StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak w naturalny sposób zwalczać mszyce?

06.06.2019., 17:06h
Mszyce to najbardziej rozpowszechnione szkod­niki. Występują na warzywach, drzewach, krzewach ozdobnych i owocowych oraz na roślinach uprawianych pod osłonami, jak i w gruncie. Zanim jednak sięgniemy po preparaty chemiczne do zwalczania tych szkodników, wykorzystajmy do tego celu wyciągi, wywary czy gnojówki roślinne, które mogą okazać się skuteczne. Są wśród nich również takie, które oprócz mszyc zwalczają i inne patogeny.
Wszystkie wywary sporządzamy w taki sam sposób. Wybrane rozdrobnione ziele zalewamy wodą i moczymy 24 godziny. Przelewamy do naczynia i gotujemy przez 30 minut.

Wywar z czosnku do zwalczania mszyc

Żeby przygotować wywar do zwalczania mszyc na bazie czosnku potrzeba:
  • 10 dag ząbków czosnku,
  • 10 litrów wody.
Ząbki czosnku rozcieramy i zalewamy 10 l wody. Wywar rozcieńczamy w proporcji 1 : 10 i pryskamy rośliny zaatakowane przez mszyce i choroby grzybowe.

Wywar z pędów i korzeni pomidorów na mszyce

Żeby przygotować wywar z pędów i korzeni pomidorów należy 2 kg surowca zalewamy 2 l wody, moczymy i gotujemy. Odcedzamy i uzupełniamy wodą do 5 l, po czym pryskamy rośliny zaatakowane przez mszyce, przędziorki i inne szkod­niki liści.


Wyciąg z czosnku lub wrotyczu na mszyce

Innym preparatem jest wyciąg. Wyciąg przygotowujemy, zalewając rozdrobniony surowiec wodą na dobę.
  • Wyciąg z czosnku na mszyce: 15 dag rozdrobnionych ząbków zalewamy 10 l wody. Przecedzamy i po rozcieńczeniu 1 : 10 pryskamy zaatakowane rośliny.
  • Wyciąg z wrotyczu na mszyce: 15 dag liści zalewamy 5 l wody. Odcedzamy i pryskamy bez rozcieńczania. Skuteczny na mszyce, owocówki, śmietkę cebulankę.


Gnojówka ze skrzypu – świetny nawóz i zwalcza mszyce, przędziorka i grzyby

Warto wspomnieć o gnojówce ze skrzypu, która nie tylko zwalcza szkodniki i choroby, lecz także jest doskonałym nawozem.
50 dag zielonych pędów skrzypu zalewamy 5 l wody. Po zakończeniu fermentacji, czyli po upływie około 2 tygodni, gdy płyn przestanie się pienić, rozcieńczamy 1 : 5 i pryskamy rośliny przeciwko mszycom, przędziorkom, a także chorobom grzybowym. Podlewając rośliny uprawne, dostarczamy im krzemu.
Pamiętajmy, że wszystkie preparaty nastawiamy w naczyniach plastikowych, szklanych lub drewnianych.

Małgorzata Wyrzykowska 
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 06:35