Topinambur do Polski przywędrował w XVIII wieku. Dziś po latach powraca dzięki wykwintnemu smakowi bulwMałgorzata Wyrzykowska
StoryEditorPorady ogrodnicze

Topinambur: jak uprawiać słonecznik bulwiasty w swoim ogrodzie?

25.05.2024., 08:00h
Topinambur ma przepiękne kwiaty, a na słabych glebach zdecydowanie wygrywa z ziemniakami pod kątem plonowania. Jak go uprawiać we własnym ogrodzie?

Topinambur, słonecznik bulwiasty czy gdula ziemna to ta sama roślina 

Topinambur obecnie to nieco zapomniana roślina, która trafiła do nas w drugiej połowie XVII wieku z Ameryki Północnej.

Topinambur znany jest pod kilku nazwami, jak:

  • słonecznik bulwiasty,
  • bulba,
  • gdula ziemna,
  • kanadyjska trufla,
  • a także karczoch jerozolimski.

Topinambur jest odporny na szkodniki i choroby. A jakie ma wymagania?

Ma niewielkie wymagania glebowe: najlepiej rośnie na glebie żyznej, umiarkowanie wilgotnej, głęboko uprawionej, bogatej w próchnicę i przepuszczalnej, słabo – na kwaśnej i podmokłej. Uprawia się go podobnie jak ziemniaka, ale w przypadku słabej ziemi topinambur wygrywa, bo lepiej plonuje. Jest odporny na szkodniki i choroby, a więc doskonały do upraw ekologicznych.​

image
Topinambur ma przepiękne kwiaty
FOTO: Pexels

Kiedy i jak sadzić topinambur?

Do sadzenia (najlepiej w kwietniu) używamy całych bulw lub ich części, które mają dwa lub trzy oczka. Umieszczamy je w glebie na głębokości do 10 cm w rzędzie co 30–50 cm, zachowując 60-centymetrowe odstępy między rzędami. Wschody następują po upływie około 2 tygodni po posadzeniu. Początkowo gdula rośnie bardzo wolno, ale z każdym dniem przyspiesza – aż do osiągnięcia właściwej wysokości w sierpniu.

Okres wegetacji trwa do 240 dni. Topinambur tworzy rozłogi o długości do 1 m, na końcach których tworzą się bulwy o różnych kształtach z wypukłymi oczkami. Barwa skórki bulw może być kremowa, żółta, biała, czerwona, a nawet fioletowa.

Jakie odmiany topinamburu najlepiej sprawdzą się w Polsce?

W naszych warunkach uprawia się odmianę Albik o białych, maczugowatych bulwach. Dostępny jest również Rubik, który tworzy fioletowe bulwy, ale o bardzo nieregularnym kształcie, sprawiającym trudności przy obieraniu. Najlepiej w jego towarzystwie rośnie sałata, szpinak, brokuły, kapusta, melony czy ogórki. Nie poleca się sadzenia ziemniaków ani pomidorów.

Zobacz więcej naszych porady ogrodniczych

Małgorzata Wyrzykowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 11:10