Jakie prace można wykonać w ogrodzie w czerwcu? Sprawdź w kalendarzu biodynamicznym na czerwiec 2023Pixabay
StoryEditorPorady ogrodnicze wg kalendarza biodynamicznego

Jakie prace można wykonać w ogrodzie w czerwcu? Sprawdź w kalendarzu biodynamicznym na czerwiec 2023

01.06.2023., 07:31h
Pierwsze dni sprzyjają nastawianiu gnojówek z pokrzyw, piołunu i żywokostu oraz opiece nad roślinami liściastymi. To zioła, funkie, komarzyce, drzewa i krzewy ozdobne z liści, brokuły, kapusta zimowa, brukselka.

Czerwiec to dobry miesiąc na kolejne wysiewy

Te gatunki wysadzamy na zagonach, a na innych wysiewamy nasiona endywii i jarmużu. Kolejne dni poświęcamy owocom. Dosadzamy truskawki, poziomki, krzewy owocowe. Na rabatach wysadzamy melony, kawony, dynie, patisony, cukinie, ogórki, kiwano. Czas na pomidory i fasolę wszystkich odmian na ziarno typu Jaś. Do 10 lipca partiami wysiewamy nasiona fasoli karłowej na świeże strąki.

Po wysiewach nadchodzi czas na pielęgnację ogrodowego zagonka

Po pełni skupiamy się na pieleniu, przerywce, spulchnianiu, ściółkowaniu i cięciu. Wysiewamy cykorię na zimowe pędzenie korzeni, zimową rzodkiew i buraki na przechowanie. Pora okopać ziemniaki. Czas na usuwanie przekwitłych kwiatostanów u gatunków, które zakończyły kwitnienie, np. różaneczników czy lilaków. Najlepiej zrobić to podczas dni kwiatowych. Na rabatach kwiatowych uzupełniamy ściółki, wykopujemy cebulki, którym już zaschły liś­cie. U kwiatów jednorocznych uszczykujemy czubki, by się rozkrzewiły, i usuwamy chwasty.

W czerwcu nadal nastawiamy gnojówki

W dni liścia kontynuujemy nastawianie gnojówek i robimy wyciągi do walki ze szkodnikami i chorobami. Ścinamy i suszymy zioła. Tuż przed nowiem w dniu kwiatu zbieramy płatki róż na konfitury i do suszenia oraz kwiaty czarnego bzu na syropy. Po nowiu wracamy do roślin liściowych, które trzeba nawadniać podczas suszy. Szczególnie wymagają podlewania rośliny nowo posadzone i te w pojemnikach. Kapusty, kalarepy i inne liściowe zasilamy gnojówkami z pokrzywy, a także wstawiamy nową porcję gnojówek z pokrzyw, żywokostu, skrzypu polnego.

Można pryskać pomidory i ogórki przeciwko chorobom

Jeśli są pogoda i wilgoć, można dosiewać trawy i zakładać trawniki. W dni owocu zasilamy rośliny owocowe gnojówkami bogatymi w potas, np. z żywokostu czy skrzypu polnego. Pryskamy pomidory i ogórki przeciwko najgroźniejszym chorobom, a jeśli pozostała nam rozsada dyniowatych, dosadzajmy bez zwłoki. W dni korzenia przerywamy marchew, pietruszkę i buraki, co zapewni im przestrzeń niezbędną do zbudowania korzeni.

 

image

Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2023

FOTO: Tygodnik Poradni Rolniczy
image

Legenda do kalendarza biodynamicznego

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Małgorzata Wyrzykowska

fot. Pixabay, Tygodnik Poradnik Rolniczy

 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 22/2023 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 07:28