StoryEditorżycie wsi

Pasjonaci z Koniakowa nie pozwolą góralskiej gwarze zniknąć

04.10.2022., 12:10h
Gdy w 1953 roku przy Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Koniakowie Michał Juroszek zakładał zespół folklorystyczny dzieci i młodzieży „Mały Koniaków”, nikt chyba nie myślał, że powszechna wtedy tam gwara może zanikać. Na szczęście są pasjonaci, którzy gwarze zginąć nie pozwolą.

Elżbieta Legierska-Niewiadomska z Koniakowa to góralka, „kobieta, która żadnej pracy się nie boi”. Jest instruktorem tańca, uczy śpiewu, dba o choreografię zespołu i jest miejscową folklorystką. Teraz swoje pasje i umiejętności stara się przekazywać najmłodszym adeptom folkloru. Od siódmego roku życia sama występowała w zespole. Potem kierowała miejscowym gminnym ośrodkiem kultury.

Zespół ludowy się rozrasta 

Teraz stara się odbudować zespół swojej młodości. Po dwóch latach intensywnej pracy jej trud zaczyna przynosić efekty. Jej podopieczni wygrali ostatnio Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle, gdzie zdobyli wyróżnienie i awans do Festiwalu Karpackiego, Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Rabce oraz na przyszłoroczną edycję 30. Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu w 2023 roku.

To dla tak młodego zespołu ogromny sukces i wielka radość, że będzie mógł przeżyć tak wielkie święto dziecięcego folkloru – mówi folklorystka.

Zespół się rozrasta. Ma niemal czterdzieści młodych artystek i artystów w wieku od 6 do 1...

Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 10:31