Wizyta delegacji OSP Janków Pierwszy i OSP Stary Węgliniec u strażaków w UkrainieOSP Janków Pierwszy
StoryEditorOchotnicza Straż Pożarna

Druhowie z OSP Jankowo Pierwsze marzą o nowym samochodzie

26.11.2023., 12:05h
Druh Krzysztof Kubasik w wieku piętnastu lat wstąpił w szeregi OSP Janków Pierwszy. Przygodę strażacką rozpoczął od służby w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Sześć lat później został członkiem zarządu OSP Janków Pierwszy. Dzisiaj pełni funkcję wiceprezesa i jednocześnie naczelnika. Prezesem jednostki od 2017 r. jest dh Piotr Kuczkowski.

Strażak z krwi i kości

Krzysztof Kubasik, mimo trzydziestu ośmiu lat to, jak mówią jego koledzy, strażak z krwi i kości. Nic w tym dziwnego, skoro poszedł w ślady dziadka Henryka oraz pradziadka Franciszka, który służył w straży w czasach, gdy do pożarów wyjeżdżano wozami konnymi.

Janków Pierwszy to niewielka wieś położona w gminie Blizanów, w powiecie kaliskim. Na terenie gminy funkcjonuje szesnaście jednostek OSP, zaś jednostka dh. Krzysztofa Kubasika jest zakwalifikowana jako tzw. jednostka typu „S,” czyli wyjazdowa.

W garażach w pełnej gotowości do udziału w akcjach czekają STAR 244 z 1979 r. oraz 6-osobowy Ford Transit przystosowany do działań ratowniczo-technicznych.

STAR 244 GBA ma już swoje lata – mówi dh Krzysztof Kubasik. – Samochód jest w dobrym stanie, nigdy nas nie zawiódł, ale od pewnego czasu myślimy o pozyskaniu nowszego auta. Nie ukrywam, że w tej sprawie liczymy na wsparcie wójta Sławomira Musioła, który już wielokrotnie pomagał nam w sprawach inwestycyjnych.

OSP Janków Pierwszy została założona 8 lipca 1933 r. Inicjatorami i założycielami byli dh Leon Rosiak, któremu powierzono funkcję naczelnika oraz dh Narcyz Szujewski, który stanął na czele jednostki.

Obecnie w jej szeregach służy osiemdziesięciu sześciu strażaków, w tym siedemnastu druhów czynnych, którzy ukończyli szkolenia oraz trzydziestu młodych druhów należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i Dziecięcej Drużyny Pożarniczej.

image

Wizyta delegacji OSP Janków Pierwszy i OSP Stary Węgliniec u strażaków w Ukrainie

FOTO: OSP Janków Pierwszy
image

Gminne ćwiczenia w lesie

FOTO: OSP Janków Pierwszy

Dumni jesteśmy z naszej młodzieży – mówi dh Krzysztof Kubasik. – MDP tworzą dwie drużyny: dziesięcioosobowa chłopców i dziesięcioosobowa dziewcząt zaś dziecięcą drużynę reprezentuje dziesięciu młodych strażaków. Drużyna dziewcząt z MDP założona została w tym roku, więc na sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych przyjdzie jeszcze czas, zaś nasi chłopcy w zawodach na szczeblu gminnym plasują się na drugim i trzecim miejscu. Raz stanęliśmy na najwyższym podium i jestem przekonany, że nie po raz ostatni. W naszych szeregach służy druh, który – mam nadzieję – wkrótce zostanie moim zastępcą. Mowa o 22-letnim dh. Dariuszu Klawczyńskim, który, będąc jeszcze w liceum, osiągał sukcesy w „Konkursach Wiedzy o Pożarnictwie”. Wielokrotnie wygrywał konkurs na etapie rywalizacji gminnej i powiatowej. Awansując do zawodów na szczeblu wojewódzkim zajął piąte miejsce, czego – póki co – nie dokonał żaden strażak z naszej gminy – powiedział z uśmiechem wiceprezes.

Jak podkreśla dh Krzysztof Kubasik, inwestycje to podstawa. Przyznaje, że bez wsparcia wójta oraz dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wiele z nich nie zostałoby zrealizowanych.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat, dzięki programowi „Modernizacja remiz” przeprowadziliśmy generalny remont remizy, a także wymieniliśmy tzw. kopciucha na ekogroszek. W tym roku ukończyliśmy instalację fotowoltaiki – mówi wiceprezes

image

Dh Dariusz Klawczyńsk

FOTO: OSP Janków Pierwszy

Wspólnie działają z druhami z Ukrainy

Druhowie czynnie działają na rzecz mieszkańców swojej wsi oraz sąsiednich wiosek: Janków Drugi, Janków Trzeci, Biskupice oraz Grodzisk.

Wielu naszych strażaków to mieszkańcy wspomnianych wiosek – mówi dh Krzysztof Kubasik. – Wspieramy się w działaniach, wspólnie organizujemy integracyjne imprezy dla naszych mieszkańców. Zbliża się kolejna akcja „Świąteczna paczka”, którą przeprowadzamy od lat. Wkrótce ukaże się kolejne wydanie naszego kalendarza na 2024 rok. Wręczamy go mieszkańcom bezpłatnie, ale często otrzymujemy drobne datki, które zasilą nasze konto.

image

Druhowie podczas festynu na tle samochodu zakupionego w 2023 r.

FOTO: OSP Janków Pierwszy
image

Drużyna podczas turnieju w piłkę siatkową

FOTO: OSP Janków Pierwszy

Dh Krzysztof Kubasik w 2020 r. nawiązał współpracę z OSP Stary Węgliniec w pobliżu Zgorzelca. To o tyle ciekawa współpraca, gdyż dotyczy kontaktów międzynarodowych.

Z Internetu dowiedziałem się o konkursie „Polonia i Polacy za granicą” – mówi dh Kubasik. – Wspólnie przystąpiliśmy do programu z mojej inicjatywy. OSP Stary Węgliniec wcześniej nie korzystał z tego programu. Nie pozostawało mi nic innego, jak skontaktować się z nimi. Dzięki temu do dzisiaj wspólnie działamy ze strażakami z Ukrainy. M.in. przekazaliśmy na Ukrainę sprzęt i umundurowanie. Trafił on w rejon Iwano-Frankowski oraz w pobliże Tarnopola. Dodam, że patronem tej akcji jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

image

Gminne zawody sportowo-pożarnicze

FOTO: OSP Janków Pierwszy

Najbliższe plany?

Marzymy o nowym samochodzie i dokończeniu inwestycji związanych z remontem strażnicy. To są plany na przyszły rok. Remontu wymaga główna sala, wymiana instalacji elektrycznej, remont sufitu i ścian – powiedział na zakończenie dh Krzysztof Kubasik.

Krystyna Nowakowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. luty 2024 03:01