Kalendarz biodynamiczny na marzec 2024 - kiedy i jakie prace wykonać?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKALENDARZ BIODYNAMICZNY

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2024 - kiedy i jakie prace wykonać?

05.03.2024., 07:50h
Wiosna jest już za rogiem, dlatego warto rozpocząć prace w ogrodzie, by ze wszystkim zdążyć na czas. Marzec to czas, w którym dużo jest do zrobienia zarówno w warzywniku i w części ozdobnej. Warto zadbać również o trawnik i oczko wodne.

Co robić w warzywniku w marcu?

Marzec będzie intensywnym czasem, jeśli chodzi o ogród warzywny. W tym czasie powinniśmy wyrównać przekopane jesienią grządki. Nawozimy również podłoże pierwszy raz w sezonie. Do tego celu wybierzmy kompost albo nawóz wieloskładnikowy. Odpowiedni materiał dokładnie mieszamy z ziemią w warzywniku, tak, aby ją wzbogacić i odżywić. Marzec będzie też idealną porą na wysiew wczesnych odmian warzyw takich, jak:

  • cebula;
  • kalafior;
  • kalarepa;
  • kapusta głowiasta;
  • por;
  • szpinak.

Jakie prace wykonać w sadzie w marcu?

W marcu powinniśmy dokładnie przejrzeć drzewa owocowe i usunąć wszystkie martwe owoce, które pozostały z poprzedniego sezonu. Są to tak zwane mumie, które mogą zagrozić naszym plonom w nadchodzącym czasie, gdyż często są siedliskiem chorób. Zbieramy wszelkie leżące na ziemi owoce, gdyż one też często stają się źródłem schorzeń czy miejscem bytowania szkodników. Warto też wyciąć gałęzie suche i połamane, aby nieco odciążyć rośliny. Wycinamy także tak zwane wilki. Przycinamy pędy oraz gałęzie malin, winorośli, jabłoni, grusz, śliw, porzeczek, agrestu i jeżyn bezkolcowych. Po każdym cięciu rany roślin powinniśmy zabezpieczyć maścią z fungicydem. Warto pobudzić do wzrostu także młode drzewka, które sadziliśmy jesienią.

Jakie prace wykonać w ogrodzie w marcu?

W połowie marca można już zdjąć zimowe okrycia roślin. Uważajmy jednak, aby nie zrobić tego za wcześnie. Należy upewnić się, że minęło już ryzyko największych przymrozków. Teoretycznie minusowe temperatury mogą pojawić się nawet w maju. Przyda się więc długoterminowa prognoza pogody, która pozwoli zdecydować, jakie działania podjąć. Wszystkie okrycia po zdjęciu z roślin oczyszczamy, suszymy na słońcu, a następnie składamy. Przechowujemy je w miejscu suchym oraz przewiewnym. Jeśli nie są zniszczone, będziemy mogli bez problemu wykorzystać je zimą.

Z rabat zgarniamy resztki opadłych z drzew liści. Dodatkowo odchwaszczamy je. Przycinamy pędy bylin oraz trawy ozdobne. Cięcie wykonujemy także na krzewach kwitnących latem, na przykład na krzewuszkach, hortensjach bukietowych, tawułach, różach czy powojnikach. Wszelkie rośliny ozdobne warto też nawieźć kompostem. Gdy gleba jest wyschnięta, powinniśmy podlewać zimozielone rośliny.

W marcu, już po rozmarznięciu ziemi, możemy posadzić krzewy i drzewa w pojemnikach oraz z tak zwanym nagim korzeniem. To także właściwy czas na zaplanowanie żywopłotów z roślin liściastych i na podział bylin. Te gatunki, które wysialiśmy w lutym, pikujemy do pojedynczych doniczek. Marzec będzie również doskonałym okresem na wysiew roślin sezonowych, na przykład:

  • aksamitek;
  • groszku pachnącego;
  • nagietków.

Marzec w ogrodzie – inne prace

Gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0°C, nadchodzi czas na zajęcie się trawnikiem. Wygrabiamy z niego pozostałe po jesieni liście, a także filc i mech. To również dobry okres na zregenerowanie murawy. Przeprowadzamy wówczas aerację, czyli napowietrzamy trawnik. Następnym etapem będzie wertykulacja, a więc nacinanie gleby. Po tych czynnościach warto wykonać piaskowanie. Możemy także dosiać nasiona trawy w miejscach, w których pojawiły się nieestetyczne „place”. Już pod koniec miesiąca należy po raz pierwszy w sezonie skosić trawnik.

image
PIĘKNY TRAWNIK

Jak uzyskać gęsty i zdrowy trawnik? Te sposoby naprawdę działają!

Nie zapomnijmy także o oczku wodnym! Usuwamy z jego dna, a także z powierzchni wody i z brzegów śmieci czy obumarłe resztki roślin. Marzec będzie najlepszym czasem na wszelkie naprawy. Z tego względy skontrolujmy, czy nie doszło do uszkodzeń folii bądź laminatu. Pod koniec miesiąca będziemy mogli zamontowywać oraz uruchomić pompę i filtry.

Kamila Berthold

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 13:00