Poczet flagowy podczas uroczystości z okazji stulecia jednostki tworzyli przedstawiciele rodziny Wybranowskich. Od lewej: Daniel, Łukasz i KamilOSP Perespa
StoryEditorOchotnicza Straż Pożarna

OSP Perespa na 100-lecie istnienia dostała wóz ratowniczo-bojowy

19.11.2023., 11:00h
To szczególny rok dla druhów z OSP Perespa. Wiosną uroczyście świętowali stulecie założenia swojej jednostki, a teraz mogą cieszyć się z przekazanego w ostatnich dniach nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego.

Przed nimi kolejne stulecie

OSP Perespa (pow. tomaszowski) liczy prawie czterdziestu druhów, z których trzynaścioro przeszło szkolenie uprawniające do udziału w działaniach ratowniczych. Idea niesienia pomocy potrzebującym ma tu długie tradycje. Jednostka została założona w 1923 r. przez dh. Józefa Wójcika, posła na Sejm II RP. Inicjator powstania ochotniczej straży we wsi był też pierwszym jej naczelnikiem. Natomiast pierwszym prezesem został ks. Stanisław Jaworski. Jeszcze w tym samym roku została wybudowana drewniana remiza.

Pierwsza motopompa, pierwszy samochód

Kolejny budynek remizy, także drewniany, powstał w 1954 r. W latach 50. ub. w. jednostka otrzymała motopompę. W następnej dekadzie przy miejscowej szkole podstawowej zaczęły działać młodzieżowe drużyny pożarowe, których prowadzeniem zajmował się nauczyciel – Kazimierz Sobczyński.

W 1987 r. została oddana do użytku trzecia siedziba OSP. Jednostka wprowadziła się do murowanego budynku remizo-świetlicy.

Ważny dla OSP Perespa był 2006 r. Miejscowa straż pozyskała wtedy samochód bojowy marki Star 266. W tym samym roku zawiązała się kobieca drużyna pożarnicza, która cztery lata później w zawodach wojewódzkich w Krasnymstawie zajęła szóste miejsce.

image

W skład pocztu sztandarowego w czasie majowej uroczystości wchodzili: Marek Truś, Piotr Szuwara i Krzysztof Piękny

FOTO: OSP Perespa

W 2008 r. został ufundowany sztandar dla OSP w Perespie. W 2014 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Stała się tym samym dwudziestą jednostką włączoną do KSRG na terenie powiatu tomaszowskiego. W kolejnym roku z Niemiec dotarł na Zamojszczyznę samochód marki Magirus, został pozyskany dla jednostki z powiatu Freudenstadt.

Jubileusz OSP w Perespie

Kończący się rok upłynął pod znakiem dwóch ważnych dla jednostki z Perespy wydarzeń. Najpierw, 14 maja, podczas Powiatowego Dnia Strażaka uroczyście świętowano jubileusz jednostki. Uroczystość była okazją do uhonorowania wyróżniających się druhów.

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali udekorowani: Piotr Szuwara, Krzysztof Wybranowski, Marzena Bogucka i Krzysztof Piękny. Srebrny Medal „ZZdP” otrzymał Kamil Wybranowski, a Brązowy – Artur Mądroń. Cała jednostka została wyróżniona Złotym Znakiem Związku OSP.

Drugie wydarzenie to przekazanie dla OSP wozu ratowniczo-bojowego na podwoziu Renault z 2010 r., który zastąpił wysłużonego Magirusa. Auto ma zbiornik na wodę o pojemności 2,5 tys. l, rozpędza się do 90 km/h. Pojazd dotarł do Perespy ze Środy Wielkopolskiej. Gdy odwiedziłem jednostkę, na ukończeniu były prace przygotowujące go do służby.

image

Poczet flagowy podczas uroczystości z okazji stulecia jednostki tworzyli przedstawiciele rodziny Wybranowskich. Od lewej: Daniel, Łukasz i Kamil

FOTO: OSP Perespa

Wóz dobrze się prowadzi, jest odpowiednio wyposażony – zaznacza wiceprezes OSP Perespa Piotr Szuwara. – Są narzędzia hydrauliczne Weber, piła tarczowa, dwie piły spalinowe, zestaw medyczny – wylicza.

Jednostka, jak przystało na zespół działający w ramach KSRG, cały czas zabiega o to, aby jej wyposażenie stało na jak najwyższym poziomie.

Kilka dni temu przywiozłem zbiornik wodny, sukcesywnie pozyskujemy nowe elementy wyposażenia – mówi Piotr Szuwara.

Jakiego rodzaju interwencje druhowie zwykle podejmują? Przez teren, na którym operują, nie przebiegają główne drogi, więc wypadki komunikacyjne nie są najczęstszymi przyczynami wyjazdów.

Pożary zabudowań, wypalanie traw, wypadki w rolnictwie – wylicza prezes OSP Bogdan Wybranowski. – W ub. roku pierwsi byliśmy na miejscu i udzielaliśmy pomocy osobie przechodzącej zawał.

Kilka lat temu nad okolicą przeszła trąba powietrzna. Zrywała dachy, łamała drzewa.

Zabezpieczaliśmy dachy, pomagaliśmy w ich naprawie – wspomina prezes OSP Perespa. Z kolei w 2010 r., gdy w zachodniej części województwa wylała Wisła, a gmina Wilków znalazła się pod wodą, strażacy z Perespy brali udział w akcji ratunkowej.

Z kluczami do remizy

W bieżącym roku siedziba jednostki przeszła remont elewacji i prezentuje się znakomicie. Najbliżej budynku mieszka… prezes OSP. W razie alarmu, wraz z synami, pierwszy melduje się na miejscu. Dawniej wyprzedzała go córka.

Gdy jeszcze mieszkałam z rodzicami, kiedy włączała się syrena, to ja brałam klucze, by otworzyć budynek, żeby strażacy mogli od razu wyjechać, gdy dotrą na miejsce – opowiada córka Bogdana Wybranowskiego – Elżbieta Przybysz. Jest jedną z wielu pań w jednostce.

image

O zaletach nowego samochodu opowiadał druh Piotr Szuwara

FOTO: Krzysztof Janisławski

Są wśród nich i takie, które przeszły kursy uprawniające do wyjazdu na akcje. Jedną z nich jest Elżbieta Łukasiewicz, która jeszcze nie miała okazji sprawdzić ich w praktyce.

Ale jest nowy samochód, więc wszystko przede mną – zapewnia.

Obecny skład zarządu OSP Perespa to: prezes Bogdan Wybranowski, wiceprezes i naczelnik Piotr Szuwara, zastępca naczelnika Krzysztof Wybranowski, sekretarz i kronikarz Małgorzata Sokołowska, gospodarz Przemysław Mądroń i skarbnik Marek Truś.

image

Pamiątkowe zdjęcie wykonane 29 października

FOTO: Krzysztof Janisławski

Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 07:13