StoryEditorOgród

Psiankowate, dyniowate – siej, wysadź, smakuj

15.04.2018., 14:04h
Wiele gatunków warzyw uprawiamy z siewu wprost do gruntu na miejsce stałe, są też takie, które wymagają siewu na rozsadniku. Niektóre zaś muszą być wysiane do doniczek, skrzyneczek czy kuwet w domu lub szklarni.
Rośliny dyniowate można siać wprost do gruntu (po 8 maja), np. ogórki czy dynie, ale również uprawiać z rozsady. Czas jej produkcji wynosi ok. 4 tygodnie. Zatem już na nią pora, zważywszy, że wysadzamy ją po św. Zofii i „zimnych ogrodnikach”. Uprawa z rozsady to plon uzyskany 2 tygodnie wcześniej. Na nasze domowe potrzeby wystarczy już kilkanaście sztuk rozsady. Dla przykładu: na 10 m2 wystarczy 40 sztuk rozsady ogórka. Dla 4-osobowej rodziny wystarczą 3 rośliny cukinii, 3 kabaczka i 6 patisona.

Sadź razem z doniczką

Zacznijmy od przygotowania pojemników. Do produkcji dyniowatych najlepsze są doniczki plastikowe lub krążki torfowe o średnicy 8–10 cm. Często stosowane są również doniczki celulozowo-torfowe, gdzie bok pojedynczej doniczki jest nie krótszy niż 10 cm. Są sprzedawane w paletach, wygodne do przestawiania i stosunkowo niedrogie. Rośliny w nich wyprodukowane sadzi się razem z doniczką, która w ziemi ulega rozkładowi. Rozsada łatwiej się przyjmuje, gdyż system korzeniowy nie ulega uszkodzeniu.

Ważne jest podłoże, którym wypełnimy pojemniki. Najlepsze są te przygotowane na bazie substratu torfowego, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Są przygotowane do produkcji rozsad – odkwaszone i wzbogacone nawozami i mikroelementami w ilości dostosowanej do potrzeb roślin w pierwszej fazie rozwoju. Podłoże możemy przygotować samemu z 1 dawki torfu i 1 dawki piasku.

Ponieważ okres produkcji rozsady cukinii, kabaczka, patisona wynosi 4 tygodnie, a planujemy wysadzić je tuż po 15 maja, nasiona wysiewamy w II–III dekadzie kwietnia. W doniczce umieszczamy po 2 nasiona, żeby po wzejściu siewek usunąć tę słabszą, pozostawiając jedną silniejszą.



  • Rozsada dyniowatych tuż przed wysadzeniem do gruntu powinna być krępa i ciemnozielona
Podłoże do wysiewu powinno mieć temperaturę na poziomie 20°C, dlatego pojemniki napełniamy do 2/3 głębokości kilka dni przed planowanym siewem i pozostawiamy w ciepłym pomieszczeniu. Po wysianiu w ciągu dnia utrzymujemy temperaturę otoczenia na poziomie 20 do 23°C, natomiast nocą należy obniżyć ją o ok. 3°C. Podłoże musi być systematycznie nawadniane niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej. Nadmierna wilgotność powoduje słabe wykształcenie systemu korzeniowego, czasem zagniwanie roślin, a czasem rozwój czynników chorobotwórczych.

Gdy siewki sięgają nieco ponad krawędź doniczki, podsypujemy podłoża, by umożliwić lepszy rozwój korzeni. Po pojawieniu się pierwszych liści doniczki ustawiamy w pewnej od siebie odległości, by liście poszczególnych roślin się nie stykały, miały dobrą cyrkulację powietrza i odpowiedni dostęp światła.

Pomidor i miechunka

Najwyższa pora na psiankowate, do których oprócz pomidorów, papryki, oberżyny należy pepino i miechunka. Produkcję rozsady tych warzyw rozpoczynamy w początkach kwietnia, gdyż dla uzyskania rozsady o właściwych parametrach potrzeba nam do 6 tygodni. Do gruntu zaś wysadzamy je pod koniec maja, gdy minie zagrożenie przymrozkami.

Do wysiewu nasion potrzebne są nam wielodoniczki, kuwety, skrzyneczki bądź, jeśli mamy, ciepły inspekt. Naczynia wypełniamy bądź gotowym podłożem do produkcji rozsad, bądź wykonanym samodzielnie gliniasto-piaszczystym z dodatkiem odkwaszonego torfu. Pojemniki z podłożem utrzymujemy w temperaturze pokojowej, by nasiona trafiły do nagrzanej gleby. Temperatura przed kiełkowaniem powinna oscylować w okolicach 22–29°C, po wschodach nasion 18–20°C. Po przepikowaniu do oddzielnych doniczek przez okres 2 tygodni powinna wynosić 16–20°C.

Ponieważ rośliny wymagają po wschodach dużej ilości światła, należy trzymać je na południowym bądź wschodnim parapecie, a niekiedy doświetlać świetlówkami umieszczonymi nad pojemnikami z rozsadą. Ważne jest również systematyczne nawadnianie roślin wodą o temperaturze pokojowej.

Właściwa rozsada powinna być gruba, niska, krępa, a liście i łodygi muszą być ciemnozielone. Nie powinna być zbyt młoda ani przerośnięta, czyli za stara. Bryła korzeniowa nie może być przeschnięta, a korzenie nie mogą mieć przebarwień. Na liściach i łodygach nie powinno być śladów porażenia chorobami, uszkodzeń przez szkodniki czy mechanicznych. Pamiętajmy, że rozsadę z doniczki sadzimy do gruntu na taką głębokość, jak rosła w doniczce. Pomidory można sadzić nieco głębiej.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 16:53