StoryEditorwieś i rodzina

Seniorze, dokąd cię podwieźć? - Jak funkcjonuje najnowszy projekt z Sieniawy Żarskiej?

01.09.2022., 19:09h
Jakiś czas temu napisaliśmy o przygotowywanym przez lubuską Fundację Pięknolesie z Sieniawy Żarskiej projekcie „Mobilny senior”. W Sieniawie i zachodnio­pomorskim Postominie trwał pilotaż. Od kilku tygodni projekt, który ruszył w połowie marca, działa pełną parą. O wzruszeniach, trudach i sukcesach przedsięwzięcia porozmawialiśmy z jego beneficjentami i wolontariuszami, którzy wożą seniorów swoimi samochodami.

Po drodze do Sieniawy Żarskiej zatrzymuję się w Bieniowie. Na ulicy zlanej żarem z nieba czeka Teresa Kowalczewska – przewodnicząca miejscowego koła i beneficjentka programu "Mobilny senior". Jej dwie koleżanki już czekają w maleńkiej siedzibie koła w chłodnym, ceglanym, poniemieckim budynku. Janina, siedemdziesięciolatka, jest wożona, Stefania jest wolontariuszką. Za trzy lata stuknie jej osiemdziesiątka. Cieszy się, że przechytrzyła "dwie siekierki".

Przeszkolono nas kilka razy, i wożonych, i wożących. Jak Janka chce, żeby gdzieś ją podwieźć, to dzwoni do Pięknolesia, do fundacji, do pani Kasi, która jest koordynatorką. I zgłasza, że chce być dowieziona tu i tu, w na taką a taką godzinę. Pani Kasia informuje mnie i na dzień przed jeszcze się upewnia, czy mogę jechać. Przychodzi to jutro, podjeżdżam po Jankę i czasem Teresę, i jedziemy. Raz w tygodniu na basen "Wodnik" w Żarach. A w miesiącu mam średnio pięć, sześć podwózek. Pierwszy raz wiozłam Teresę do Sieniawy na spotkanie – mówi Stefania i dodaje, że czasem uzgadniają najpierw między sobą kiedy i dokąd będą potrzebowały pojechać.

Karnety dla seniorów

...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 20:59