StoryEditordom

Zimą nie zapomnij o roślinach doniczkowych. One także potrzebują pielęgnacji

12.01.2023., 15:01h
Miesiące zimowe nie należą do najłatwiejszych dla roślin doniczkowych. Mają słaby dostęp do światła słonecznego, temperatury w okresie grzewczym są dla nich zbyt wysokie, a powietrze za suche. Nic więc dziwnego, że zamiast bujnie wzrastać, marnieją.

Jak umożliwić roślinom doniczkowym wzrost zimą? 

Aby ułatwić im przetrwanie, należy ustawić rośliny jak najbliżej okna o wystawie południowo-wschodniej, lecz z dala od źródła ciepła, np. na parapecie okiennym, pod którym nie ma grzejnika. Nie należy także blokować dostępu światła przez zasłony lub gęste firany. Zwracajmy również uwagę na liście, by nie pokryła ich warstwa kurzu. Należy je regularnie czyścić, by światło mogło bez przeszkód do nich docierać. Niektóre okazy mają liście pokryte włoskami. Te muszą być czyszczone delikatnie pędzelkiem, inne wystarczy przetrzeć wilgotną gąbką. Niektóre gatunki bardzo lubią częste zraszanie liści i rozpylanie wody w ich pobliżu. Warto zatem wstawić doniczki z tymi roślinami do kabiny prysznicowej i spryskać liś­cie przy użyciu np. spryskiwacza (po uprzednim dokładnym umyciu, jeśli jest po środkach czystości). Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, co będzie korzystne również dla domowników. Można zastosować elektryczne nawilżacze powietrza, ale czasami wystarczy tylko mokry ręcznik położony na kaloryferze. Jeśli nasze kwiaty mają duże podstawki, wykorzystajmy to i nasypmy do podstawek warstwę drobnych kamyków, nalejmy wody. Woda z kamieni będzie parować i naturalnie nawilży zarówno rośliny i ich liście, jak i powietrze.

Zimą rośliny przechodzą okres spoczynku. Podlewamy je znacznie rzadziej i ich nie nawozimy. Zanim roślinę podlejemy, warto sprawdzić, czy ziemia w doniczce jest sucha, żeby mieć pewność, że to odpowiednia pora na podlewanie. Należy pamiętać, że zimą lepszy jest chwilowy niedostatek wody niż jej nadmiar. Im niższa temperatura panuje w pomieszczeniu, tym rzadziej podlewamy rośliny.

Pielęgnacja roślin świątecznych jest konieczna

Troskliwej opieki wymagają rośliny, które służyły za dekoracje świąteczne. Gwiazdę betlejemską podlewamy regularnie i zapewniamy jej dobrze nasłonecznione miejsce, najlepiej w pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza 17°C. Iglaki w doniczkach, które służyły za choinki, najdalej po około 10 dniach od chwili wniesienia do domu przenosimy do pomieszczenia o temperaturze około 5°C. Jeśli tego nie zrobimy, drzewka się rozhartują, puszczą młode pączki i nie będą mogły być wiosną przesadzone do ogrodu. O tej porze roku często kupujemy cyklameny, które preferują chłód. Najdłużej kwitną w temperaturze 15°C. Ponieważ często atakują je choroby grzybowe, starajmy się je podlewać do podstawek, by nie moczyć ogonków liś­ciowych. To również dobry czas na sadzenie cebul hipeastrum. Cebule umieszczamy w doniczkach wypełnionych lekkim podłożem o dużej zawartości próchnicy, tak aby co najmniej 1/3 wystawała ponad podłoże. Po upływie około 6–8 tygodni powinny ukazać się kwiaty, zatem od momentu posadzenia cebul zależy, kiedy uzyskamy kwitnące egzemplarze.

Niektóre gatunki roślin doniczkowych będą wdzięczne za kąpiel pod prysznicem

  • Niektóre gatunki roślin doniczkowych będą wdzięczne za kąpiel pod prysznicem
fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 83. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 10:54