StoryEditorwieś

Na czym polega punch needle, czyli haftowanie z pętelką?

28.02.2023., 17:02h
Kojarzysz z obrazków w Internecie poduszki, dywaniki albo kilimy przypominające kudłaty dywan z długim runem? Całkiem możliwe, że zrobiono je haftem punch needle, który zdobywa serca hafciarzy i hafciarek na całym świecie od 2017 roku. W Polsce na szerszą skalę zaistniał dwa lata temu.

Jest kuzynem średniowiecznej techniki „igolochka” lub rosyjskiego haftu igłowego. Technika ta była tradycyjnie używana do ozdabiania wyposażenia domu i odzieży cienką nicią hafciarską. Używając ostrej, pustej w środku igły do ​​przebijania nici przez tkaninę, można było tworzyć pętelkowe wzory. Narzędzie do przekłuwania tkaniny zostało zaadaptowane w 1881 roku przez Ebenezera Rossa w Toledo w stanie Ohio w Stanach Zjednoczonych. Miało pomieścić grubsze przędze do tworzenia dekoracyjnych dywaników. Narzędzie Rossa nazywało się „gryf” i umożliwiało tworzenie haftu punch needle z przędzy lub nawet pasków tkaniny.

Skąd zainteresowanie haftem?

Haft pętelkowy zawitał i na polską wieś. Na jednej z grup na Facebooku zrzeszających jego adeptki znaleźliśmy Martynę Górecką – mieszkankę Hadry w gminie Herby w powiecie lublinieckim. Martyna na co dzień pracuje w firmie produkcyjnej w Lublińcu i jest tam głównym specjalistą do spraw planowania produkcji.

To techniczne stanowisko, mające niewiele wspólnego ze sztuką. No, może wymaga trochę kreatywności. Skąd zainteresowanie haftem? Zawsze, odkąd pamiętam, ciągnęło mnie do robó...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 22:44