co przekłada się na dawkę 60-120 kg azotu na hektar w sadzie owocującym na glebach lekkich. Stosuje się go w trzech partiach: 1/3 w marcu, 1/3 po kwitnieniu, 1/3 po 20 czerwca. Na glebach ciężkich drzewka nawozi się dwukrotnie: 2/3 w marcu i 1/3 po kwitnieniu.

Jeśli w minionym roku przyrosty były duże, wiosną nawożenie należy zastosować w dawce z dolnej granicy. W przypadku keidy drzewa nie kwitły, zawiązki zmarzły - nie stosuje się 2-giej oraz 3-ciej dawki.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 16:30