StoryEditorKGW

W Hołowienkach znajdziecie gospodynie i strażaczki-ochotniczki w jednym

07.03.2023., 09:03h
Początkowo na rzecz wsi działały jako członkinie lokalnej OSP. Dziś mieszkanki Hołowienek zrzeszone są zarówno w straży, jak i kole gospodyń wiejskich. Obie organizacje od lat zgodnie współpracują, dzięki czemu w niewielkiej miejscowości sukcesywnie przybywa inwestycji i rozrywek. Do KGW, o którym zrobiło się głośno, dołączają kobiety z sąsiednich wsi, a nawet gmin.

Koło gospodyń wiejskich w Hołowienkach (gmina Sabnie, powiat sokołowski) było najczęściej „googlowanym” mazowieckim KGW jesienią 2022 roku. A wszystko za sprawą jego przewodniczącej, Krystyny Hilaruk, zwyciężczyni konkursu na Najaktywniejszą Liderkę Wiejską w województwie mazowieckim. Jednocześnie sołtyski Hołowienek, członkini i skarbniczki OSP, członkini rady sołeckiej oraz parafialnej.

Pani Krystyna od najmłodszych lat działała społecznie

„Skromna, życzliwa, posiada solidny fundament człowieczeństwa do niebywałego zaangażowania społecznego” – napisali współpracownicy o Krystynie Hilaruk, którą w lipcu ubiegłego roku zgłosili do konkursu na Najaktywniejszą Liderkę Wiejską w województwie mazowieckim. Zwyciężczyni uśmiecha się i wyjaśnia, że tak ją wychowano.

Od najmłodszych lat pomagałam mamie w gospodarstwie. Ale i w pracach społecznych. Mama była przewodniczącą działającego przed laty w Hołowienkach koła. Prowadziła również Klub Rolnika. W piwnicy naszego domu była cała baza wypożyczalni naczyń, którą prowadziłam jako młodziutka członkini KGW – wspomina.

Krystyna Hilaruk mówi, że wieś od zawsze tętniła życiem. Działały ochotnicza straż pożarna, Klub Rolnika i koło, którego aktywność wygasła w czasie przemian ustrojowych w ubiegłym wieku. Kiedy zabrakło koła, zaczęły działać przy straży. Dopiero w 2018 roku podjęły decyzję, aby na nowo zarejestrować koło.

Gospodynie cieszą się z drugiego miejsca w konkursie „Turniej Smaków: Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim” za zupę krem z ziemniaków

  • Gospodynie cieszą się z drugiego miejsca w konkursie „Turniej Smaków: Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim” za zupę krem z ziemniaków

Generalny remont remizy i to bez udziału finansowego gminy

Rok 2018 był szczególny. Wtedy też przypadało stulecie OSP w Hołowienkach. Druhowie marzyli o remoncie starej remizy wzniesionej w latach 60. XX wieku. Krystyna Hilaruk złożyła wnioski oraz projekty na dofinansowanie inwestycji.

Generalny remont remizy, bez udziału finansowego gminy, uważam za największy sukces naszej społeczności. Strażnica jest dziś supernowoczesnym obiektem. Możemy nawet pochwalić się ogrzewaniem podłogowym – mówi przewodnicząca.

W nowoczesnym budynku mieści się siedziba KGW. Tutaj odbywają się szkolenia kulinarne i wieczorki poetyckie czy wykłady historyczne. W czasie jednego z nich, poświęconego historii drewnianych kościołów, gospodynie miały okazję zgłębić wiedzę o znajdującym się w regionie szlaku dawnego Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Remiza to także miejsce modlitw za zmarłych. W Hołowienkach to wciąż żywa tradycja. Społeczność zbiera się wieczorami, aby po śmierci krewnego czy sąsiada modlić się i śpiewać pieśni żałobne w intencji zmarłego.

Chociaż większość z nas jest emerytkami, regularnie widujemy się na zajęciach fitness z Chodakowską. Zgrywamy jej treningi na pendrive’a, rozwijamy ekran, odpalamy rzutnik – i jazda! Godzina dziennie ćwiczeń przynosi efekty – mówi przewodnicząca.

Koło w Hołowienkach może pochwalić się elektryczną wędzarnią z generatorem dymu. Wędliny, sery i kiełbasy ich wyrobu nie mają sobie równych

  • Koło w Hołowienkach może pochwalić się elektryczną wędzarnią z generatorem dymu. Wędliny, sery i kiełbasy ich wyrobu nie mają sobie równych

Ukończenie kursu robienia wędlin tradycyjnych 

Przed laty wieś słynęła z herodów, które organizowali druhowie z mieszkańcami Hołowienek. Miejscowość znana była również z jasełek z prawdziwymi zwierzętami.

Od lat nie ma już u nas tych tradycji, ale planujemy je reaktywować – mówią członkinie koła. – Miejscowość rozsławiamy w inny sposób. Podczas imprez zapraszamy do naszego stoiska, na którym prezentujemy to, co u nas najlepsze.

Mowa o kuchni. Ale nie tylko. Rękodzielnicze prace, którymi udekorowane jest stoisko, przyciągają wzrok. Wśród przysmaków prym wiodą czarnuszkowe babeczki z pastą bazyliową, zupa krem z ziemniaków oraz parzone polędwiczki wieprzowe wędzone drzewem bukowym i czereśniowym, za które gospodynie zdobyły Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Ukończyłyśmy kurs robienia wędlin tradycyjnych, a potem kupiłyśmy elektryczną wędzarnię z generatorem dymu – wymienia Krystyna Hilaruk – Na wędzone sery i polędwiczki zbieramy zamówienie na długo przed imprezami, podczas których wystawiamy się z produktami.

Warzywa i owoce pozyskują z własnych ogrodów. Po nowinki dotyczące pielęgnacji i uprawy plonów udają się do zaprzyjaźnionego gospodarstwa ekologicznego w Hołowienkach. Wiele z ich dań to potrawy wegetariańskie.

Gołąbki z soczewicą i pokrzywą, wegetariański pasztet i kotlety – to tylko niektóre z naszych bezmięsnych przysmaków. Naszym rekordem, jeśli chodzi o ilość wyprodukowanego jadła, było ponad 1600 pierogów, które ulepiłyśmy na imprezę z okazji oddania do użytku parkingu przy OSP – opowiadają gospodynie.

Mowa o inicjatywie, którą w zeszłym roku koło podjęło wraz ze strażą. Projekt na wyłożenie kostką 10-metrowego terenu przy remizie złożyła przewodnicząca. W 2023 planowana jest budowa kolejnych 10 m2 parkingu i obsadzenie terenu trawą.

W najbliższym czasie panie zorganizują wystawę rękodzieła. Będą angażować się w akcje charytatywne. Po raz drugi zgłoszą kandydaturę do Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. W ubiegłym roku zajęły drugie miejsce na szczeblu wojewódzkim. Marzy im się główna nagroda.

Na Wielkanoc wybierzemy się na wycieczkę do Łysych, aby obejrzeć najpiękniejsze palmy w Polsce. Przed świętami zorganizujemy warsztaty w remizie, podczas których wykonamy palmy na własny użytek – mówi Krystyna Hilaruk. – Z niecierpliwością czekamy na występ Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W wydarzeniu weźmie udział 50 osób, będziemy integrować pokolenia – mówi przewodnicząca.

Krystyna Hilaruk, przewodnicząca koła, została laureatką Konkursu na Najaktywniejszą Liderkę Wiejską w Mazowieckiem

  • Krystyna Hilaruk, przewodnicząca koła, została laureatką Konkursu na Najaktywniejszą Liderkę Wiejską w Mazowieckiem
fot. Małgorzata Janus

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 67. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. luty 2024 14:52