Karolina Kasperek
StoryEditorOgród

Jak zwalczać mączniaka prawdziwego czy rzekomego w winoroślach?

10.09.2023., 07:40h
Obie choroby należą do grupy grzybowych, a rośliną żywicielską jest dla nich winorośl. Zarówno jedna, jak i druga zostały zawleczone do Europy z Ameryki Północnej już w XIX wieku.

Jakie są objawy porażenia mączniakiem prawdziwym?

Po obu stronach liści pojawia się biały, mączysty, dość trwały nalot. Pierwsze objawy można zaobserwować już w maju, lecz dopiero w miesiącach letnich choroba nabiera rozpędu, gdy przenosi się na nowo wyrastające liście. Te, silnie porażone, odpadają. Mączniak atakuje również młode pędy i grona. Pędy wówczas są zdeformowane i zahamowane we wzroście, a owoce się nie rozwijają i zasychają lub pękają i gniją, co prowadzi do częściowej bądź całkowitej utraty plonu. Na chorych liściach i pędach czasem wśród białoszarego nalotu pojawiają się drobne, ciemnobrunatne punkty, które są owocnikami stadium doskonałego grzyba (otocznie lub perytecja). Patogen zimuje jako grzybnia wewnątrz pąków, a także w postaci owocników na powierzchni porażonych części rośliny.

image

winorośl mączniak

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Od czego zależy rozwój mączniaka prawdziwego?

Rozwój choroby jest mocno uzależniony od warunków pogodowych. Optymalne warunki do infekcji są przy temperaturze 20–27°C, a przy 23–30°C wystarczy mu 5 dni od chwili infekcji na produkcję zarodników. Do wykiełkowania zarodników wystarczy wilgoć z powietrza.

Kiedy rośliny atakuje mączniak rzekomy?

Pierwsze objawy można zaobserwować na roślinach winoroś­li już w maju w postaci zielonożółtych nieregularnych plam o średnicy od 2 do 3 cm. Kilka dni po wystąpieniu plam, gdy utrzymuje się wysoka temperatura, na dolnej stronie liści pojawia się śnieżnobiały, błyszczący nalot, który w okresie suchej pogody stopniowo zanika. Plamy na liściach stopniowo brunatnieją, a objęta nimi tkanka obumiera. Silnie porażone liście opadają. Zakażeniu ulegają również pędy i owoce. Owoce brunatnieją lub przybierają barwę szaroniebieską, gniją i opadają. Porażone pędy, podobnie jak liś­cie, pokryte są śnieżnobiałym, błyszczącym nalotem, stopniowo brunatnieją i zamierają.

image

Biały nalot na górnej stronie liści sugeruje porażenie mączniakiem prawdziwym. W przypadku mączniaka rzekomego nalot występuje na dolnej stronie liścia

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Co wspomaga walkę z mączniakiem rzekomym?

Do walki z mączniakiem rzekomym można wykorzystać Miedzian 50 WG, który tworzy na powierzchni pędów i liś­ci barierę ochronną.

W przypadku obu mączniaków można również stosować domowe środki w postaci wywaru ze skrzypu:

  • 300 g ziela zalewamy 2 l wody i gotujemy przez 10–20 minut na wolnym ogniu,
  • po czym rozcieńczamy 1: 20 i po wystudzeniu pryskamy raz w tygodniu.

Podobnie dobry efekt można uzyskać, pryskając rośliny mieszanką piwa z serwatką 1: 1. Ważne, by pokryć dokładnie rośliny środkiem ochronnym.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 21:36