StoryEditordom

Pięknie kwitnący storczyk - co jest tego tajemnicą?

09.08.2022., 14:08h
Piękna roślina, który przyciąga wzrok i nasza uwagę, także osób, które uważają, że nie maja rękę do kwiatów. Warto samemu przekonać się jak wygląda opieka nad tymi urodziwymi roślinami. Ale co zrobić, aby storczyki uginały się od kwiatów?

Może się wydawać niektórym, że uprawa storczyków jest trudna, ponieważ rośliny te bywają dość kapryśne, a sama uprawa może być przewidywalna. Ale nie taki diabeł straszny, jak go malują, bo a nuż się uda?

Najlepiej jeszcze przed zakupem zwrócić uwagę na kondycję storczyka: czy ma plamy na liściach, czy ma ślady zerowania szkodników, czy pąki są zawiązane czy jeszcze nie. Okazy z widocznymi pąkami szybko i obficie rozkwitną. Aby jednak odpłaciły nam się długim i regularnym kwitnieniem – należy pamiętać o nawożeniu. Zarówno sposobami domowymi, np. woda ryżowa, jak i za pomocą specjalistycznych preparatów.

Niech nie zniechęca jak długa wegetacja storczyka po przekwitnięciu. Jeśli roślina wypuszcza nowe korzenie i liście, oznacza to, że jest w dobrej kondycji i lada chwila może wypuścić łodygę z kwiatami.

Storczyki cieszą nasze oczy

Wszystkie odmiany i gatunki charakteryzują się pięknym i długim kwitnieniem. Kwiaty pod względem kształtu, koloru, jak i rozmiaru sa bardzo zróżnicowane. Do dobrego rozwoju i wzrostu wymagają specjalnego podłoża i przesadzamy je wówczas, gdy pseudo korzenie wychodzą z doniczki. Roślina wymaga dobrej wentylacji i przezroczystej doniczki. Doskonale znosi temperaturę pokojową.

Falenopsis, zwany inaczej ćmówką, jest najłatwiejszy w uprawie.

Jak przygotować wodę ryżową do nawożenia storczyków?

Ryż jest źródłem m.in. potasu, żelaza czy fosforu, które wzmocnią roślinę i pobudzą ją do kwitnienia.

100 gramów ryżu (tj. pół szklanki albo saszetka) należy wsypać do naczynia i zalać litrem zimnej wody, a następnie pozostawić na przynajmniej godzinę. W tym czasie obecne w ryżu substancje odżywcze zdążą przeniknąć do wody.

Odżywkę można przechować na później i zamrozić ją w niewielkich porcjach. Aby nie przesadzić z nawożeniem wodę ryżową stosuje się najlepiej co 2-3 tygodnie, na zmianę z samą wodą.

Do innych domowych sposobów na nawożenie storczyków należą:

  • wywar z czosnku - kilka ząbków zagotować w litrze wody i wystudzić;
  • woda bananowa - pokrojone skórki zalać wodą i pozostawić na kilka dni w szczelnie zamkniętym słoiku.

Przekwitnięty storczyk – jak go przycinać?

Storczyki po przekwitnięciu przechodzą w fazę wegetacji, połączoną z aktywnym wzrostem rośliny. W doniczce powinny pokazać się nowe pędy, a na czubku rośliny – młode liście.

Zanim przytniemy przekwitniętą łodygę storczyka, odczekajmy kilka tygodni. Często zdarza się, że ze starego pędu storczyk wypuści mniejsze rozwidlenia, które z czasem ponownie zakwitną.

Kiedy już jednak część łodygi zaczyna usychać, można (ale nie ma przymusu) ją odciąć. Często, kiedy storczyk kończy okres kwitnienia, łodyga usycha całkowicie i czasem odpadnie samoistnie.

W kwestii przycinania, zaleca się, aby zasuszony pęd przyciąć, tuż nad najgrubszym oczkiem łodygi, co ma zachęcić roślinę do wzrostu.

Do każdego okazu należy podejść indywidualnie, ponieważ niektóre storczyki nie przechodzą w ogóle w okres wegetowania i wypuszczają od razu nowy pęd, na innych natomiast kolejne kwiaty pojawiają się dopiero po kilku miesiącach.

Więcej na temat pielęgnacji przeczytasz tutaj: Orchidea, czyli storczyk. Kwiat dla każdego
 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. arch.red.

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 15:33