Lebiodka majeranek, znany również pod nazwą majoran lub mariolka, pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i znany był już w starożytnościMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorWieś i rodzina

Kiedy najlepiej posiać majeranek? Jak go uprawiać?

30.03.2024., 08:00h
Wszyscy doskonale znamy majeranek, czyli lebiodkę majeranek – bo tak brzmi właściwa nazwa tej rośliny w stanie otartym, czyli rozdrobnionym, suszonym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się aromatem i smakiem świeżego ziela prosto z ogródka.

Jak wygląda majeranek?

Majeranek to wieloletnie zioło, które u nas, z uwagi na niesprzyjający klimat, traktowane jest jako jednoroczne. Dorosła roślina może osiągnąć 60 cm wysokości i około 30 cm szerokości, a w sprzyjających warunkach, przy dużej ilości miejsca, nawet 50 cm szerokości. Ma drobne, białe bądź lekko różowe kwiaty okryte podsadkami. Kwiaty, które rozwijają się w czerwcu i kwitną do przymrozków, tworzą kwiatostan złożony z kilku groniastych główek umieszczonych na szczytach pędów. Roś­lina pokryta jest jasnoszarym meszkiem, jest gęsto ulistniona owalnymi, jasnozielonymi liśćmi, które są delikatne w dotyku i bardzo aromatyczne. Majeranek jest miododajny, wabi pszczoły i motyle. Lebiodka majeranek będzie dobrze rosła, gdy zapewnimy jej słoneczne stanowisko. Podłoże powinno być urodzajne, przepuszczalne i wapienne, dobrze sprawdzi się dodatek popiołu drzewnego i mączki bazaltowej.

Kiedy najlepiej wysiać majeranek?

Najprostszą metodą rozmnażania majeranku jest wysiew nasion na rozsadę już w marcu. Rozsada wymaga pikowania, a czas kiełkowania bywa długi. Należy pamiętać, by nasiona majeranku nie zostały przykryte ziemią, gdyż kiełkują tylko przy dostępie światła. Należy je więc jedynie lekko uklepać i zrosić powierzchnię. Ponieważ są drobne i lekkie, podlewajmy bardzo ostrożnie, by nie spływały z powierzchni na brzegi. Najlepiej do czasu wykiełkowania zaciągnąć przezroczystą folię lub nałożyć szybę na skrzyneczkę, co zahamuje parowanie wody i pozwoli utrzymać odpowiednią stałą temperaturę. Trzeba też pilnować, by rozsada miała bardzo dobry dostęp do światła – należy obracać skrzyneczkę, gdy rośliny kierują się w stronę słońca. Kiedy osiągną wysokość 3–5 cm, należy je rozpikować do większych pojemników po 2–3 sztuki, w zależności od wielkości rozsady. Jako podłoże najlepiej zastosować gotowe podłoże do rozsad dostępne w sklepie ogrodniczym.

Kiedy najlepiej wysiać nasiona majeranku do gruntu?

Gdy wysiewamy wprost do gruntu, najlepszy termin to kwiecień – nim wzejdą siewki, minie krytyczny czas. Majeranek z rozsady sadzimy do gruntu, gdy minie ryzyko przymrozków, co przypada na drugą połowę maja. Sadzonki umieszczamy w ziemi na taką samą głębokość, jak ros­ły w pojemnikach, zachowując odległość 30 do 50 cm. Krzewinka doskonale nadaje się do ogródków ziołowych, ale można wykorzystać ją do tworzenia obwódek rabat. Unikajmy sąsiedztwa fasoli, pora, grochu, kapusty, tymianku, kopru i bazylii. Służy jej cykoria, roszpunka i różne rodzaje sałat. Warto dodać, że majeranek doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach na tarasie lub balkonie. Wymaga doniczki o średnicy około 15–25 cm. Każda roślina majeranku, gdy jesienią przeniesiemy ją do widnego pomieszczenia, będzie rosła przez zimę w ziołowym ogródku na parapecie.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 17:36