Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza podczas wycieczki do MandoriiOSP Mokra Prawa
StoryEditorOSP Mokra Prawa

OSP Mokra Prawa spod Skierniewic inwestuje w Młodzieżową Drużynę Pożarniczą

03.09.2023., 11:00h
Funkcję naczelnika w OSP Mokra Prawa pełni już drugą kadencję. Druh Patryk Broniarek, bo o nim mowa, strażakiem został w wieku szesnastu lat idąc w ślady ojca Tomasza oraz dziadków Henryka Broniarka i Tadeusza Kowalskiego.

OSP Mokra Prawa spod Skierniewic

Wieś Mokra Prawa liczy blisko tysiąc mieszkańców, położona jest w gminie Skierniewice.

– W gminie działa dziewięć jednostek OSP – mówi dh Patryk Broniarek. – Tylko nasza jednostka, na czele której już drugą kadencję stoi prezes dh Marcin Szymczak oraz strażacy z Mokrej Lewej zrzeszeni jesteśmy w krajowym systemie KSRG.

OSP Mokra Prawa została założona w 1930 r. z inicjatywy mieszkańców. W gronie inicjatorów tego przedsięwzięcia znaleźli się: Franciszek Poborc, Walenty Gajewski, wójt Kazimierz Łącki, sołtys Józef Górecki oraz Antoni Tarnowski. Stanowisko prezesa powierzono wówczas dh. Władysławowi Wójcickiemu.

Ilu druhów służy w OSP Mokra Prawa?

Obecnie w jednostce służy sześćdziesięciu dziewięciu druhów, w tym aż trzydziestu tworzy tzw. JOT, czyli Jednostkę Operacyjno-Techniczną. Na uwagę zasługuje fakt, że w szeregach strażaków czynnych działa sześć kobiet. Od zeszłego roku z inicjatywy naczelnika Patryka Broniarka, prężnie działa dwudziestodziewięcioosobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która przygotowuje się do udziału w pierwszych w swojej historii zawodów sportowo-pożarniczych. Młodzi mają z kogo brać przykład. Seniorska drużyna OSP Mokra Prawa zazwyczaj w gminnych zawodach plasuje się na pierwszym lub drugim miejscu. Ich najgroźniejszym rywalem jest jednostka z Mokrej Lewej. W 2019 r. w zawodach powiatowych drużyna Patryka Broniarka uplasowała się na czwartym miejscu, co jest jednym z dotychczasowych osiągnięć sportowych.

– Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem stworzenia drużyny młodzieżowej – mówi dh Patryk Broniarek. – Z pomocą kolegów strażaków udało nam się zrealizować ten plan. Szeroka kadra młodych druhów, którą stworzyliśmy w bardzo krótkim czasie, przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Opiekę nad MDP sprawuję wraz z dh. Mateuszem Kaniewskim oraz dh Markiem Kalskim. Nieocenioną rolę przy naborze kadr odegrała miejscowa SP im. Kornela Makuszyńskiego, na czele której stoi dyrektor Bogumiła Zienkiewicz. W miarę systematycznie spotykamy się z młodzieżą szkolną, przeprowadzamy pogawędki, szkolenia z pierwszej pomocy. Często też gościmy młodzież w naszej remizie. Nasz sprzęt, przede wszystkim samochody, wywołują największe emocje.

image

Dh Marek Kalski, zastępca naczelnika podczas pokazu z ratownictwa medycznego

FOTO: OSP Mokra Prawa

Jak OSP Mokra Prawa przygotowuje drużynę do zawodów?

Prowadzenie tak licznej drużyny MDP sprowadza się nie tylko do ćwiczeń i przygotowań do zbliżających się zawodów sportowo-pożarniczych.

– W pracy z młodzieżą, wbrew pozorom, kluczowej roli nie odgrywa samo szkolenie, lecz integracja młodego środowiska – mówi dh Patryk Broniarek. Młodzież chętnie się uczy, poznaje tajniki służby strażackiej, ale potrzebuje również spędzać czas jak ich rówieśnicy niebędący przyszłymi strażakami. Stąd też w miarę możliwości zapewniamy im spotkania koleżeńskie i wspólną zabawę. Choćby ostatni wyjazd do Rzgowa do Parku Rozrywki „Mandoria”. Wycieczkę sfinansował i zorganizował Urząd Gminy w Skierniewicach z wójtem Czesławem Pytlewskim na czele, który również jest strażakiem. Skoro jesteśmy przy finansowaniu, chciałbym zarówno w moim imieniu, jak i wszystkich strażaków podziękować wójtowi za dotychczasowe wsparcie. Jednakże często staramy się sami pozyskiwać środki finansowe na zakup m.in. sprzętu. Najczęściej wnioski o wsparcie kierujemy do Funduszu Społecznego Rolników i Urzędu Marszałkowskiego.

W ubiegłym roku druhowie z Mokrej Prawej wyjeżdżali do akcji blisko osiemdziesiąt razy. Bieżący rok to trzydzieści interwencji i jak podkreśla dh Broniarek, oby było ich jak najmniej.

Ze względu na ilość wyjazdów do pożarów, a przede wszystkim do zdarzeń drogowych, które jak mówi naczelnik, dominują w ich statystykach oraz pełna gotowość do działań w KSRG wiąże się z posiadaniem profesjonalnego sprzętu jak również odpowiednio przeszkolonego zespołu. Strażacy z Mokrej Prawej specjalizują się w prowadzeniu akcji ratowniczo-gaśniczych, zdarzeniach drogowych oraz działaniach poszukiwawczych, których nie brakuje, ale na szczęście – jak przyznał dh Patryk Broniarek – wszystkie dotychczasowe poszukiwania zakończyły się happy endem.

Jakim sprzętem dysponują druhowie z OSP Mokra Prawa?

– Sprzęt i wyszkolenie to podstawa skutecznego działania – mówi naczelnik. – W garażach stoją dwa wozy bojowe, gotowe do wyjazdu. GCBA MAN z 2003 r. oraz wóz GBA marki VOLVO z 2019 r. Oba pozyskaliśmy dzięki finansowemu wsparciu m.in. Urzędu Gminy w Skierniewicach. Wkrótce do naszej floty samochodowej dołączy lekkie 9-osobowe auto.

Strażacy z Mokrej Prawej wiedzą doskonale, że inwestowanie w siebie i sprzęt, to klucz do sukcesu.

– Nie czyniąc inwestycji stoi się w miejscu, by nie powiedzieć wręcz, że się cofa – mówi dh Patryk Broniarek. – Ostatnio dzięki wsparciu ze strony wójta Czesława Pytlewskiego oraz pani sołtys Wiesławy Ciszewskiej położyliśmy na terenie strażnicy kostkę brukową oraz dzięki Urzędowi Gminy w Skierniewicach wymieniliśmy instalację grzewczą z tzw. kopciucha na ogrzewanie peletowe.

– Czy mamy marzenia? – naczelnik zastanawia się przez chwilę. – Myślę, że zamiana wysłużonego samochodu MAN z 2003 r. na nowsze auto, byłoby jego spełnieniem – powiedział na zakończenie dh Patryk Broniarek.

image

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z druhami z Harcerskiego Klubu Ratunkowego „Skierniewice”

FOTO:

Krystyna Nowakowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 23:13