Kokomak jest doskonałą rośliną do obsadzania pergoli, płotów, murów i drzewMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditor

Stary, ale nowy ogród. Jak to możliwe? Jakie rośliny pomogą uzyskać taki efekt?

15.04.2023., 07:30h
Coraz modniejsze staje się postarzanie ogrodu. Jedni lubią otaczać się nowoczesnością z powiewem świeżości, inni preferują ogrody sentymentalne, tzw. z duszą, przywołujące na przykład wspomnienia z dzieciństwa. Idzie wiosna, a z nią nowe pomysły.

Lata temu w europejskich ogrodach, by uzyskać sentymentalny nastrój, budowano sztuczne ruiny, obeliski, rzeźby, a także wprowadzano martwe drzewa o powyginanych, skomplikowanych konarach czy omszałe głazy i kamienie. My za pomocą tych sprawdzonych trików też możemy sprawić, by nowo powstały ogród wyglądał na stary.

Stary ogród? To możliwe za sprawą nasadzeń

Żeby ogród nabrał starego charakteru, należy wprowadzić roś­liny bujnie rosnące, które już po posadzeniu dadzą efekt. Sprawdzą się tu pnące rośliny jednoroczne: nasturcja, groszek pachnący, kobea czy wilec. Z wieloletnich pnączy możemy wykorzystać rdestówkę Auberta, winobluszcz pięciolistkowy, powojnik tangucki, kokomak czy winorośl japońską, które dają kilkumetrowe przyrosty w ciągu roku. Na rabatach wykorzystajmy zwiewnie kołyszące się kosmosy, zawsze cenione rudbekie, pacioreczniki czy dalie, a także rącznik pospolity.

Tu i ówdzie warto posadzić trawy ozdobne, jak miskanty czy trzcinniki. Wśród nich mało wymagającą kocimiętkę tworzącą wonny srebrno-fioletowy kobierzec oraz przyciągające wzrok parzydło leśne, przy tym jeszcze astry nowobelgijskie, ostróżki i naparstnice, kiedyś często królujące w ogrodach wiejskich.

Zakup dużych starych drzew może okazać się zbyt kosztowny – tańsze będzie wprowadzenie do ogrodu dużych odmian tawuł, żółto kwitnących wczesną wiosną forsycji, które po przekwitnieniu dają dużą masę zielonych liści, irgi pęcherznicy czy berberysów. Charakter starego ogrodu nada kilka egzemplarzy paproci, mchy, które celowo można posadzić w zacienionych zakątkach ogrodu, np. między kamiennymi płytami tworzącymi alejki.

Aranżacja ogrodu w starym stylu. Na jakie materiały postawić?

Wzorując się na XIX-wiecznych ogrodach, wprowadźmy małe elementy architektoniczne, czyli murki, ścieżki, ławeczki przy stoliku. Ważny jest dobór mebli i ozdób wyglądających na stare lub przechowywanych na strychach czy zakupionych na pchlim targu.

Na strychu czy w innym składziku znajdziemy starą maszynę do szycia lub tylko jej nóżki i przy odrobinie kreatywności stworzymy stolik, dobudowując drewniany blat – mebel do ogrodu gotowy. Można wybudować pergolę, po której będą wiły się pnącza, tam ustawić w ciekawej pozycji starą konewkę czy dzban lub cembrzyk.

Ważny jest nie tylko styl czy forma, lecz także materiał, z którego została dana ozdoba wykonana. Tu powinny dominować materiały naturalne, takie jak kamień, ceramika i metal. Wśród kamieni zda egzamin piaskowiec czy wapień, które szybko porastają mchem. Warto wykorzystać również drewno, np. dąb, osikę, modrzew, które szybko szarzeją i wyglądają jak stare. Do budowy ścieżek warto wykorzystać płyty kamienne, cegłę rozbiórkową, starą kostkę brukową, a pomiędzy płyty, cegły czy kostkę powtykać kępki mchu.


image

Kokomak jest doskonałą rośliną do obsadzania pergoli, płotów, murów i drzew

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2023 na str. 58. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 14:45