StoryEditorOgród

Na co zwrócić uwagę przed zakupem drzewka owocowego?

05.11.2019., 16:11h
Na początku listopada, gdy materiał szkółkarski skończy wegetację, drzewka wykopywane są ze szkółek i trafiają do punktów sprzedaży. Warto wybrać się zatem na zakupy, ale uważajmy, by nie popełnić wówczas błędów. Oprócz wyboru odmiany i podkładki, zwracajmy uwagę na zdrowotność i jakość materiału.
O tym, że należy kupować materiał szkółkarski tylko od sprzedawców, którzy oferują drzewka pochodzące z profesjonalnych gospodarstw szkółkarskich, nie potrzeba przypominać. Pamiętajmy, że kupując materiał w renomowanych punktach, mamy drzewka opatrzone etykietami, na których umieszczone są informacje o pochodzeniu, odmianie i zdrowotności. Pomarańczowa etykieta podaje np., że materiał jest wolny od wirusów. U sprawdzonych sprzedawców mamy również możliwość otrzymania potwierdzenia zakupu jako podstawę do ewentualnej reklamacji.

Czy lepiej jesienią, czy wiosną?

Takie pytanie często pada z ust Czytelników. Oba terminy mają swoje zalety i wady. Jesienią punkty sprzedaży oferują dużo większy wybór drzewek. Drugim plusem na rzecz jesieni są dobre warunki wilgotnościowe, co sprzyja przyjmowaniu się drzewek. Ten termin korzystnie wpływa także na regenerację systemu korzeniowego, który rośnie do temperatury gleby ok. 4 0 C. Oczywiście w jesiennym terminie sadzimy drzewka i krzewy gatunków odpornych na przemarzanie. Do nich należą jabłonie, śliwy, porzeczki, agrest, aronia czy borówka. Do wiosny czekamy z gruszami, czereśniami, brzoskwiniami, morelami.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Drzewka powinny być wyrośnięte, czyli wysokie i grube, z silnie rozrośniętym systemem korzeniowym. Możemy nabyć również drzewka z tzw. koronką, które wcześniej wejdą w okres owocowania i łatwiej je formować. Najlepsze są takie, których pędy boczne wyrastają na wysokości ok. 60 cm nad ziemią, równomiernie rozłożone i wyrastające z przewodnika pod kątem prostym. Przewodnik powinien być prosty, a miejsce po czopie i wyrastających nisko położonych pędach bocznych gładkie i zabliźnione. Kora musi być gładka, błyszcząca, bez przebarwień i oznak chorób. Uszkodzenia, złamania, otarcia kory dyskwalifikują materiał. System korzeniowy roślin powinien być obficie rozrośnięty, utworzony przez korzenie szkieletowe, które mają być grube, o długości ok. 25 cm, jak i drobne korzonki o jasnej barwie. Korzenie nie mogą być połamane, przesuszone, bez narośli świadczących o guzowatości korzeni.

Kiedy posadzić do gruntu?

Jeśli już dokonamy wyboru i zakupu, ważne, by drzewka jak najszybciej trafiły do gruntu. Zdarza się, że pogoda nie sprzyja bądź wypadną inne obowiązki – wówczas musimy zadbać i zabezpieczyć ich korzenie przed wysuszeniem. Należy włożyć je do worka foliowego, spryskać wodą lub owinąć wilgotnym papierem lub szmatą, a przed sadzeniem zanurzyć w wiadrze z wodą. Można również zadołować w wilgotnej glebie, w zacienionej części ogrodu. Dołowanie polega na ułożeniu korzeni drzewek w wykopanym rowku, przysypaniu wilgotnymi trocinami i ziemią, a następnie podlewaniu. W tym stanie mogą przetrwać nawet do wiosny.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Agnieszka Okła-Wierzbicka
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 10:14