Kiedy wysiewać pomidory na rozsady?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorOgród

Jak wysiewać pomidory na rozsady?

10.02.2024., 08:00h
Rozsady to idealny sposób na wcześniejsze plony. Wielu ogrodników martwi się jednak, czy poradzi sobie z tym zadaniem. Tak naprawdę to nic trudnego! Będziemy jednak potrzebować dosyć sporych, dobrze oświetlonych parapetów. Dodatkowo niezbędne będą kuwety i wielodoniczki, a także, oczywiście – nasiona.

Kiedy jest odpowiednia pora na wysiewanie pomidorów na rozsady?

Pomidory można wysiewać w domu. Wtedy znacznie wcześniej będziemy mogli cieszyć się pysznymi plonami. Potrzebne nam będą odpowiednie kuwety czy wielodoniczki. Najlepszy termin na rozpoczęcie rozsady pomidorów w domu to przełom lutego i marca. Gatunki, które rosną szczególnie szybko, warto wysiać dopiero w połowie marca. Dzięki takim działaniom smaczne owoce będziemy mogli zebrać w czerwcu.

Czego potrzebuję do wysiewu pomidorów na rozsady?

Naszej domowej uprawie trzeba zapewnić odpowiednie podłoże. Ziemia dla pomidorów powinna być lekka i przepuszczalna. Użyć możemy gotowych mieszanek ze sklepu bądź stworzyć własną. Sprawdzi się zmieszanie kompostu i piasku albo perlitu. Te materiały warto podgrzewać w temperaturze 100°C, aby pozbyć się ewentualnych patogenów. Dodatkowo podłoże musi być lekko kwaśne, w granicach pH 5,5-6,5. Do ziemi zbyt kwaśnej dodajemy wapna, a do zbyt zasadowej – torfu. Ziemię wsypujemy do pojemników, kuwet czy doniczek i pozostawiamy na 2 dni. Dzięki temu ziemia osiądzie, co przełoży się na lepszą aklimatyzację nasion.

Wysiew pomidorów w domu – instrukcja krok po kroku

Jak wysiewać pomidory w domu, aby cieszyć się smacznymi owocami jak najszybciej? Przedstawiamy nasz poradnik.

  • Przygotowujemy podłoże w pojemnikach, a także sprawdzamy, czy mają one odpływy na spodzie.
  • W jednym miejscu w wielodoniczce umieszczamy po dwa nasiona, a w przypadku kuwet rozmieszczamy je w rozstawie 2 x 2 cm. Nasiona lekko wciskamy w głąb podłoża.
  • Na wysiane nasiona wysypujemy cienką, na około 0,5 cm, warstwę podłoża albo piasku.
  • Zraszamy umieszczone w podłożu nasiona w sposób jak najbardziej delikatny.
  • Pojemniki z rozsadą umieszczamy w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. Optymalna temperatura dla nasion to 22-27°C.
  • Siewki przykrywamy materiałem przepuszczającym promienie słoneczne. Może to być folia bądź szkło. Dbajmy jednak, aby pod danym przykryciem nie panowała zbyt wysoka wilgotność podłoża. Co jakiś czas wietrzymy też uprawę.
  • Rozsadę podlewamy co około 2 czy 3 dni, sprawdzając, czy podłoże nie jest zbyt wilgotne. Gdy liście już się pojawią, unikajmy moczenia ich.
  • Po mniej więcej 2 tygodniach rośliny powinny wypuścić już minimum 2 liście. Wówczas siewki należy przepikować. Polega to na przesadzeniu roślin większych i silniejszych do małych doniczek, o średnicy 10 cm.
  • Zaplanujmy, kiedy będziemy chcieli wsadzić pomidory do gruntu. Na 10-14 dni przed przesadzeniem sadzonki trzeba będzie zahartować. Ten zabieg polega na wynoszeniu uprawy na zewnątrz – najpierw na kilka godzin dziennie, z czasem na cały dzień, a w końcowym etapie również na noc.
  • Pomidory z rozsady przesadzamy do ogrodu w drugiej połowie maja. Kontrolujmy jednak temperaturę – w nocy nie może ona spaść poniżej 13°C.

Kamila Berthold

Fot. Envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 16:27