StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny - luty 2020

30.01.2020., 12:01h
Pierwszy tydzień miesiąca, to okres do pełni Księżyca, a więc czas sprzyjający siewom. Najkorzystniej nasiona na kiełki i rozsadę wysiać w 2 dni poprzedzające pełnię. Wysiewy wiążą się z zakupami nasion, ziemi, szykowaniem naczyń. Ponieważ w lutym jeszcze nie widać wielu zainteresowanych nabywaniem nasion, warto wykorzystać ten czas
Gdy pogoda sprzyja, temperatury utrzymują się powyżej zera, wykonajmy oprysk Miedzianem brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści, a iglaki opryskajmy preparatami olejowymi na ochojniki.

Rozpoczyna się okres przycinania krzewów i drzew

Zasilmy glebę popiołem drzewnym, który jest bogaty w fosfor, potas i wapń oraz w wiele mikroelementów. W dniach po pełni możemy zająć się przesadzaniem roślin doniczkowych, pędzeniem pietruszki na natkę czy cebuli na szczypior. Druga połowa miesiąca sprzyja gromadzeniu drewna na kolejny sezon grzewczy. Rozpoczyna się czas cięcia drzew i krzewów. Te zabiegi wykonujemy w dniach owocu.
Sprawdzamy stan naszych roślin, tych w gruncie i tych w pomieszczeniach. Przeglądamy również bulwy, cebule i kłącza przechowywane w piwnicy. Te z oznakami chorób usuwamy, by nie zainfekowały pozostałych. Jeżeli mamy szklarnie, tunele foliowe czy inspekty, warto pokryć ziemię grubą warstwą obornika, by nabrała wyższej temperatury. Po około tygodniu połowę obornika usuwamy, resztę przekopujemy mieszając z ziemią. Na wyrównaną powierzchnię w tak przygotowanym inspekcie możemy wysiać nasiona rzodkiewki, dymki, karczochów, kardów, oraz rozsadę kapustnych.

Wysiewamy byliny do skrzyneczek i bielimy drzewa

W dni kwiatu wysiewamy nasiona bylin, które wymagają kilkudniowego schłodzenia. Do takich roślin należą dyptamy, tojady i pełniki. Nasiona wysiewamy do skrzyneczek, nakrywamy agrowłókniną i wystawiamy na dwór. Możemy również wysiać je bezpośrednio do gleby, jeśli nie jest zamarznięta. Malujemy lub uzupełniamy warstwę białej farby na pniach drzew. Na pniach młodych drzewek poprawiamy stan opasek chroniących przed sarnami i zającami.

Przejrzyj swój sprzęt i uporządkuj rabaty

Po nowiu bierzemy się za przegląd sprzętu i trzymamy pod ręką to co może się przydać a mianowicie grabie, widły, szpadle, sekatory. Koniec lutego przy sprzyjającej pogodzie porządkujemy rabaty, grabimy trawniki, przecinamy porzeczki, agrest i winorośl. Odcięte pędy ze zdrowych porzeczek, winorośli i agrestu możemy ukorzenić.

W tym celu zanurzamy końce kilkunastocentymetrowych pędów w ukorzeniaczu, a następnie umieszczamy w czystym piasku lub mieszance ziemi do rozsad z perlitem. Do wiosny pozostaną w piwnicy. Pierwsza dekada miesiąca sprzyja wędkowaniu – może warto to wykorzystać?

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. wrzesień 2023 16:15