StoryEditorWiadomości rolnicze

Sadzenie cebulowych czas zacząć – na początek lilie i zawilce

20.03.2017., 14:03h
Nie wszystkie gatunki roślin cebulowych sadzonych wiosną trafiają do gruntu w marcu. Są gatunki, które powinny poczekać z uwagi na duże wymagania cieplne. Zanim jakiekolwiek z nich zaczniemy sadzić, najpierw właściwie przygotujmy stanowisko.

Zasadą – zasadowość

Usuwamy wszelkie chwasty, spulchniamy glebę i dostarczamy składniki pokarmowe. Możemy zastosować nawóz startowy wg wskazówek na opakowaniu. Pamiętajmy, że rośliny lubią gleby o odczynie zasadowym lub obojętnym. Preferują glebę bogatą w próchnicę, średnio zwięzłą i żyzną. Często dla podniesienia pH i poprawienia struktury gleby pod ozdobne cebulowe stosujemy świeżą ziemię ogrodniczą z odkwaszonym torfem. Warto też dodać kompostu dla podniesienia struktury i zawartości próchnicy.

Pacioreczniki, begonie, dalie, dla przyspieszenia pory kwitnienia, sadzimy do pojemników już teraz. Pojemniki i doniczki z nimi trzymamy w jasnym pomieszczeniu. Może to być nieogrzewana weranda lub szklarnia, ale zabezpieczone przed mrozem. Do ogrodu wysadzimy je w maju, gdy minie obawa przymrozków. Wiadomo jednak, że najwygodniej jest sadzić rośliny wprost do gruntu. Już od marca możemy posadzić lilie, zawilce i drakunkulusy. Od kwietnia rozpoczynamy wysadzać ismeny, frezje, galtonie, iksje, jaskry, liliowce, mieczyki, śniadka wiechowatego, tuberozę, zafiranta wielkokwiatowego, liatry, acidanterę, inkerwillę.

Natomiast w maju do gruntu powinny trafić: eukomis, glorioza, kalla, kanna, krokosmia, obrazki włoskie. Cebule, których nie zdążymy z różnych przyczyn wysadzić w kwietniu, możemy przesunąć na maj.

Głębokość ma znaczenie

Ważna jest tu także głębokość sadzenia. Każda z roślin ma różne wymagania. Najpłycej, czyli na głębokość ok. 5 cm, sadzimy gloriozę, iksję, krokosmię, liliowce, odalis, sparaxis i zafiranta. Do 10 cm głębokości sadzimy acidanterę, drakunkulusa, eukomisa, frezję, kallę, liatry, mieczyki, śniadka i sporekelię. Na głębokość do 15 cm sadzimy cebule błonczatki, dalii, galtonii, kanny i inkarwilli. Na glebach bardzo lekkich lepiej sadzić cebule nieco głębiej. W przypadku gleb ciężkich, zwięzłych, cebule umieszczamy nieco płycej.

Znając terminy sadzenia poszczególnych gatunków, możemy zaopatrzyć się w odpowiednie cebule, które już są w sprzedaży. Możemy też kupić koszyczki do roślin cebulowych. Sadzenie cebul w koszyczkach chroni je przed kretami i innymi gryzoniami, a dodatkowo jesienią będzie łatwiej w koszyczku wyjąć je z ziemi.

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 23:33