OSP w Szklarach Dolnych wyjeżdża do akcji ratunkowych już w ubraniach piaskowych, jak na zdjęciu (od lewej) Krystian Dziki i Dariusz PielechArtur Kowalczyk
StoryEditorOchotnicza straż pożarna

Strażacy ochotnicy zamieniają czarne mundury na te piaskowe. Jak druhowie podchodzą do zmiany?

04.11.2023., 12:00h
Dotychczas tzw. ubrania specjalne strażaków ochotników, nazywane też bojowymi lub roboczymi, miały zwykle czarny kolor. Przy pracy w takich właśnie strojach widzieliśmy ich, gdy brali udział w akcjach ratunkowych, choćby kiedy gasili pożar albo ratowali ofiary wypadku, a potem sprzątali skutki tego rodzaju zdarzeń.

W jasnym strażacy zdrowsi i przystojniejsi

Coraz częściej jednak strażaków widzimy pracujących w czasie akcji w jasnych, piaskowych ubraniach. Nie jest to jednak wynik trendów mody, designu bądź innych tego typu względów, choćby marketingowych. Przyczyny takich zmian mają nie tylko wymiar praktyczny, ale dużo poważniejszy, bowiem w jasnych ubraniach roboczych strażacy będą mniej narażeni na choroby nowotworowe niż dotychczas.

image

Druh Jacek Stencel chwali się już pięknymi nowymi jasnymi ubraniami bojowymi, które są też prane w specjalnych pralkach i detergentach

FOTO: Artur Kowalczyk

Czarne mundury są groźne dla zdrowia? 

Czerń, co niestety pokazały lata praktyki, okazała się dla strażaków tak niebezpieczna, że konieczna była zmiana koloru ubrań na jasny (piaskowy). Strażacy w czarnych strojach bojowych zapadali bardzo często na poważne choroby, w tym nowotworowe. Decydowała o tym proza życia, a nie kolor ubrań. Czarne były wygodniejsze, bo ze względu na kolor można je było rzadziej prać, gdyż czerń zwyczajnie maskowała różnego rodzaju groźne substancje, oleje, smary, resztki zanieczyszczeń po pożarach, które odpowiadały właśnie za późniejsze choroby strażaków.

Teraz, kiedy są zmieniane na jasne, muszą być dużo częściej prane, a więc strażacy będą i bezpieczniejsi, i zdrowsi, bo styczność z groźnymi substancjami będzie obecnie ograniczona do minimum.

image

Druh Jan Grygorcewicz z OSP w Wądrożu Wielkim ma jeszcze czarne ubranie bojowe

FOTO: Artur Kowalczyk

OSP jest dofinansowywana przez różne krajowe fundusze i zmienia stopniowo swój wizerunek, ale przede wszystkim poprawia warunki pracy, czyli m.in. rodzaj strojów, a w konsekwencji także ich konserwację, a więc pranie w specjalnych pralkach i detergentach.

Piaskowe umundurowanie jest bezpieczniejsze dla strażaków

Tak jest między innymi w przypadku OSP Przyrów (powiat częstochowski), gdzie prezes straży Jacek Stencel jest bardzo zadowolony z wprowadzanych zmian.

Są one po prostu korzystne dla strażaków, bo nowe stroje są bezpieczniejsze, a dzięki nowym pralkom i detergentom do prania zwyczajnie możemy je regularnie i w miarę potrzeb czyścić, prać – mówi prezes Stencel. – To bardzo istotne dla nas, gdyż od dawna mówiło się w środowisku o bardzo dużej liczbie chorób nowotworowych, na jakie cierpieli strażacy, właśnie na skutek kontaktu z niebezpiecznymi, toksycznymi substancjami. Kiedyś, gdy mundury były czarne, po prostu z powodu braku pralek, detergentów rzadko się je prało i skutek dla zdrowia strażaków był fatalny. Teraz się to na szczęście zmienia na lepsze – dodaje.

Krystian Dziki, komendant OSP w Szklarach Dolnych na Dolnym Śląsku, mówi podobnie.

Nasze ubrania specjalne, nazywane też bojowymi, są już w innym kolorze, piaskowym. Jednym z ważniejszych powodów ich wymiany były czynniki zdrowotne. To dla nas niezwykle ważne, że są bezpieczniejsze niż poprzednie czarne – wyjaśnia.

image

OSP w Szklarach Dolnych wyjeżdża do akcji ratunkowych już w ubraniach piaskowych, jak na zdjęciu (od lewej) Krystian Dziki i Dariusz Pielech

FOTO: Artur Kowalczyk

Odpowiednie pranie mundurów bojowych jest równie ważne, niestety nie wszystkie jednostki mogą sobie na to pozwolić

Niestety, ciągle nie na wszystko wystarcza pieniędzy, dlatego jak na razie w Szklarach strażacy swoje ubrania piorą tylko w jednej zwykłej pralce w remizie albo w domach, ale za to już w specjalnych detergentach, które nie tylko dobrze piorą, ale nie niszczą nowych strojów. I, jak podkreśla strażak, także impregnują stroje bojowe, w jakich strażacy wyjeżdżają na akcje ratunkowe.

Każdy z elementów tego przedsięwzięcia jest ważny. To, żeby były czyste i zdrowsze, żeby były impregnowane i prane w odpowiednich detergentach, bo chodzi o to, żeby nie pozbawić strojów ich właściwości – dodaje Krystian Dziki.

W podobnej sytuacji jest OSP w Wądrożu Wielkim (Dolnośląskie), gdzie strażacy ochotnicy są na półmetku tego przedsięwzięcia. Tam druh Jan Grygorcewicz także zdradza kulisy zmian barw strażaków.

W części mamy już jasne stroje, a w części jeszcze czarne. O ile znajdują się pieniądze na ich wymianę, na kupno jasnych, to już gorzej jest ze sprzętem do ich prania czy detergentami. Dlatego tymczasowo pierzemy je po prostu w domach. A jak na razie znakomicie sprawdzają się jeszcze stare pralki franie z czasów PRL, które doskonale zdają egzamin w styczności ze strażackimi ubraniami – opowiada druh Jan.

Strażak podkreśla jednak, że rzadsze pranie ubrań bojowych nie wynikało z braku czystości czy higieny, ale raczej z wielości zadań i braku czasu strażaków OSP. A także braku sprzętu – pralek, środków na ich odpowiednie czyszczenie, pranie czy detergentów.

image

Druh Jacek Stencel chwali się już pięknymi nowymi jasnymi ubraniami bojowymi, które są też prane w specjalnych pralkach i detergentach

FOTO: Artur Kowalczyk

Nowe stroje wymagają pieniędzy, a jednostki OSP muszą dokonać zakupu umundurowania we własnym zakresie

Stopniowo się to zmienia, choć Komenda Główna PSP jest chyba nieco zdezorientowana sytuacją w umundurowaniu swoich kolegów w terenie, gdyż bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, poproszony o komentarz w tej sprawie, wyjaśniał: „Jednostki OSP dokonują zakupu umundurowania specjalnego we własnym zakresie. (…) Uprzejmie informuję, że zgodnie z ustawą o PSP umundurowanie w kolorze piaskowym dedykowane jest wyłącznie strażakom Państwowej Straży Pożarnej”.

Formalnie najnowsze przepisy dotyczące umundurowania strażaków PSP (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 wrześ­nia 2021 r. w sprawie umundurowania strażaków PSP) wskazują wyposażenie strażaków tej formacji w dwa rodzaje ubrań specjalnych: ubranie specjalne i ubranie specjalne lekkie (włącznie z butami, rękawicami hełmami). Przepisy przewidują, że ubrania mają kolor żółtawy – piaskowy.

Artur Kowalczyk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 07:13