StoryEditorWiadomości rolnicze

Ogrodnica niszczylistka: jak ją rozpoznać i czym zwalczyć?

20.06.2016., 11:06h
Od czerwca do września możemy w sadzie i ogrodzie ozdobnym spotkać dorosłe osobniki ogrodnicy niszczylistki (Phyllopertha horticola), szkodnika z rodziny żukowatych.

Szkodzi też larwa

Ogrodnica do złudzenia przypomina chrząszcza majowego, lecz jest dużo mniejsza, osiąga ok. 10 mm, czasem dorasta do 13 mm. Powszechnie występuje na terenie całego kraju, choć największą ilość odnotowuje się na północy Polski. Preferuje uprawy sadownicze, głównie zasiedla jabłonie, truskawki, maliny, a także róże i jaśminowce. Ma charakterystyczne ubarwienie – kasztanowobrązowe skrzydła, a głowę i przedplecze zielononiebieskie. Całość ciała pokrywają włoski. Szkodniki wylatują z zimowych kryjówek w czerwcu, w tym też czasie samice zostają zapłodnione i pod koniec czerwca zaczyna się składanie jaj. Każda z samic składa w glebie ok. 25 owalnych, żółtawych  jaj. Po upływie 3 tygodni wylęgają się z nich pędraki zwinięte w podkówkę. Są kremowobiałe z brązową głową. Po upływie 2 lat, po przezimowaniu i przepoczwarczeniu w maju i czerwcu wylatują z gleby kolejne dorosłe owady. Zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy są szkodnikami. Dorosłe ogrodnice niszczą liście, a także płatki kwiatowe, wygryzając charakterystyczne dziury, larwy natomiast uszkadzają korzenie roślin: traw, zbóż, truskawek. Mocno uszkodzone rośliny czasem zamierają.


Z ogrodnicą możesz wygrać, stosując naturalne metody. Takim sposobem jest wysiew gryki, która zawiera nieznośne dla owada taniny

Przekopuj glebę

Aby uchronić plantację przed ogrodnicą niszczylistką trzeba zakładać ją na polach wolnych od pędraków, unikać miejsc zadarnionych, po pastwiskach, łąkach i nieużytkach. W tych bowiem miejscach samice najbardziej lubią składać jaja. Należy dbać o dobrą kulturę gleby, częste spulchnianie, przekopywanie podczas słonecznej pogody. Wówczas wyrzucone na powierzchnię gleby larwy zasychają, a inne zostaną łatwiej wybrane przez ptactwo.

Ekologiczną metodą zwalczania larw jest także rozlewanie wokół roślin preparatu Larvan, Entonem czy Nemasys G, które zawierają nicienie zabójcze dla larw. Inną metodą jest wysiew gryki. Zawiera szkodliwe dla pędraków taniny. Obserwacje lotu i aktywności ogrodnic prowadzimy podczas słonecznych i ciepłych dni, gdy są najaktywniejsze.

W sadach zakładamy pułapki nasączone preparatem wabiącym i sprawdzamy ilość odłowionych owadów co 2–3 dni. Obserwacje pozwolą określić okres największej aktywności szkodnika i wówczas będziemy mogli wykonać zabieg zwalczający preparatem Mospilan lub Decis. Oprysku nie możemy jednak wykonać na plantacji truskawek, gdyż w tym czasie dojrzewają i przypada okres zbioru owoców. Przed wykonaniem zabiegu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją stosowania środka podaną przez producenta. mw

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 23:49