Młodzieżowa Drużyna PożarniczaOSP Ruszów
StoryEditorOchotnicza straż pożarna

Prezes OSP Ruszów pęka z dumy dzięki Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej

11.02.2024., 12:15h
Ochotnicza Straż Pożarna w Ruszowie została założona w 1946 r. przez pierwszych osadników. Organizatorem jednostki był ówczesny sołtys Ruszowa Andrzej Winnik a pierwszym komendantem – prezesem Józef Walter.

Strażaków z OSP w Ruszowie rozpiera duma i szczęście

Ruszów to duża wieś położona w powiecie zgorzeleckim, gmina Węgliniec. Od 1995 r. funkcję prezesa pełni dh Janusz Droś. W gminie Węgliniec działa pięć jednostek OSP, w tym trzy są zrzeszone w krajowym systemie KSRG.

W 1995 r. druhowie z Ruszowa zostali włączeni w szeregi KSRG – wspomina prezes Janusz Droś. – Pamiętam tamten dzień jakby to było wczoraj. Rozpierała nas duma i szczęście, a gratulacjom od mieszkańców nie było końca. W tym samym roku uhonorowani zostaliśmy złotym medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” przyznanym przez ZOSP RP w Warszawie.

Dh Janusz Droś z OSP Ruszów związany jest od 1988 r. Wcześniej bogate doświadczenie strażackie zdobywał w pobliskiej Harcerskiej Drużynie Pożarniczej przy OSP Stary Węgliniec. Młody druh Droś był zafascynowany postawą dh. Stanisława Ziółkowskiego, pełniącego wówczas obowiązki naczelnika. W dużej mierze to właśnie naczelnik rozbudził w prezesie pasję strażacką, która nieprzerwanie „płonie” w nim do dnia dzisiejszego.

image

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

FOTO: OSP Ruszów

OSP Ruszów zrzesza aż 40 strażaków i ma mocną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą

W OSP Ruszów służy 40 strażaków, w tym 26 należy do tzw. grupy czynnej (JOT), w pełnej gotowości. Wśród strażaków, którzy przeszli odpowiednie szkolenia, znajdują się aktualnie dwie druhny – Aneta Dobrzańska oraz Marta Mesjasz, żona doświadczonego strażaka Rafała, będącego na co dzień zawodowym strażakiem oraz druhem OSP Ruszów.

Godny podkreślenia jest fakt, że dwudziestu sześciu młodych druhów tworzy silną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą – mówi dh Janusz Droś. – Ich opiekunem jest wspomniany zawodowy strażak Rafał Mesjasz. Przy OSP Ruszów działa również Dziecięca Drużyna Pożarnicza, której opiekunem jest dh. Aneta Dobrzańska. Tak więc o przyszłość naszej jednostki jestem spokojny. Młodzież podczas gminnych zawodów sportowo-pożarniczych zazwyczaj plasuje się na medalowych miejscach. Z powodzeniem reprezentuje nas również w zawodach powiatowych. Dodam, że podczas ostatnich wojewódzkich zawodów sportowo pożarniczych wg międzynarodowego regulaminu CTiF, chłopcy zajęli drugie miejsce, zaś dziewczęta znalazły się na trzeciej pozycji.

Tytuły i wyróżnienia mógłbym długo wymieniać. Jednakże największym dotychczasowym sukcesem jest zdobycie w 2020 r. tytułu „Najlepsi z najlepszych”. Jest to coroczny konkurs organizowany dla MDP przez Zarząd Główny ZOSP RP w Warszawie. Przed komisją młodzież prezentuje swoją działalność szkoleniową, opowiada o pracy w regionie oraz wykazuje się znajomością historii i tradycji strażackiej. Krótko mówiąc, konkurs „Najlepsi z najlepszych” to spektrum pożarnictwa od A do Z. Często podkreślam, że młodzi druhowie kontynuują karierę swoich poprzedników, którzy swego czasu również należeli do najlepszych w kraju, reprezentując Polskę na zgrupowaniu europejskich drużyn pożarniczych w Austrii – podsumował osiągnięcia druhów prezes Janusz Droś.

Ruszowska młodzież odnosi ogromne sukcesy w Ogólnopolskim Turnieju wiedzy Pożarniczej,,Młodzież zapobiega pożarom”, gdzie na przestrzeni ostatnich ośmiu lat młodzież reprezentująca MDP każdego roku dociera do finału krajowego zajmując czołowe miejsca – w tym dwukrotnie pierwsze.

image
FOTO: OSP Ruszów

Doskonale wyposażeni i zawsze gotowi do akcji

Jednostka OSP Ruszów z racji przynależności do KSRG jest doskonale wyposażona. – W dzisiejszych czasach nie może być inaczej – mówi prezes. – Dysponujemy pontonem z silnikiem elektrycznym i przyczepką, saniami lodowymi oraz poduszkami wysokociśnieniowymi służącymi do unoszenia ciężkich elementów m.in. podczas akcji przy wypadkach drogowych czy ratownictwie technicznym. W garażach stoją w pełnej gotowości MAN 2,5/25 GBA z 2010 r., STAR 266 2,5/8 z 1987 r. oraz Toyota Hilux GLBM wyposażona w 200-litrowy zbiornik wodny oraz w sprzęt do ratownictwa technicznego, medycznego. Ponton i sanie lodowe, w związku ze znajdującymi się w pobliżu stawami hodowlanymi oraz innymi zbiornikami wodnymi, są nam niezbędne. W ubiegłym roku zostaliśmy zadysponowani do nietypowej akcji, a mianowicie pomocy przy wyciągnięciu z wody samochodu osobowego. Okazało się, że auto zostało zatopione celowo. Taki był plan ukrycia skradzionego samochodu – powiedział dh Janusz Droś.

Wsparcie urzędu gminy i fundacji pozwala jednostce na niezbędne inwestycje i ciągły rozwój

Wracając do historii, pod koniec lat 90. w zarządzie OSP Ruszów nastąpiła zmiana pokoleniowa. Nowi członkowie zarządu wprowadzili do realizacji nowe poglądy, zadania, wdrożyli nowy sposób myślenia o celach OSP. W latach 2005-2006 miała miejsce gruntowna modernizacja obiektu OSP przy udziale funduszy zewnętrznych oraz Gminy Węgliniec.

Poddasze zaadoptowano na świetlicę – salę szkoleniową z praktycznym zapleczem socjalnym, wymieniono pokrycie dachu, ocieplono cały budynek, zamontowano automatycznie podnoszone bramy garażowe oraz centralne ogrzewanie gazowe LPG. Udało się również wygospodarować pomieszczenia na dwie szatnie dla strażaków.

Lata 2022–2023 to kolejne inwestycje – mówi prezes. – Dzięki wsparciu finansowemu ze strony burmistrza Mariusza Wieczorka, Fundacji Społecznego Ubezpieczenia Rolniczego, Lasów Państwowych oraz Fundacji ORLEN, przeprowadziliśmy niezbędne inwestycje. Rozpoczęliśmy od wykonania nowego ogrodzenia terenu. Kolejny etap, to budowa „Skwerku Małego Strażaka”.

Wydzieliliśmy teren zielony, który służy nam do ćwiczeń oraz rekreacji. Znalazło się również miejsce na wybudowanie przestronnej drewnianej wiaty. Remonty objęły również remizę, m.in. we własnym zakresie wyremontowaliśmy świetlicę, położyliśmy panele podłogowe oraz umeblowaliśmy zaplecze socjalne. Na zakończenie w sali szkoleniowej zainstalowaliśmy klimatyzację. Oczywiście nie moglibyśmy się tym wszystkim pochwalić gdyby nie pomoc ze strony wcześniej wspomnianych fundacji oraz wsparcia urzędu gminy, na czele którego stoi burmistrz Mariusz Wieczorek. Raz jeszcze wszystkim dziękuję – powiedział na zakończenie prezes Janusz Droś.

Krystyna Nowakowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 03:27