Ogrodnica niszczylistka wyrządza szkody w sadach oraz roślinach uprawnych: w formie dorosłej niszczy liście, jako pędrak żeruje na korzeniachMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorOchrona ogrodu

Ogranicz niszczylistkę zanim dobierze się do kwiatów

23.06.2024., 08:00h
Od czerwca można spotkać w sadzie, ogrodzie – zarówno warzywnym, jak i ozdobnym – ogrodnicę niszczylistkę. Jak zwalczać szkodnika?

Jak wygląda ogrodnica niszczylistka?

Szkodnik ten bardzo przypomina chrząszcza majowego, lecz jest dużo mniejszy – osiąga do 10 –13 mm. Występuje powszechnie. Owad dorosły ma charakterystyczne ubarwienie: kasztanowobrązowe skrzydła, a głowa i przedplecze opalizują zielononiebiesko. Całość ciała pokrywają włoski. Chrząszcze wylatują z zimowych kryjówek w czerwcu, w tym też czasie samice zostają zapłodnione i pod koniec czerwca zaczyna się składanie jaj. Każda z samic składa w glebie około 25 owalnych, żółtawych jaj. Po upływie 3 tygodni wylęgają się z nich pędraki, które są zwinięte w podkówkę. Są kremowobiałe i mają brązową głowę. Po upływie 2 lat, po przezimowaniu i przepoczwarczeniu, w maju i czerwcu wylatują z gleby kolejne dorosłe owady. Zarówno dorosłe owady, jak i larwy są szkodnikami. Dorosłe chrząszcze niszczą liście, a także płatki kwiatowe, wygryzając charakterystyczne dziury, larwy natomiast uszkadzają korzenie roślin.

Jak przeciwdziałać ogrodnicy niszczylistce?

Jeśli chcemy przeciwdziałać inwazji szkodnika, powinniśmy unikać miejsc zadarnionych, po pastwiskach, łąkach i nieużytkach. Tam samice najbardziej lubią składać jaja. Należy dbać o dobrą kulturę gleby, częste spulchnianie, przekopywanie podczas słonecznej pogody. Te zabiegi, niestety, prowadzą do wysuszenia gleby, a to nie jest korzystne dla upraw, ale pozwoli pozbyć się pędraków, bo wyrzucone na powierzchnię gleby zasychają lub zostaną wybrane przez ptactwo. Ekologiczną metodą zwalczania larw jest także rozlewanie wokół roślin preparatu Larvan, Entonem czy Nemasys G, które to zawierają nicienie zabójcze dla larw. Wysiew gryki w poprzedzającym roku uprawy też ograniczy występowanie szkodnika, gdyż zawiera ona szkodliwe dla pędraków taniny.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 16:12