StoryEditorOgród

W jaki sposób ograniczyć szkodniki glebowe w ogrodzie?

13.10.2022., 11:10h
Podczas jesiennego przekopywania zagonów po warzywach lub kwiatach często można zauważyć różne stadia rozwojowe szkodników glebowych. Są to pędraki, gąsienice lub larwy. Zbyt duża ich liczba może zniweczyć nasz trud i zwiększyć zagrożenie dla roślin uprawnych w następnym sezonie.

Gąsienice szkodzą rozwojowi warzyw

Często nieproszonymi gość­mi są rolnice, których gąsienice powodują szkody w warzywach. To jedne ze szkodników, które upodobały sobie buraki ćwikłowe i marchew. Gąsienice wygryzają otwory w korzeniach, czasem przegryzając je całkowicie. Nocą natomiast wychodzą na powierzchnię i uszkadzają liście, które pozostawiają na powierzchni gleby lub wciągają pod ziemię. Występowaniu rolnic sprzyjają suche i ciepłe lata.

Kolejnymi szkodnikami są drutowce. Stadium szkodliwym są larwy, których roślinami żywicielskimi są warzywa korzeniowe i trawy. Drutowce wgryzają się do korzeni, niekiedy doprowadzając do zamierania młodych roślin.

Larwy sprężyków wylęgają się w lipcu, a ich rozwój trwa do 5 lat. Dorosły osobnik jest brunatnym chrząszczem o długości około 2 cm. Z pędraków najczęstszymi w uprawach warzywniczych i ogrodniczych są niszczylistka, guniak czerwczyk oraz chrząszcz majowy. Rozwój, w zależności od gatunku, trwa do 4 lat, u niszczylistki rok. Pędraki rozwijają się i przepoczwarzają w glebie. Podgryzają korzenie, wygryzają dziury, np. w ziemniakach czy burakach. Najczęściej występują w pobliżu terenów zalesionych i zadrzewionych oraz w glebie zadarnionej.

Gąsienice rolnic są ciemnooliwkowe

Poczwarki piętnówek, czyli motyli sówkowatych, są zasklepione w chitynowej, brązowoczerwonej, segmentowanej okrywie z ruchomym odwłokiem. Bobówki muchówek, inaczej zwane poczwarkami baryłkowatymi, są brązowe, mają kształt baryłki ukrytej w kokonie rzekomym. Larwy muchówek są walcowate, beznogie i bez wyraźnej puszki głowowej. Gąsienice rolnic są ciemnooliwkowe, od spodu jaśniejsze, na grzbiecie mają ciemną linię. Są grube, walcowate, o długości około 5 cm. Pędraki są larwami chrząszczy żukowatych. Mają białą barwę, są łukowato wygięte z widoczną brązową głową i trzema odnóżami. Drutowce są larwami żuków sprężykowatych. Początkowo mają barwę białą, potem stają się jasnobrązowe, błyszczące, smukłe, o długości około 2,5 cm.

Warto stosować przynęty

Jesienią podczas przekopywania gleby na wierzch wydobywa się szkodniki, które stają się łupem ptaków, padają również pod wpływem niskich temperatur, a przekopana schnąca warstwa gleby sprzyja wysuszaniu jaj i młodych stadiów sprężykowatych. Można również zauważone zebrać i zniszczyć. Chrząszcze szkodników można zbierać z roślin i niszczyć, zmniejszając tym populację. Ponieważ wiele ze szkodników glebowych lubi miejsca zadarnione, trawiaste, należy pilnować, by nie zawładnęły zagonkami. Tam lubią żerować m.in. drutowce. Przynętą dla muchówek jest pryzma kompostowa, warto więc ją przykrywać, by uniemożliwić składanie jaj przez ich samice. Warto zastosować przynęty. Sprawdza się to w przypadku drutowców. Kawałki marchwi lub ziemniaka umieszczamy w dołkach między uprawami. Co kilka dni je wyjmujemy i usuwamy schwytane w nie osobniki. Na rolnice stosujemy przynęty z Dipel WG zawierającym bakterię toksyczną dla nich. Przynętę rozkłada się w płytkich rowkach.

Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 10:51