StoryEditorKalendarz

Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2023. Kiedy i jakie prace wykonać w ogrodzie?

30.07.2023., 07:30h
Zastanawiasz się, jak zaplanować prace w ogrodzie, by przyniosła spodziewane efekty? Nie wiesz, jakie czynności wykonywać przy roślinach i kiedy? Zapraszmy do naszego kalendarza biodynamicznego!

Pełnia jest wyznacznikiem odpoczynku

Miesiąc zaczynamy od pełni – to czas na odpoczynek. Można podlewać rośliny, jeśli tego wymagają. Pilnujmy się, by nie spowodować uszkodzeń podczas pielęgnacji w drugim dniu miesiąca, gdy jest perygeum – wówczas rośliny są bardzo wrażliwe.

Co robimy w ogrodzie w dniu kwiatu?

W dniu kwiatu usuwamy przekwitłe kwiatostany azalii, różaneczników, lilaków, natomiast ostróżki, szałwie i bodziszki przycinamy, by zmusić je do ponownego kwitnienia. Rozsadzamy kosaćce i bylinowe piwonie, a róże okulizujemy. Usuwamy kwiatostany ziół, by wydały więcej liści.

Co robimy w ogrodzie w dni liścia?

Dni liścia to dni m.in. trawnika. Podlewamy, kosimy i wertykulujemy murawę. Formujemy krzewy o dekoracyjnych liściach, układamy i przerabiamy komposty. Ścinamy i suszymy zioła. Pryskamy rośliny kapustne preparatami z krwawnika, rumianku, pokrzywy, mniszka.

Jakie prace wykonujemy w ogrodzie w drugiej połowie miesiąca?

W drugiej połowie miesiąca w dni liścia sadzimy sałatę, koper włoski i endywię oraz wysiewamy nasiona roszponki i zimowego szpinaku. Te same dni sprzyjają zbiorom i suszeniu ziół.

Co robimy w ogrodzie w dni owocu?

W dni owocu sadzimy truskawki i poziomki, tniemy, po zakończonym owocowaniu, grusze, jabłonie i drzewa pestkowe. Kisimy ogórki, robimy przetwory z pomidorów, papryki, brzoskwiń, borówek i śliwek. Pryskamy przeciwko chorobom grzybowym ogórki i pomidory.

Co robimy w ogrodzie w dni liścia?

Po nowiu w dni liścia uzupełniamy ściółki, zbieramy warzywa korzeniowe i likwidujemy zagonki, szykując miejsce na poplony. Wolne miejsca podlejmy preparatami z wrotyczu, którego nie lubią pędraki, larwy opuchlaków.

W dni kwiatu wysiewamy orliki, naparstnice, margerytki, a rośliny porażone chorobami pryskamy preparatem ze skrzypu. Sadzimy zimowity, chryzantemy, rozchodniki olbrzymie, wrzosy i astry. W dni liścia sadzimy zimową dymkę, wysiewamy fitosanitarną gorczycę na przyoranie. Sadzimy drzewka, krzewy i byliny ozdobne z liści, trawy ozdobne, liściaste zimozielone, a także iglaki. Dni owocu sprzyjają robieniu przetworów z pomidorów, ogórków, cukinii, jabłek, śliwek gruszek, dyni. Pomidory i ogórki pryskamy mieszaniną piwa i serwatki w stosunku 1: 1. Dni korzenia po nowiu sprzyjają walce ze ślimakami, które teraz składają jaja. A regularne spulchnianie gleby pozwoli wydobyć ich jaja na powierzchnię. Wykopujemy czosnek, zbieramy cebulę, wyrywamy wczesną marchew i pietruszkę. Odstraszamy krety, wlewając do korytarzy preparaty z czosnku lub liści czarnego bzu.

oprac. Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 06:57