Strażacy-ochotnicy z Wielkopolski wspierają kolegów z MołdawiiGmina Łęka Opatowska
StoryEditorAkt Dobrego Serca

Strażacy-ochotnicy z Wielkopolski wspierają kolegów z Mołdawii

14.04.2024., 09:34h
Do mołdawskiej gminy Izvoare trafi średni wóz bojowy, który ostatnio służył druhom z OSP Siemianice w Wielkopolsce. To już trzeci wóz strażacki, który z Wielkopolski trafi do Mołdawii. – System ochrony przeciwpożarowej w Mołdawii jest bardzo słaby i niewydolny. Wierzę, że wspieranie Mołdawian wkrótce to zmieni – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

18 marca 2024 r. gmina Łęka Opatowska przekazała specjalny samochód pożarniczy przedstawicielom mołdawskiej gminy Izvoare.

Akt Dobrego Serca, czyli przekazanie wozu bojowego z OSP Siemianice strażakom z Mołdawii

Przekazanie wozu strażackiego, który ostatnio służył druhom z OSP Siemianice było kolejnym, trzecim już wspólnym działaniem Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Fundacji Solidarności Międzynarodowej w Kiszyniowie – mówi wójt gminy Łęka Opatowska Adam Kopis.

Umowę darowizny podpisali: wójt Adam Kopis oraz burmistrz gminy Izvoare – Vladimir Zgavordei. Przy podpisaniu – jak mówią strażacy – „Aktu Dobrego Serca”, obecni byli również dyrektor Przedstawicielstwa Fundacji Solidarności Międzynarodowej – Przemysław Musiałkowski oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego, zarazem pomysłodawca akcji – Krzysztof Grabowski. Mołdawskich gości reprezentował ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Mołdawii w RP – Igor Bodiu.

– Na terenie gminy działa dziewięć jednostek OSP, w tym dwie są zrzeszone w krajowym systemie KSRG – dodaje prezes Zarządu Gminnego OSP Tomasz Jerczyński. – Chciałbym podziękować wszystkim strażakom z naszej gminy oraz jednostce PSP w Kępnie. Dzięki ich zaangażowaniu wóz z 1984 roku typu średniego GBA 2,5/16 na podwoziu STAR 244 i zabudowie Jelcza, został kompletnie wyposażony w urządzenia i narzędzia niezbędne w funkcjonowaniu ochotniczej drużyny strażackiej – powiedział Tomasz Jerczyński.

image
Od lewej: Sławomir Osada – Komendant Gminny OSP w Łęce Opatowskiej, Filip Nawrot, Jakub Broniszewski, Jan Skotnik – prezes OSP Siemianice, Piotr Sąsiadek, Krzysztof Magnucki
FOTO: Gmina Łęka Opatowska

Strażacy z OSP z Wielkopolski pomagają i szkolą kolegów z Mołdawii

– Dodajmy, że współpraca strażaków polskich i mołdawskich rozpoczęła się dużo wcześniej – mówi wójt Adam Kopis. – Zaś od trzech lat realizowany jest projekt pilotażowy w zakresie transferu doświadczeń funkcjonowania jednostek OSP z Wielkopolski do Mołdawii. W tym czasie z województwa wielkopolskiego przekazaliśmy kolegom z Mołdawii już trzy wozy bojowe.

– Ten długofalowy projekt ma na celu m.in. ukazanie, że inicjatywy lokalne mają sens – twierdzi wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. – Od lat dzielimy się z kolegami po fachu z Izvoare swoimi zasobami oraz doświadczeniem w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Z pewnością projekt ten prowadzi do rozwoju i polepszania warunków życia. Fakt, że możemy pomóc, bardzo nas cieszy. System ochrony przeciwpożarowej w Mołdawii jest bardzo słaby i niewydolny. Wierzę, że wspieranie Mołdawian wkrótce to zmieni – powiedział Krzysztof Grabowski.

image
Krzysztof Grabowski - wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
FOTO: Gmina Łęka Opatowska

Czy OSP Siemianice pozyska nowy lekki wóz na 90-lecie istnienia?

Funkcję prezesa OSP Siemianice pełni od dwóch kadencji dh Jan Skotnik, bardzo doświadczony strażak, który przez blisko dwadzieścia lat pełnił funkcję naczelnika. Z okazji przekazania STAR-a, złożył „autograf” na jednym z węży będących na wyposażeniu.

– Goście z Mołdawii oglądali nasz czterdziestoletni lekki wóz marki ŻUK – opowiada prezes Skotnik. – Nie ukrywali, że to piękny samochód. Zasugerowałem, że możemy przekazać im to auto, ale decyzja musi zapaść wyżej. Z mojej strony nie widzę przeszkód, zgłosimy sprawę do naszych władz i cierpliwie poczekamy na decyzję. W przyszłym roku obchodzimy 90-lecie istnienia jednostki. Może uda nam się z tej okazji pozyskać inny, nowszy, lekki samochód – podsumowuje prezes dh Jan Skotnik.

image
Od lewej: Igor Bodiu – ambasador Mołdawii, Emilia Panek – skarbnik gminy Łęka Opatowska, Adam Kopis – wójt gminy Łęka Opatowska, Przemysław Musiałkowski – dyrektor Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Vladimir Zgavordei burmistrz gminy Izvoare oraz tłumacz towarzyszący podczas rozmów
FOTO: Gmina Łęka Opatowska

Krystyna Nowakowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. maj 2024 05:26