
Kobieta na czele straży – nowa jakość w OSP Targowa Górka
– Dh Daniel Waligóra w świecie strażaków-ochotników to nietuzinkowa postać – komplementuje naczelnika prezes Edyta Fischer. – Świadczy o tym przyznany mu w 2021 r. tytuł „Strażaka Roku”. W tym samym roku z rąk prezesa OSP RP Waldemara Pawlaka OSP Targowa Górka została uhonorowana i odznaczona tytułem „Jednostka Roku 2021”.
Mała wieś, wielka siła – Targowa Górka w strukturach KSRG
Targowa Górka to niewielka wieś licząca blisko 540 mieszkańców, położona jest w powiecie wrzesińskim, gmina Nekla. Na terenie gminy funkcjonują zaledwie dwie jednostki. OSP Targowa Górka od 6 maja 2021 r. zrzeszona jest w krajowym systemie KSRG.
Od spotkania do misji – droga druhny Fischer do OSP
Druhna Edyta Fischer do jednostki wstąpiła w 2016 r. Wspomina swoją babcię Łucję Szpejnę, która działała w ówczesnej drużynie MDP. Fakt ten nie miał jednak bezpośredniego wpływu na jej decyzję o wstąpieniu w szeregi OSP.
– W miejscowej szkole byłam przewodniczącą rady rodziców. W 2016 r. podczas obchodów 90-lecia powstania jednostki spotkałam się z naszymi druhami. Dużo rozmawialiśmy i to przede wszystkim skłoniło mnie do wstąpienia do OSP Targowa Górka – wspomina dh. Edyta Fischer
Blisko 100 lat tradycji – historia OSP Targowa Górka
Pierwsze kronikarskie zapiski prowadzone skrupulatnie zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej dokumentują bogatą historię strażaków. Jednostka powstała w 1926 r. z obywatelskiej inicjatywy miejscowych rolników.
Do grona najbardziej zaangażowanych w powstanie drużyny strażackiej zarejestrowanej wówczas jako Stowarzyszenie Wyższej Użyteczności należeli miejscowi rolnicy: dh Franciszek Kaleta, Franciszek Sobota, Stanisław Pielak, Marcin Pluciński oraz nauczyciel szkoły podstawowej Izydor Niedziela, któremu powierzono funkcję sekretarza. Pierwszym prezesem został dh Marcin Pluciński, zaś naczelnikiem Franciszek Sobota.
– Z powodu wybuchu II wojny światowej druhowie zawiesili działalność – mówi dh Fischer. – W gronie naszych honorowych strażaków jest dh Jerzy Pielak, bratanek Stanisława Pielaka, jednego z założycieli.
Milion złotych dla strażaków – wygrana, która zmienia rzeczywistość
W 2023 r. podczas wyborów samorządowych przeprowadzono ogólnopolski konkurs, w którym zwycięzcą zostaje gmina, na terenie której odnotowana będzie najwyższa frekwencja wyborcza. W tej rywalizacji zwyciężyła gmina Nekla otrzymując tym samym główną nagrodę finansową w wysokości miliona złotych. Wygrana została podzielona pomiędzy OSP Targowa Górka i OSP Nekla. Fundusze przeznaczyliśmy na zakup sprzętu i rozwój jednostki.
Kobiety w ogniu działania – rosnąca rola druhen w jednostce
W szeregach OSP Targowa Górka działa trzydziestu pięciu druhów. Dwudziestu ośmiu stanowi grupę czynnych strażaków uprawnionych do udziału w akcji, w skład których wchodzi pięć kobiet: dh Zuzanna Kraszewska, pełniąca funkcję sekretarza, dh Marta Kamel – skarbnik, Katarzyna Zaworska, Małgorzata Nawrocka oraz prezes Edyta Fischer.
Poza wspomnianymi druhnami i druhami swoim doświadczeniem z młodszymi dzielą się dwaj strażacy wspierający oraz pięciu honorowych. Przed laty prężnie działała również drużyna MDP, ale jak twierdzi prezes Edyta Fischer, wiele wskazuje na to, iż wkrótce będzie nabór młodzieży z miejscowej szkoły. Uczniowie są zafascynowani postawą strażaków, którzy często goszczą u nich na różnego rodzaju pokazach, szkoleniach z pierwszej pomocy itp.
– Do podjęcia takiej decyzji od dłuższego czasu zachęca nas Zarząd Główny OSP RP. Wszyscy pamiętamy, również mieszkańcy Targowej Górki, o sukcesach, jakie w latach 2001–2002 odnosiła nasza młodzież podczas zawodów sportowo-pożarniczych na szczeblu powiatowym, jak i wojewódzkim. Decyzja o reaktywowaniu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej została przez nas podjęta – powiedziała dh Edyta Fischer.
Inwestycje, które ratują życie
Nie brakuje przeprowadzonych w ostatnich latach inwestycji. Kolejne są zaplanowane do zrealizowania jeszcze do końca tego roku.
– Kto stoi w miejscu, ten się cofa – mówi prezes. – Pół miliona złotych, które otrzymaliśmy w konkursie w 2023 r., to nie wszystko. Wiele zawdzięczamy finansowemu wsparciu naszego urzędu gminy, na czele którego stoją burmistrz Karol Balicki oraz wiceburmistrz Anna Mizgajska.
W dużej mierze dzięki ich pomocy finansowej dysponujemy wozami VOLVO GBA 4x4 z 2021 r. MAN GBA oraz quadem. Zakupiliśmy również przyczepę medyczną. O dofinansowanie występujemy do różnych podmiotów i instytucji. Ostatnio wiceburmistrz ze swojej inicjatywy od początku pilotowała pozyskanie sprzętu z funduszy MSWiA. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony i przyznano nam nożyce pneumatyczne firmy WEBER, dwie sztuki nożyc, rozpieracz oraz kamerę termowizyjną. To profesjonalny a tym samym drogi sprzęt o łącznej wartości stu pięćdziesięciu dwóch tysięcy złotych.
Sprzęt specjalistyczny i przyszłe plany – platforma ratownicza i łódź w drodze
– Korzystając z okazji chciałabym raz jeszcze podziękować Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego, który w 2024 r. przekazał nam specjalistyczną platformę ratowniczą. Jest to sprzęt umożliwiający podczas zdarzeń drogowych docierać do kierowców ciężarówek. Platforma spełnia swego rodzaju „rusztowanie”, które rozstawiamy przy szoferce. Sprzęt kosztował dwadzieścia dwa tysiące złotych.
Druhowie myślą, by w niedalekiej przyszłości zakupić łódź ratowniczą. Jest jak najbardziej potrzebna, gdyż w pobliżu znajdują się stawy pożwirowe, w których rokrocznie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Przeszkolenie strażaków w kierunku ratowników wodnych, jak twierdzi prezes Edyta Fischer, nie stanowi problemu.
– Wspomnieliśmy o tegorocznych zaplanowanych inwestycjach. Mamy konkretne plany i posiadamy fundusze. Zamierzamy przeprowadzić gruntowną modernizację związaną z zainstalowaniem pompy ciepła, fotowoltaiki, ociepleniem remizy, wymianą stolarki okiennej oraz wyremontowaniem bram garażowych – powiedziała na zakończenie prezes Edyta Fischer.
Krystyna Nowakowska