Racjonalnie zagospodaruj zagonki, uprawiając poplonyMałgorzata Wyrzykowska/Canva
StoryEditorOgród

Jakie warzywa uprawiać na poplony w swoim ogrodzie?

22.06.2024., 08:00h
Czerwiec jest odpowiednim miesiącem, by pomyśleć o uprawie poplonów, które zajmą miejsce po uprawach głównych. Jakie warzywa można teraz wysiać?

Jakie warzywa na poplon można wysiać w czerwcu?

Czerwiec jest odpowiednim miesiącem, by pomyśleć o uprawie poplonów, które zajmą miejsce po uprawach głównych. Teraz można wysiać m.in. kalafiory, brokuły, buraki liściowe, sałaty i kalarepy.

image
Częścią jadalną kalarepy jest tzw. jabłko, czyli zgrubiała łodyga, która po osiągnięciu około 5 cm średnicy jest najsmaczniejsza
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Kiedy jest właściwy moment na uprawę kalafiora?

Kalafior należy do roślin bardzo wymagających, dlatego należy uprawiać go w pierwszym roku po oborniku, zastosowanym przed jesienną orką lub po wiosennym nawożeniu kompostem. Rozsadę produkujemy na rozsadniku, wysiewając nasiona do 20 czerwca w rzędy odległe od siebie o 15–20 cm. Po wzejściu siewki pikujemy, a po upływie miesiąca przesadzamy na miejsce stałe w rozstawie 50 × 60 cm.

Ponieważ uprawa kalafiora przypada na okres dużego nasłonecznienia, należy róże ochronić przed nadmiernym działaniem promieni, załamując górny liść.

Wśród odmian stosowanych do poplonowej uprawy są:

  • Poranek – odmiana wczesna, dojrzewająca po około 60 dniach, 
  • Pionier i Rober – odmiany średnio wczesne, dojrzewające po 70–80 dniach.

Jak przebiega produkcja rozsady brokułu?

Produkcja rozsady brokułu i jego wymagania glebowe są takie same jak kalafiora. Ponieważ okres uprawy przebiega latem, podczas częstego niedoboru wody w glebie, na który brokuł jest bardzo wrażliwy, musimy pamiętać o systematycznym nawadnianiu roś­lin, jeżeli chcemy uzyskać róże dobrej jakości. Zbioru róż dokonujemy, gdy osiągną średnicę około 20 cm, ale na tym nie kończy się okres zbiorów, gdyż po ścięciu w kątach liści tworzą się następne róże, znacznie mniejsze, ale równie smaczne i wartościowe.

Do uprawy poplonowej nadają się odmiany:

  • Wiarus – odmiana wczesna,
  • Cezar i Sebastian – odmiany średnio wczesne.

W jakich miejscach wysiewać burak liściowy?

Burak liściowy, czyli boćwina (nie mylić z burakiem ćwikłowym) ma również krótki okres wegetacji, który wynosi 3–4 miesiące. Możemy go wysiewać bezpośrednio na miejsce stałe w rzędy odległe od siebie o 40 cm, a po wzejściu siewek dokonać przerywki, pozostawiając rośliny co 20 cm. W sytuacji gdy nie mamy jeszcze wolnego miejsca na zagonku, możemy wysiać nasiona na rozsadniku, a następnie, po zwolnieniu miejsca, przesadzić rozsadę w rozstawie 20 × 40 cm. Zbiór boćwiny polega na stopniowym wycinaniu liści na wysokości 3 cm nad ziemią.

image
U boćwiny, czyli buraka liściowego, częścią jadalną są ogonki liściowe
FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Popularną odmianą jest Lukullus o pomarszczonych, żółto­zielonych liściach oraz Vulcan o czerwonym zabarwieniu rozety.

Czy sałata jest rośliną poplonową?

Najczęściej uprawianą rośliną poplonową jest sałata, której nasiona wysiewamy na rozsadniku, a w fazie pierwszego liścia właściwego pikujemy. Rozsadę sałaty masłowej sadzi się w rozstawie 30 × 25 cm, natomiast odmian kruchych – 40 × 30 cm. W okresie suszy sałata wymaga nawadniania w celu uniknięcia twardnienia i gorzknienia. Pierwsze główki zbieramy po około 4–5 tygodniach.

Do uprawy letniej nadają się odmiany: Bona, Ewelina, Michalina, Nochowska i Tola, a z odmian kruchych polecane są: Arka, Aneta i Vanquard.

W końcu czerwca na rozsadniku wysiewamy kalarepę, a po około miesiącu jej rozsada jest gotowa do posadzenia na miejsce stałe. Sadzimy ją w rozstawie 25 × 20 cm.

Do uprawy letniej najlepsza jest odmiana Delikates Biała NOE, która dojrzewa po 55 dniach.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 16:56