Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2024: jakie prace wykonać w ogrodzie i sadzie?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2024: jakie prace wykonać w ogrodzie i sadzie?

01.04.2024., 08:00h
Zastanawiasz się, co należałoby już wykonać w ogrodzie, by był gotowy na kolejne zmiany klimatyczne? Sprawdź w naszym kalendarzu biodynamicznym na kwiecień 2024.

Co zrobić w Wielkanoc w ogrodzie?

W drugi dzień świąt dla relaksu można formować rabaty, usuwać chwasty lub ściółkować, a na zagonkach wysiewać nasiona warzyw korzeniowych.

Kolejne dwa dni poświęcamy kosmetyce roślin kwitnących na jednorocznych pędach:

  • hortensjom,
  • budlejom,
  • hibiskusom i innym.

Co robić w ogrodzie w kwietniowe dni liścia i owocu?

W dni liścia uwagę skupiamy na trawnikach, usuwamy mniszki i inne trwałe chwasty. Wertykulujemy, grabimy, dosiewamy trawę.

W dni owocowe wyruszamy z sekatorem do drzew i krzewów owocowych, by usunąć uszkodzone i chore pędy. Zrakowacenia czyścimy do zdrowego drewna, a rany pokrywamy maścią ogrodniczą. Przycinamy winorośl i aktinidię. Tuż po nowiu przygotowujemy zagony do siewów, nawożąc je suto kompostem. Przekopujemy nawozy zielone, dostarczając tym samym próchnicy. Im pulchniejsza gleba, tym lepiej dla systemu korzeniowego uprawianych roślin, a zatem kopmy, usuwajmy chwasty i zruszajmy powierzchnię.

Co zrobić w ogrodzie w kwietniowe dni kwiatu?

Dni kwiatu po nowiu sprzyjają nowym nasadzeniom. Do gruntu mogą trafić nasiona jednorocznych kwiatów, w tym nagietków, nasturcji, lwich paszczy, maciejki. Sadzimy dalie, galtonie, prymule.

Co zrobić w ogrodzie w dni liścia w kwietniu?

W dniu liścia, oprócz pielęgnacji trawnika, zajmujemy się sadzeniem i siewem selerów liściowych, szczypiorku, szpinaku, sadzimy zioła wieloletnie: melisę, miętę, tymianek, cząber, wysiewamy bazylię na rozsadę.

Dzień owocowy sprzyja wysiewom na rozsadę oberżyny, pomidorów, papryki, ogórków, cukinii i dyni. W dni o temperaturze powyżej 5°C można pryskać drzewka pestkowe przeciwko chorobom wywołującym zamieranie pędów. Kolejny dzień warto wykorzystać do uprzątnięcia pozostałości warzyw korzeniowych, które zimowały na zagonach, np. pietruszki czy chrzanu.

Dzień kwiatu to czas siewu i sadzenia roślin ozdobnych, w tym bylin. Po pełni w dni liścia sadzimy rośliny ozdobne z liści i o liściach jadalnych: zioła, kapusty głowiaste, kalarepy. Wysiewamy szpinak i koper. Na rabatach sadzimy funkie. Zakładamy liściaste żywopłoty, sadzimy krzewy i drzewa liściaste.

Dni owocowe to czas sadzenia poziomek, truskawek oraz drzew i krzewów owocowych. Dni korzenia to czas siewu buraczków, późnych odmian marchwi, pietruszki – z przeznaczeniem do przechowania. Sadzimy chrzan, szparagi i topinambur.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 05:36