W OSP Olszyna służą strażacy doskonale wyszkoleniOSP Olszyna
StoryEditorOSP Olszyny

W OSP Olszyny służy 50 druhów. "Strażacy są świetnie wyszkoleni"​

29.04.2023., 11:20h
Krystyna NowakowskaKrystyna Nowakowska
Olszyny, wioska położona w gminie Herby, w powiecie lublinieckim. Pierwsze zapiski kronikarskie donoszą, że tamtejsza jednostka OSP została założona w 1910 r. Dzisiaj w gminie działa sześć jednostek, w tym cztery zrzeszone w krajowym systemie KSRG.

W naszej bogatej historii jesteśmy pierwszą jednostką założoną w powiecie i zarazem jako pierwsi dysponowaliśmy nowym wozem strażackim marki STAR 25, który 22 grudnia 1963 r. otrzymaliśmy od ówczesnych władz. W naszych garażach stoją dwa wozy bojowe, Mercedes GBA z 1989 r. oraz Mitsubishi Fuso z 2019 r. Drugie auto dostaliśmy dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i MSWiA, natomiast istotne koszty związane z rejestracją, przeprowadzeniem niezbędnych badań dopuszczających wóz do działań strażackich poniósł urząd gminy, na czele którego stoi wójt Iwona Burek – powiedział zastępca naczelnika OSP Olszyna, dh Mateusz Mortka.

Dh Mateusz Mortka przygodę strażacką rozpoczął od służby w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w pobliskiej OSP Tanina. Wówczas prezesem tej jednostki był wuj wiceprezesa Mortki, dh Stanisław Mortka.

Rodzina z tradycjami strażackimi

W dużej mierze dzięki wujowi zostałem strażakiem – wspomina zastępca naczelnika. – W OSP Tanina służyłem do 2003 r. Wielokrotnie uczestniczyłem w akcjach wyjazdowych. W międzyczasie przeprowadziłem się do Olszyny, ożeniłem i oddałem swojej pasji, a mianowicie kolarstwu. W latach 2003- 2018 r. odwiesiłem mundur strażacki, choć uczestniczyłem w życiu druhów z Taniny. W tym okresie poświęciłem się przede wszystkim rodzinie, pracy i kolarstwu.

Od pięciu lat dh Mateusz Mortka prężnie działa w swojej jednostce. Co więcej; w jego ślady poszła małżonka Agnieszka.

W OSP Olszyna służy 50 druhów, w tym 22 tworzy Jednostkę Operacyjno-Techniczną. MDP reprezentuje 12 druhów, a ich opiekunem jest prezes jednostki dh Adrian Kurda.

Strażacy są świetnie wyszkoleni – mówi dh Mateusz. – Wśród nich moja żona jest mocnym punktem tego profesjonalnego zespołu. 

image

Druhowie z OSP Olszyna z MDP i DDP

FOTO: OSP Olszyna

Pasmo sukcesów MDP z Olszyny

Opiekun MDP prezes Adrian Kurda nie kryje zadowolenia z poczynań swoich podopiecznych. Rok 2022 r. był pasmem sukcesów podczas zawodów sportowo-pożarniczych.

Nie mogę się doczekać chwili, gdy ci młodzi, fantastyczni druhowie zasilą seniorską grupę – mówi dh Mortka. – Jednocześnie nie spoczywamy na laurach i myślimy o pozyskiwaniu nowych strażaków. Rok temu w Gminnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej syn prezesa - dh Piotr Kurda zajął pierwsze miejsce, awansując do zawodów na szczeblu powiatowym, gdzie uplasował się na czwartym miejscu. Konkurencja była silna, a do podium niewiele zabrakło. W tych samych zawodach nasza druhna, Maria Machoń również była niepokonana deklasując swoje konkurentki. W roku 2021 wystartowaliśmy w Międzygminnej Spartakiadzie MDP FLOREK, której pomysłodawcą i patronem jest lokalny poseł na sejm Andrzej Gawron. Zawody przypominają klasyczne starcia sportowo-pożarnicze, lecz jest w nich więcej miejsca na zabawę, a mniej rywalizacji strażackiej.

Jak powiedział dh Mateusz Mortka, zdaniem posła Andrzeja Gawrona, spartakiada ma spełniać zadania integracyjne w gminnym środowisku młodzieży i dbać o rozwój ogólnofizyczny młodych druhów. Do rywalizacji wszystkie jednostki gminne wystawiają jedną pięcioosobową drużynę.

Skoro jesteśmy przy imprezach - dodaje dh Mateusz Mortka – od 2021 r. na naszym terenie organizujemy Festyn Sportowo-Strażacki. Pierwszy dzień wypełniają zawody sportowe, zaś kolejnego dnia gościmy strażaków z całego powiatu i powiatów ościennych. Jako fan uprawiania sportu, podczas ostatniego festynu zorganizowałem I Bieg Strażaków, który – mam nadzieję – będzie kontynuowany podczas kolejnych imprez. Chciałbym dodać, że dwudniowe spotkanie strażaków i mieszkańców było okazją przeprowadzenia zbiórki pieniężnej dla chorej Mai – powiedział dh Mateusz Mortka.

Profilaktyka i świadomość społeczna zagrożeń to zasługa częstych spotkań z mieszkańcami

Strażacy w ubiegłym roku wyjeżdżali do akcji blisko pięćdziesiąt razy. Jak twierdzi dh Mortka, dominowały miejscowe zagrożenia i zdarzenia drogowe.

Generalnie, strażacy chcieliby w ogóle nie wyjeżdżać do akcji, co świadczyłoby, że nie ma takiej potrzeby – mówi z uśmiechem zastępca naczelnika. – Niestety to tylko marzenia, choć sprawy zmierzają w dobrym kierunku, o czym świadczą tegoroczne statystyki. W tym roku interweniowaliśmy tylko dwukrotnie i z tego należy się cieszyć. Na ten stan rzeczy z pewnością ma wpływ większa świadomość oraz częste spotkania z mieszkańcami, rozmowy czy profilaktyka.

Niedawno na terenie remizy strażacy z Olszyny ukończyli kolejną inwestycję, a mianowicie postawili blaszany garaż dla pontonu z silnikiem zaburtowym. Ze względu na znajdujące się w pobliżu zbiorniki wodne, stawy zarówno dzikie, jak i hodowlane, sprzęt ten jest niezbędny. W gotowości do prowadzenia działań na wodzie jest wyszkolonych sześciu strażaków, którzy należą do grupy Ratownictwa Wodnego w powiecie lubienieckim.

Sport dla zdrowego ciała i ducha druhów i druhen

Na wstępie wspomnieliśmy o kolarstwie szosowym, które od lat jest pasją dh. Mateusza Mortki. Jak sam zainteresowany przyznał, powodów dla których wsiadł na rower było kilka, m.in. dokuczająca mu nadwaga.

Niestety miałem taki etap w życiu i coś musiałem z tym zrobić. Widział ktoś grubego strażaka? – powiedział z uśmiechem dh Mateusz Mortka.

W sierpniu ubiegłego roku podczas wyścigu kolarskiego w ramach Szosowych Mistrzostw Polski uzyskał świetny wynik i tym samym zdobył drugie miejsce w klasyfikacji mężczyzn (członków OSP) w kategorii wiekowej 40–54 lat. Zawody rozgrywane były o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej i odbyły się w Psarach, w powiecie będzińskim.

Dh Mateusz Mortka zapytany o najbliższe plany, bez wahania powiedział: praca z młodzieżą i kolejne zakupy sprzętowe. To plany na bieżący rok.

Marzyliśmy o kamerze termowizyjnej i wszystko wskazuje, że będziemy ją mieć. Zgodę na jej zakup, a tym samym dofinansowanie, wyraziła wójt Iwona Burek. Pozostaje nam jeszcze złożenie odpowiednich wniosków, licząc na pozytywną odpowiedź jednego z funduszy wspierających działalność OSP – powiedział na zakończenie dh Mateusz Mortka.

image

Dh Mateusz Mortka z żoną Agnieszką

FOTO: OSP Olszyna
image

Pasją druha Mateusza jest kolarstwo

FOTO: OSP Olszyna

fot. OSP Olszyna

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 17/2023 na str. 66. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 06:20